Stalo se

Autonomní elektroformule CTU.24 vyvinutá týmem eForce Prague Formula z ČVUT se představí na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace. Dosud nejúspěšnější monopost eForce si návštěvníci a návštěvnice prohlédnou mezi 7. až 13. červencem 2025 v Českém národním pavilonu. Tým eForce tvoří převážně studenti a studentky Fakulty elektrotechnické (FEL) a Fakulty strojní (FS) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT).

Cílem akce Robotika v podzemí 2025, která se konala v půli června, bylo seznámit lídry českého stavebnictví s rolí moderních technologií při vývoji stavebnictví, jejich možnostmi uplatnění ve specifickém prostředí podzemních prostor a motivovat je k většímu využívání automatizace, robotiky a chytré infrastruktury v praxi. Akci uspořádala Fakulta stavební ČVUT v Praze spolu s Národním centrem Stavebnictví 4.0 pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

30. 6. 2025
Po loňském suverénním vítězství se studentský tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT znovu probojoval mezi nejlepší v soutěži 2025 American Control Conference Self-Driving Car Student Competition. Letos se finále koná 9. července v americkém Denveru a zadání je komplexnější než kdy dřív – týmy musí navrhnout a realizovat autonomní taxislužbu, která v reálném čase naplánuje trasy, obslouží zákazníky, a přitom bude respektovat dopravní pravidla a překážky na trati.

25. 6. 2025
Evropa stárne – a s tím roste tlak na sociální a zdravotní péči. Nový mezinárodní projekt TechSocialcare, vedený ČVUT v Praze, má ambici změnit způsob, jakým se technologie zapojují do péče o seniory a osoby se zdravotním znevýhodněním. Projekt propojuje partnery z osmi evropských zemí a usiluje o jednotné standardy pro využití moderních technologií v péči. Zahajovací setkání projektu proběhlo v Praze v budově ministerstva průmyslu a obchodu, kde se odborníci shodli: pokud chceme udržet dostupnost služeb i při nedostatku pracovníků, bez technologií to nepůjde.

25. 6. 2025
V pondělí 23. června na sportovišti ČVUT Na Kotlářce oslavili žáci, učitelé, rodiče a přátelé Univerzitní základní školy Lvíčata závěr školního roku.

Zajímají vás počítačové hry nebo digitalizace historických budov a předmětů?

19. 6. 2025
České vysoké učení technické v Praze se v nejnovějším vydání QS World University Rankings umístilo na 416. místě. Oproti loňskému výsledku tak stouplo o čtyři příčky. Zároveň je druhou nejlepší vysokou školou v České republice a nejlepší českou technikou. Hodnoceno bylo 8467 vysokých škol po celém světě.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) letos slaví 16 let od svého založení. Na první pohled může jít o „obyčejné“ výročí, v IT světě má ale šestnáctka hlubší význam. Je totiž úzce spjata se základy výpočetní techniky – počítače pracují v binárním systému a právě číslo 16 (2⁴) tvoří základ hexadecimální soustavy, používané při zápisu barev, programování i správě paměti. V binárním zápisu představuje hodnotu 10 000, což je symbol technologického pokroku, a tímto směrem se ubírá i fakulta. Již několik let je nejžádanější fakultou ČVUT, má přes 3400 zájemců, nabízí přes 400 předmětů a 20 bakalářských i magisterských specializací. Vychovala přes 4700 IT odborníků.

S projektem ELLIOT (zkratka pro European Large Open Multi-Modal Foundation Models For Robust Generalization On Arbitrary Data Streams) začíná nová kapitola evropského výzkumu v oblasti umělé inteligence (AI). Tento čtyřletý projekt je financován z programu Horizont Evropa částkou 25 milionů eur (625 mil. Kč) a propojuje 30 předních institucí z 12 evropských zemí s cílem vyvinout novou generaci důvěryhodných a univerzálně použitelných AI modelů, které zvládnou práci s různorodými daty z reálného prostředí. Za Českou republiku se do projektu zapojují České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), konkrétně Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), a inovační deep-tech start-up RoboTwin. Právě CIIRC ČVUT bude hlavním českým referenčním bodem pro komunikaci výstupů projektu ELLIOT směrem k odborné veřejnosti i aplikační sféře.

16. 6. 2025
Prezident Petr Pavel jmenoval 87 nových profesorů a profesorek na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol. Slavnostní předání jmenovacích dekretů proběhlo ve Velké aule Karolina za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka.