Vítězem desátého ročníku Robosoutěže na Fakultě elektrotechnické ČVUT se v pátek 14. prosince stal tým s názvem GZ-Team z Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť ve složení Jaroslav Knápek, Jiří Javora a Michal Berky, další dvě místa obsadily týmy s názvy Stejně jako loni z Přerova a Gymstr 8.O ze Strakonic. Ve finále podzimní části soutěže, v níž zápasilo 25 týmů ze středních škol proti 11 univerzitním robotům, se vozítka potýkala s náročnou úlohou ve stylu legendární hry Pac-Man.
Dne 12. prosince uskutečnili vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT na tramvaji typu 15T ForCity po faceliftu unikání pilotní testování dostupnosti globálních družicových navigačních systémů (GNSS), tedy GPS, Galileo a Glonass. Tato technologie by v budoucnosti mohla být využita například pro probíhající projekty Dopravního podniku hl. m. Prahy: antikolizní systém, elektronickou mapu Prahy, online informace pro cestující o pohybu jednotlivých tramvají v Praze, nebo pro centrální řídicí systém pražské hromadné dopravy.
Na chytrého robota jménem pepper narazíte na pražském letišti Václava Havla, kde poskytuje informace cestujícím, vyzkoušel si už i práci číšníka v restauraci Pizza Hut, anebo provází v muzeích ve Washingtonu. Pracovat s humanoidním robotem Pepper i dalšími roboty nyní mohou nově i studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v rámci výuky v Laboratoři inteligentních vestavných systémů. Fakulta tak reaguje na současný vývoj vědy a techniky a potřeby vzdělávat odborníky v oblasti IT pro Průmysl 4.0.
Představitelé ČVUT v Praze a české pobočky švédské zbrojařské firmy BAE Systems uzavřeli dne 30. listopadu memorandum o spolupráci, které se bude týkat kybernetické ochrany bojových vozidel pěchoty. Spolupráce má přispět k rozvoji technologií vozidla. BAE Systems je jednou ze čtyř firem, které osloví ministerstvo obrany kvůli zakázce na 210 pásových bojových vozidel pěchoty za zhruba 53 miliard korun.
Studenti doktorského studia Petr Váňa z katedry počítačů, Robert Pěnička a vědec Vojtěch Vonásek z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT se v říjnu zúčastnili developerské soutěže pořádané technologickou společností Kiwi.com, během níž měli za úkol řešit tzv. problém obchodního cestujícího. Jejich úlohou bylo navrhnout algoritmus, který bude nabízet nejlevnější letecká spojení mezi vybranými oblastmi. Trojice uspěla v mezinárodní konkurenci více než 500 týmů 50 národností a 8697 odevzdaných řešení.
V úterý 27. listopadu se uskutečnilo udělování cen Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2018. Ocenění předal laureátům ministr školství Robert Plaga a náměstek pro vysoké školství, vědu a výzkum Pavel Doleček. Cenu za mimořádný čin studentů získala Alžběta Vachelová z Fakulty stavební ČVUT, která je zakladatelkou akce „Zapiš se někomu do života!“, v rámci které se mohou studenti registrovat jako dárci kostní dřeně. Díky jejímu nasazení a usilovné práci se do registru zapsalo více než 2 300 nových dárců.
Zdokonalit obráběcí nástroje pro titanové slitiny a kompozitní materiály. Vytvořit ložiska či pístní kroužky s nižším třením, které sníží spotřebu oleje a paliva u aut. To jsou některé z cílů, které si v rámci pětiletého projektu ve spolupráci s významnými českými strojírenskými firmami klade tým profesora Tomáše Polcara z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Získal grant Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání Evropské unie v hodnotě 99 milionů korun.
Katedra fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT pořádala od 29. listopadu do 1. prosince pro středoškolské pedagogy akci Podzimní škola. Připravený program zahrnoval několik zajímavých přednášek a exkurzí do laboratoří. Mimo hlavního programu umožnilo setkání s kolegy ze středních škol prodiskutovat společné problémy, které se prolínají celým školským systémem.
Dne 25. listopadu byly předány ocenění dalšího ročníku soutěže Česká hlava. Projekt CBFEM Navrhování spojů ocelových konstrukcí metodou konečných prvků s komponentami brněnské společnosti IDEA StatiCa s.r.o., získal cenu Česká hlava Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Industrie. Metoda spojuje výhody diskrétního modelování s tradičním inženýrským řešením ověřeným praxí. Byla připravena v rámci společného projektu TAČR TA03010680 univerzit ČVUT v Praze, VUT v Brně a IDEA StatiCa v letech 2013 až 2015. Z Fakulty stavební ČVUT v Praze na projektu pracoval prof. František Wald, který za teoretické poznatky získal evropskou cenu 2018 Charles Massonnet Award.
Mezinárodní tým pod vedením českých vědců prokázal, že jeden ze základních přírodních principů se účastní také vzniku epileptických záchvatů. Odhalení existence tzv. principu kritického zpomalování v epileptickém mozku předpokládá, že záchvatu předchází postupná ztráta stability a odolnosti mozku, který se krok za krokem stává mnohem náchylnějším ke vzniku záchvatů. Získané výsledky přinášejí zásadní poznatky pro pochopení mechanismů vzniku záchvatů, otevírají prostor pro vysvětlení vlivu řady dalších epileptických dějů a sjednocují současné – často i protichůdné – teorie vzniku záchvatu. Výsledky výzkumu přinášejí nové možnosti k objasnění příčin ztráty stability mozku, pro rozvoj technik předpovědi rizika záchvatů, k úpravě léčby v závislosti na výši rizika záchvatů nebo ke zvýšení účinnosti léčebné mozkové stimulace. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, Fyziologického ústavu AV ČR ve spolupráci s kolegy z Ústavu informatiky AV ČR, 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a s kolegy ze zahraničních univerzit v Melbourne, Oxfordu a Birminghamu prokázali v experimentálních modelech epilepsie i přímo u pacientů, že záchvatům mohou předcházet detekovatelné změny v činnosti mozku.

Pages