Stalo se
Hra Recollect o postupném nalézání ztracené paměti zvítězila v soutěži semestrálních projektů studentů a studentek Fakulty elektrotechnické ČVUT. Vítězný tým Jakuba Sakaře, Vojtěcha Dohnala, Viliama Gefferta a Martina Smitky uspěl v konkurenci 12 dalších titulů. Představení šesti her vzešlých z fakultního hlasování a vyhlášení vítězů se konalo v úterý 7. ledna na FEL ČVUT. O trojici nejlepších projektů rozhodla porota složená ze zástupců a zástupkyň akademické scény i herních studií.
Vpodvečer ve středu 8. ledna se uskutečnilo setkání studentek a studentů Českého vysokého učení technického v Praze s prezidentem České republiky Petrem Pavlem. Debata se konala v největším sálu budovy v pražských Dejvicích, kde sídlí Rektorát ČVUT, a byla streamována dalším účastníkům do velké posluchárny. Přes přítomnost několika set studujících v obou místnostech se nedostalo na všechny, zájem o českého prezidenta byl obrovský.
Jak si zahrát počítačovou hru a zároveň bez omezení volně komunikovat s herními postavami? Současné tradiční hry, založené na příběhu, často omezují komunikaci hráče s postavami na předem definované sady akcí a dialogových možností, což neumožňuje širší interakci. Student FIT ČVUT Ing. Jiří Macháček ve své diplomové práci přišel s inovativním řešením ve své hře nazvané HaLLMark. Zaměřil se na využití velkých jazykových modelů, které slouží k vyprávění herních příběhů prostřednictvím nehráčských postav (NPC). Cílem bylo vytvořit hratelný prototyp, který by umožnil volně interagovat s NPC a vyprávět si svůj vlastní herní příběh. Tato práce mu přinesla ocenění děkana v letním semestru AR 2023/2024.
Vchod do knihkupectví po jeho stěhování na konci roku 2024 nyní najdete z Kolejní ulice vlevo vedle bowlingu.
Tím, jak se mění doba, se proměňují i profese, které jsou pro středoškoláky a jejich rodiče atraktivní. Kdo z nich nechtěl být kosmonautem, herečkou, nebo mistrem světa v ledním hokeji? Ale teď vážně: zatímco obliba studia ekonomických či právních oborů je sázkou na jistotu, s úbytkem studentů se v dlouhodobějším měříku se setkávají profese z oblasti zemědělství či těžkého průmyslu. Některé specifické a do jisté míry exkluzivní vysokoškolské obory si nicméně udržují svou atraktivitu již celá desetiletí, i když se náplň jejich studia se proměňuje. Mezi ně patří i nejstarší technicky orientovaný multimediální obor v Československu, který se původně jmenoval Rozhlas – film – televise a vznikl na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického v Praze, kde lze nejen audiovizuální techniku a technologie studovat dodnes.
20. 12. 2024
"Domácí EKG” je vítězný projekt letošního ročníku Elektrotechnické olympiády, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT. Autorem je Marek Hanus, student druhého ročníku Gymnázia a Střední odborné školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Hanus Elektrotechnickou olympiádu vyhrál již podruhé. Před dvěma lety bodoval se systémem pro analýzu čistoty a sedimentace nanodiamantů. Finále Elektrotechnické olympiády se konalo 19. prosince na FEL ČVUT v Praze Dejvicích. Do letošního ročníku Elektrotechnické olympiády se přihlásilo téměř 500 studentů a studentek, finální desítku pak odborná porota vybírala z 33 prezentací.
Od počátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu poskytuje ČVUT ubytování ukrajinským uprchlíkům ubytování na svých kolejích. Už v roce 2022 se zaměstnanci Rektorátu ČVUT složili na dárky pro děti ubytované na Strahově. A učinili tak i letos, již potřetí, protože válka stále trvá. Dárky předali rektor ČVUT Vojtěch Petráček, kancléřka Lucie Orgoníková a ředitel SÚZ Michal Vodička.
Prof. Zdeněk Bittnar, emeritní děkan Fakulty stavební, který v současnosti působí na Katedře mechaniky, získal za celoživotní formování oboru inženýrské mechaniky v České republice i v zahraničí cenu prof. Zdeňka P. Bažanta za rok 2023.
Ve čtvrtek 12. prosince 2024 se v prostorách Rektorátu Českého vysokého učení technického v Praze odehrála slavnostní událost, která spojila mladou kreativitu s technologickými inovacemi. Byli zde vyhlášeni vítězové soutěže „Capture Allure“, pořádané ve spolupráci značky Peugeot a Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT (MÚVS). Tato iniciativa si kladla za cíl inspirovat studenty k zachycení jedinečných hodnot značky Peugeot prostřednictvím fotografií a videí, přičemž jim umožnila otestovat nejmodernější elektromobily.
12. 12. 2024
Aplikace pro virtuální realitu, kterou v únoru 2024 představili vývojáři z katedry počítačové grafiky a interakce, se stala hlavní inspirací pro letošní vánoční video Fakulty elektrotechnické ČVUT. Hrdinové příběhu, studentka a její dva spolužáci, v něm podniknou virtuální vesmírnou výpravu za hvězdou, která ozdobí jejich vánoční strom. FEL ČVUT tak i letos navázala na tradici vánočních přání, kterou založila před třemi roky videem s roboty.