Zástupci Fakulty elektrotechnické ČVUT předali v uplynulém týdnu bezmála 60 monitorů a dalšího počítačového příslušenství organizátorům dobročinného projektu pro rodiny v nouzi Počítače dětem, který probíhá pod záštitou Nadačního fondu IT People. Přístroje tak pomohou dětem studovat z domova a využít techniku ke zvyšování počítačové gramotnosti a ke kreativním činnostem.
Univerzity v době jarní první vlny pandemie koronaviru v Česku v mnohém zachránily stát. Ukázaly, že mají kapacity a znalosti. Je jen na politicích, aby jich využili a stát začal se školami více spolupracovat. Jestliže teď v Česku něco chybí, pak jsou to otevřená data a kvalitní predikce. Ta by nejen univerzitám, ale celé společnosti pomohla s přípravami na blízkou budoucnost a druhou vlnu pandemie. Takové závěry přinesla druhá online diskuze o společenské roli univerzit, tentokrát zaměřená na krizová období. Plicní ventilátory, obličejové masky, nové metody testování, ale také pomoc studentů zdravotnických, pedagogických či sociálních oborů. Jen malý výčet toho, jak se české vysoké školy zapojily do zmírňování jarní koronavirové krize. Objevenou energii k rychlé akci a spolupráci s průmyslem je škoda nechat vyprchat, shodli se účastníci druhého kulatého stolu společensky zodpovědných univerzit. Konal se ve čtvrtek 17. září v prostorách ČVUT v Praze a debatovali na něm zástupci vysokých škol, státu i novinářů.
Ve dnech 19. a 20. září se na náplavce Rašínova nábřeží v Praze uskutečnil veslařský souboj 107. AXA Primátorky. Již ale v pátek, 18. září, proběhl jubilejní 10. ročník Univerzitních osem. V souboji pěti ženských a pěti mužských osmiveslic si oba týmy zastupující ČVUT v Praze dojely pro stříbrné medaile.
Dne 14. září začal na ČVUT Orientation Week, v rámci kterého jsme přivítali přibližně 250 výměnných zahraničních studentů z téměř 50 zemí. Akci zajišťovaly studentské týmy International Student Club a Study at CTU. Na zahajovací prezentaci byly představeny důležité kontaktní osoby na ČVUT a studenti se také dozvěděli informace nutné ke studiu. Závěrem prezentace došlo k představení dalších aktivit International Student Club.
Cyklističtí nadšenci se 19. září opět sjeli do pražského Kampusu Dejvice, kde se na start oblíbeného závodu Author Pražská padesátka 2020, i přes zpřísněná bezpečnostní opatření, postavilo 1000 účastníků všech věkových kategoriích. V hlavním závodě na 50 km zvítězil v rekordu trati dvojnásobný olympijský medailista Jaroslav Kulhavý.
Významnou součástí programu Dnů NATO 2020 v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky bylo slavnostní ocenění příslušníků a zaměstnanců integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a hygienických stanic, kteří se v jarních měsících za nouzového stavu významně podíleli na zvládnutí pandemie COVID-19. Mezi oceněnými byla i studentka Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT doktorského studijního programu Ochrany obyvatelstva Ing. Denisa Charlotte Ralbovská.
V pátek 4. září proběhlo v budově Akademie věd České republiky slavnostní vyhlášení Cen Nakladatelství Academia. V kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce zvítězila publikace Český historický atlas autorů Evy Semotanové, Zlatice Zudové-Leškové, Jitky Močičkové, Jiřího Cajthamla, Pavla Seemanna, Jana D. Bláhy a kolektivu.
Tým vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR se podílel na vývoji nového patentu na zařízení sloužící k testování toxicity složitých směsí znečišťujících látek v ovzduší. Toxikologický inkubátor, na němž spolupracovali také odborníci z Fakulty strojní ČVUT a České zemědělské univerzity v Praze, je schopen testovat například emise spalovacích motorů v reálném provozu.
Virtuálním setkáním zahájilo v úterý 15. 9. svou činnost 30 poboček Evropské laboratoře učících se a inteligentních systémů – ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). Pobočky - ELLIS Units - se nachází ve 14 evropských zemích a zahrnují instituce jako Oxfordskou univerzitu, ETH Curych, Institut inteligentních systémů Maxe Plancka v Tübingenu a další. Mezi tyto instituce se řadí i Český institut informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC ČVUT), na kterém se nachází jediná česká pobočka - ELLIS Unit Prague. ELLIS Units rozhodujícím způsobem přispívají k zajištění evropské suverenity a vedoucího postavení v oblasti výzkumu moderní umělé inteligence.
Letošní osmý ročník Festivalu vědy úspěšně odstartoval 3. září 2020 a kvůli stávajícím omezením se uskutečnil namísto tradičního dejvického „Kulaťáku“ ONLINE. Nejedná se však pouze o jednodenní akci, ale několikaměsíční edukativně zaměřenou virtuální laboratoř, která bude otevřena až do 30. listopadu 2020.

Pages