Prezident Miloš Zeman jmenoval 26. ledna 2022 na Pražském hradě nové rektory jedenácti vysokých škol. Mezi nimi byl i rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček, který byl Akademickým senátem ČVUT zvolen osobou navrženou na rektora 27. října 2021. Nové a pro docenta Petráčka již druhé funkční období začne 1. února 2022 a potrvá do roku 2026.
Aby mohli sportovci podávat co nejlepší výsledky, musí být stoprocentně zdraví. Proto je nutné doplnit tréninkový proces o regenerační fázi, a to už od útlého věku sportovců. Díky možnostem Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT (FBMI) započala spolupráce s hokejovým klubem Rytíři Kladno v oblasti rehabilitace mládežnických hokejových oddílů.
Nová laboratoř uspokojí poptávku českých firem po odbornících na návrh a realizaci polovodičových čipů.
Ve čtvrtek 13. ledna 2022 proběhl FEL ON-LINE, on-line Den otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. O live stream a chat se zástupci bakalářských studijních programů projevilo zájem přes 300 středoškoláků a středoškolaček.
Ve čtvrtek 13. ledna proběhl na Fakultě informačních technologií ČVUT (FIT) Den otevřených dveří, a to v prezenční i online podobě. Návštěvníci, kteří přišli osobně, se setkali s vyučujícími i studenty a poslechli si přednášky o studiu a přijímacím řízení. Uchazeči měli také možnost projít si prezentační stánky studijních specializací a prohlédnout si prostory fakulty včetně laboratoří.
Stavebnictví 4.0. do stavební praxe zavádí a optimalizuje synergii digitalizace, automatizace a udržitelného environmetálního chování. Jedná se o zcela nový způsob myšlení, plánování, realizace i údržby staveb, během celého životního cyklu. Mapuje a minimalizuje vliv stavebnictví na vnější prostředí i stopy, které tyto činnosti v okolní přírodě trvale zanechají. Vznik Národního centra Stavebnictví 4.0 je proto důležitý krok na cestě k technologické budoucnosti České republiky. Na tom se dnes na Českém vysokém učení technickém v Praze shodli zástupci odborných organizací, akademické, státní a průmyslové sféry.
Studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) vyvinuli jedinečnou tréninkovou pomůcku pro profesionální i rekreační hráče volejbalu. Propojili tak své závodní volejbalové zkušenosti se znalostmi získanými studiem IT a vyvinuli světelnou pomůcku, tzv. Training lights. Tréninková pomůcka je založena na světelných páscích, které jsou ovládány mobilní aplikací. Hráč musí reagovat dle toho jak, se pásky rozsvěcí. Díky tomu se zdokonalí jeho reakce, čímž se zefektivní jeho výkon v samotném zápase.
Ve čtvrtek 13. ledna 2022 se na oběžnou dráhu Země dostal druhý detektor, který vyvinuli a vyrobili vědci z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) ve spolupráci s firmou esc Aerospace. Unikátní detektor částic 2SD bude mapovat takzvané kosmické počasí a ionizující záření na oběžné dráze. Vynesla jej tam raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z amerického Mysu Canaveral.
Jaká je skutečná uhlíková stopa Česka? Jakým způsobem ji vůbec firmy z různých oborů mají měřit, aby mohly přistoupit na její snižování? A jak se bude firmám dařit emise CO2 snižovat? I na tyto otázky chce dávat odpovědi unikátní platforma, která spojuje řadu firem z několika odvětví české ekonomiky a jejímž členem je i ČVUT v Praze. Jejím cílem je pomoci firmám zmapovat situaci a realizovat přechod k udržitelnějšímu provozu. První komplexní zpráva nazvaná Carbon Tracker 2022 bude zveřejněna již na přelomu května a června.
Národní centrum Průmyslu 4.0 (NCP4.0) rozšířilo oblast své činnosti o podcast. Od 13. ledna bude pravidelně každý čtvrtek publikovat nový díl Inovacastu – podcastu o Průmyslu 4.0 a inovativních lidech, kteří ho tvoří. Obsah bude dostupný na Spotify a YouTube a je určen nejen odborné veřejnosti, ale všem, kteří se zajímají o budoucnost naší společnosti a moderní technologie.

Pages