V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili odborníci a zástupci průmyslových odvětví z různých zemí, aby diskutovali o plánech a strategiích projektu. Úvodní den byl věnován prezentacím jednotlivých partnerů, kteří představili své organizace a programy podpory energetické účinnosti v regionech. Následně proběhla podrobná diskuze o plánovaných výstupech projektu a pracovním plánu na následující roky.
Dnes rektor ČVUT Vojtěch Petráček, ředitel Správy účelových zařízení Michal Vodička a další představitelé ČVUT otevřeli zrekonstruovaný blok 4 strahovských kolejí. Pro studenty univerzity je v novém designu připraveno 228 dvoulůžkových pokojů.
V rámci projektu Posilování kapacity a transfer znalostí na VŠ pro rozvoj postižených oblastí Ukrajiny se 12. a 13. června uskutečnil na Masarykově ústavu vyšších studií ČVUT v Praze kurz Transfer zkušeností z plánování rozvoje a obnovy pro města Ukrajiny.
V Dejvicích se včera uskutečnil už dvanáctý ročník VědaFestu na téma „Věda vzdělává“. Festival pod širým nebem je přehlídkou všeho zajímavého a užitečného, co věda do života přináší.
Za účasti rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka je dnes s velkou slávou otevírána česká pobočka vzdělávací kanceláře European Space Education Resource Office (ESERO). Tiskové konference k "České cestě do vesmíru" se účastní i český premiér Petr Fiala či ministr dopravy Martin Kupka.
V ulicích Prahy lze narazit na několik desítek různých typů odpadkových košů. Hlavní město dlouhodobě hledá způsob, jak svůj venkovní mobiliář sjednotit, kromě reprezentativního designu chce zohlednit praktické a ekonomické aspekty. Řešení nabízí odpadová nádoba, kterou navrhl Matěj Nedvěd v ateliéru designu Fišer–Nezpěváková Fakulty architektury ČVUT.
Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové strategie připravuje konsorcium univerzit, podniků, polovodičového clusteru a inovační agentury české Národní kompetenční centrum pro polovodiče.
Na Katedře elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické probíhala ve dnech 10. – 14. června letní škola OPTIMAL ANTENNAS: Performance Limits and Inverse Design. Akce se zúčastnilo 20 studentů a 9 pedagogů z 4 zemí.
Soubor Esejů o vědomí s podtitulem Směrem k umělé inteligenci editorů Vladimíra Maříka, Taťány Maříkové a Miroslava Svítka pokřtila na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Kniha, která vyplňuje jistý dluh na českém knižním trhu, se snaží ukázat lidské vědomí pohledem pěti různých vědních oborů. Mezi autory jednotlivých esejů je řada významných osobností české vědy v čele s mikrobiologem Václavem Pačesem, neurochirurgem Vladimírem Benešem nebo nejcitovanějším českým vědcem Tomášem Mikolovem.
Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost AŽD dnes, 17. 6. 2024, slavnostně otevřely nové moderní Kompetenční centrum Dětenice. Specializované výukové pracoviště zejména pro studenty železničních oborů vzniklo na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov v Královéhradeckém kraji za necelých 12 měsíců, a to revitalizací původního obslužného skladu v rámci železniční stanice Dětenice.

Pages