Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) bylo založeno v roce 2012 jako mezioborový vědeckovýzkumný ústav ČVUT v Praze s posláním přispívat ke snížení spotřeby energie a zatížení životního prostředí ve stavebnictví. Jako datum zahájení své výzkumné činnosti si UCEEB připomíná 15. květen 2014, kdy bylo přípravné období završeno otevřením jeho nového areálu ve středočeském Buštěhradu.
Co je metoda zettelkasten nebo myšlenkový algoritmus? Jaké existují poznámkové aplikace a co jsou výhody nelineárního psaní poznámek? Získejte odpovědi a podpořte svůj osobní rozvoj s podcastem Jeničky a Nuly z FIT ČVUT. Poslouchejte nejnovější díl s Ing. Eliška Šestáková, Ph.D., členkou Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT, která je vášnivou poznámkářkou a nadšenou fanynkou systémů a organizace.
V úterý 14. května se na sportovištích ČVUT konal tradiční rektorský sportovní den. Organizaci celé akce a realizaci jednotlivých sportovních klání zaštítil Ústav tělesné výchovy a sportu.
Celkem 16 lego robotů, které postavily týmy ze 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, se v neděli 12. května utkalo před festivalovými davy na Maker Faire Prague ve finále jarní Robosoutěže FEL ČVUT. Vše dopadlo trochu jinak než v dubnových základních kolech – vítězný tým s názvem Kraken z Gymnázia Příbram v úloze třídění kostiček překonal dva silné konkurenty z Prahy 4, kteří stanuli na druhém a třetím místě. Jarní soutěže se zúčastnilo celkem 115 týmů ze 60 různých škol.
Rektorka The University of Texas at El Paso (UTEP), Dr. Heather Wilson, podepsala prodloužení dohody o spolupráci mezi FD ČVUT a UTEP, která je platná až do roku 2029. V rámci této dohody o spolupráci běží jediný technicky orientovaný dual-degree program mezi českou a americkou univerzitou - Dual Master's Program in Smart Cities.
Výzkum bioterapeutik představuje slibný přístup k léčbě závažných onemocnění. Hlavní složkou jsou biologické látky jako například proteiny, které jsou upraveny tak, aby se zaměřily na konkrétní aspekty nemoci.
Ve dnech 2. a 3. května navštívila ČVUT delegace z univerzity RWTH Aachen. Spolupráci obě vysoké školy navázaly v roce 2004, nyní bylo podepsáno memorandum o jejím pokračování až do roku 2030.
Dne 29. dubna se uskutečnily na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze závěrečné prezentace projektů, které vznikly v rámci projektového předmětu EuroTeQ Collider. Samotné zadání vzešlo od průmyslových partnerů ČVUT a aliance EuroTeQ. Navržená témata se vázala k výzvě „Enhanced Connections for Sustainable Futures“, která byla dále rozdělena do kategorií People, Nature a Technology. Odbornou porotu nejvíce zaujaly projekty Anomaly Pulse Masters a SensWise, které řešily zadání od společnosti Pilsner Urquell (Asahi). Tématem této výzvy byla automatická detekce anomálií v pivovarském provozu, měřená na základě změny hladiny hluku. Třetí nejúspěšnější tým Visionary zpracoval zadání společnosti Ororo, jehož tématem bylo automatické generování bibliografických metadat.
1. 5. 2024
Veličenstva technického dejvického majálesu - Lesamáje - byla korunována v úterý 30. dubna ve Vektoru Technická.
Poslední dubnový víkend 2024 se sportovci ČVUT zúčastnili sportovních univerzitních her (PCU Games) v Antverpách, které pořádala místní Univerzita aplikovaných věd a umění.

Pages