Datum zveřejnění: 
26. 6. 2025
Červená SOS tlačítka, senzory pádu a další technologie budou podle odborníků stále důležitější při péči o seniory. Různí výrobci a služby ale podle odborníků používají odlišné systémy a jednotlivá zařízení spolu často nespolupracují. Mezinárodní tým expertů se proto v projektu Tech Social Care pokusí vytvořit jednotné standardy pro technologie v sociálně zdravotních službách. Víc nám k tomu řekne Vít Janovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze.

Pavlína Nečásková, redaktorka

Říkáte, že jednotlivé technologie spolu často nekomunikují, proč je to problém? A můžete to uvést na konkrétním příkladu třeba těch technických pomůcek, které se používají nejčastěji?

Vít Janovský, UCEEB ČVUT 

Určitě. Existují úžasná řešení, třeba bezdrátové podložky do postele, které můžou v seniorském bydlení velmi pomoci. Ale bohužel pokud takovýhle skvělých řešení máme třeba 30 v jednom domě, tak potřebujeme, aby se všechny potkaly například v jedné aplikaci. Nejde mít 30 aplikací pro 30 různých úžasných, skvělých řešení. A proto je potřeba je všechny propojit na jedno místo. A to musí umožňovat jak ty technologie, ať mluvíme o SOS tlačítkách nebo třeba i  měření tlaku, tak samozřejmě ten systém, který používají všichni pro organizaci práce a péče.

Pavlína Nečásková, redaktorka

A jak je tedy chcete vytvořit? Znamená to, že chcete vytvořit nějakou aplikaci?

Vít Janovský, UCEEB ČVUT 

Ony už ty standardy v různých odvětvích fungují. Můžeme si vzít třeba například medicínu, tam je to nastavený i díky certifikaci zdravotnického prostředku. A my chceme určitou obdobou, neříkám, že přesně to samé, a udělat i v sociálních službách. My díky tomu, že máme mezinárodní tým, tak se můžeme inspirovat i v tom, jak to funguje třeba v Irsku nebo v Lotyšsku, tam například mají centralizované jedno pracoviště, které dohlíží na to, aby ty technologie, které poskytují svým občanům, spolu navzájem komunikovaly a hlavně v péči to dávalo smysl.

Pavlína Nečásková, redaktorka

A je mezi výrobci a provozovateli služeb poptávka?

Vít Janovský, UCEEB ČVUT 

Nevím úplně jestli mezi výrobci, protože někteří se snaží samozřejmě své řešení chránit a nejsou úplně otevřeni spolupráci. Ale poptávka je určitě u uživatelů, ať už u provozovatelů pečovatelských služeb nebo u rodiny, která musí pečovat o svého blízkého.

Pavlína Nečásková, redaktorka

To znamená, že vůbec se to netýká technologií, které užívají samotní senioři, ale většinou ten, kdo se o ně stará? Rozumím tomu správně.

Vít Janovský, UCEEB ČVUT 

Ono je to velmi propojené. Technologii, kterou má u sebe senior, můžeme se bavit o tom SOS tlačítku, musí mít určitou ergonomii, musí se dát snadno nabíjet, nesmí mít žádné orientované připojení, velké tlačítko a jenom jedno a podobně. Pokud ale tohle skvělé zařízení nebude dále poskytovat informace rodině nebo pečovatelské službě, tak samo o sobě samozřejmě je sice hezké, ale nefunkční v praxi.

Pavlína Nečásková, redaktorka

Říkáte také, že technologie pečující o seniory podle vás budou stále důležitější. Čím to je?

Vít Janovský, UCEEB ČVUT 

Obecně nám populace stárne a myslím si, že je i správně trend nastaven toho, ať lidé zůstanou co nejdéle, pokud to jde, ve svém domácím prostředí. Přece jenom člověka to udržuje v nějakém standardním režimu se o sebe postarat a udržuje ho to fit, dalo by se říci. A my potom potřebujeme i technologie, které v případě nějaké náhlé situace nebo i zhoršování stavu, třeba během noci nebo i během dne, upozorní na ten jev. Může být i pouze to, že člověk není schopen třeba v noci stát z toalety a musel by tam trávit několik hodin do rána, než ho přijde někdo zkontrolovat. Takhle pohybový senzor nebo tlačítko v řádu desítek minut nebo i minutu, upozorní na tuhle situaci a je možné to vyřešit hned.

Pavlína Nečásková, redaktorka

A jaké nové technologie, které pomáhají s péčí o seniory, by mohly vzniknout třeba za pár let? Co dnes ještě není, ale brzo by mohlo být?

Vít Janovský, UCEEB ČVUT 

Spoustu zajímavých věcí už dneska je v laboratořích, ať už univerzitních pracovišť nebo i samozřejmě velkých technologických gigantů. A můžeme vidět různé sofistikované 3D brýle a podobně, které nás přenesou úplně někam jinam a jde o to testovat, jestli to zařízení opravdu bude fungovat a poskytne a pořeší tu správnou věc, která v praxi je, třeba nějakou potřebu seniora rehabilitovat nebo trénovat paměť a podobně. Nedokážu odhadnout, co všechno z toho, co dneska vidíme, může být za 10 let v praxi.

Pavlína Nečásková, redaktorka

Říká Vít Janovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Děkujeme.

Zdroj: 
ČRo Plus