Datum zveřejnění: 
24. 6. 2025
Světové mocnosti se po výpadcích v dodavatelských řetězcích v době covidových omezení a v rámci rostoucího geopolitického hašteření snaží vybudovat vlastní ekosystémy výroby čipů a polovodičů. Jde o klíčové součástky, bez nichž nefunguje v podstatě nic moderního. Čipová produkce je ale globálně propojená pavučina. USA, Čína, Jižní Korea, Japonsko a Indie investují desítky až stovky miliard dolarů do lokalizace produkce. Evropská unie připravila Chips Act mobilizující až 43 miliard eur. Takové peníze ale stačit nebudou, varoval během své nedávné návštěvy Česka Konrad Young, bývalý šéf výzkumu a vývoje ve společnosti TSMC, největším zakázkovém výrobci čipů na světě, který je též profesorem na Tchajwanské národní univerzitě (NTU).

Ani samotná produkce není o jedné nové továrně na poli. Server e15.cz před pár dny navštívil Science Park v tchajwanském městě Hsinchu, který leží asi půl hodiny rychlovlakem od Tchaj-peje. Jde o jedno ze dvou hlavních sídel zmíněné světové jedničky TSMC. Rozsah tamních operací je gigantický. Areál Škody Auto v Mladé Boleslavi vedle toho vypadá jako malá kůlna na zahradě. Vedle samotných fabrik TSMC má v místě továrny a další objekty velké množství lokálních dodavatelů chemikálií a dalších komponent a procesů. V rámci Science Parku neustále projíždějí kamiony s dodávkami.„Pokud byste chtěli vybudovat lokální dodavatelský řetězec zaměřený na polovodiče, jen v Evropě by to vyžadovalo jednorázové náklady asi 330 miliard dolarů,“ spočítal Young. „Poté by bylo nutné udržet pravidelné roční investice na 25 až 60 miliardách dolarů. Dělat všechno lokálně není jednoduché,“ doplnil. Young přidal i globální číslo. Aby svět fragmentoval globální řetězce do svých regionálních hubů, byly by nutné náklady asi 1100 miliard dolarů. Komplexita výroby čipů je obrovská, lidstvo zřejmě zatím nic tak sofistikovaného nevymyslelo. Jen ASML, monopolní nizozemský dodavatel strojů pro EUV litografii používaných pro výrobu nejpokročilejších čipů, má tisíce subdodavatelů včetně třeba přerovské Meopty.

I kdyby nějaký ze států sehnal objemy peněz, o nichž Young mluví, úspěch by se nedostavil jen tak. Tchaj-wan začal strategické investice do polovodičů v sedmdesátých letech minulého století. „Až po roce 1994 začal exponenciální růst,“ upozornil Young. „TSMC ostatně na začátku byla malá firma bojující o přežití, bylo to složité,“ vypráví. Ani samotný Tchaj-wan zdaleka v řetězci nezvládá vše. V areálu v Hsinchu lze vidět řadu západních a zahraničních značek typu DuPont, ASML, Linde, Applied Materials, Tokyo Electron, Thermo Fisher Scientific (který dodává elektronové mikroskopy z Brna) a podobně. „Naši výrobci strojů na produkci čipů nikdy nezvládli nahradit americké a evropské dodavatele,“ konstatoval Young. „Tito dodavatelé jsou zavedení. Kdyby je v TSMC či UMC chtěli měnit, museli by ti noví být opravdu výrazně lepší, ne jen o kousek.“

Tvrdá realita byznysu

„Polovodiče se zdají být lukrativní oblastí pro méně informované, ale je tomu tak pouze pro ty připravené. Obláček zlaté bonanzy se velmi rychle rozplyne při prvním kontaktu s tvrdou realitou polovodičového řetězce a s tvrdými byznysovými výstupy,“ glosoval Stanislav Černý, prezident národního polovodičového klastru. Navíc za peníze si nelze koupit vše. Katar, Singapur, Spojené arabské emiráty a Indie nedávno oslovily TSMC se štědrými pobídkami, aby firma na jejich území vybudovala továrny. Tchajwanci to odmítli. Podle informací e15 totiž vyžadují připravený ekosystém subdodavatelů, geopolitickou stabilitu nebo dostatek talentů. TSMC zatím investovala pouze v Japonsku, Spojených státech a v Německu, ovšem vždy s limitovanou produkcí. V případě Německa například jde o dodávky čipů na starších výrobních procesech vhodných pro automobily a průmysl. Zmiňované země navíc mají připravené zázemí, v Německu je to desítky let budovaný polovodičový hub kolem Drážďan. Právě díky tomu by z drážďanského projektu TSMC mohlo těžit Česko, konkrétně sousedící Ústecký kraj. Topco Scientific a TeaLa, hlavní dodavatelé doprovázející TSMC v globální expanzi, už dříve potvrdili zájem s Českem spolupracovat. Jak e15 nedávno informovala, Česku se zatím žádný projekt nepodařilo získat. Jednání ale nadále probíhají.

Šance pro kraj

„Bavíme se s asi 20 tchajwanskými investory. Můžeme nabídnout poměrně levnou pracovní sílu, pozemky a ubytování. Historicky máme specializaci v chemickém průmyslu. Na jednom zajímavém projektu dělá Vysoká škola chemicko-technologická, týkal by se oblasti kolem Lovochemie v Lovosicích,“ řekl Martin Mata, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje. „Také bychom chtěli řešit logistické investice.“ „Z příchodu TSMC do Drážďan mohou profitovat naše chemické firmy, neboť jejich produkty jsou komplikovaně přenositelné a obor je plný omezení. Existuje zájem o joint-venture spolupráci mezi Českem a Tchaj-wanem. Chemie také může mít význam pro další čipové fabriky v okolí Drážďan. Byznys z toho bude profitovat dle míry připravenosti,“ nastínil Černý z polovodičového klastru. Zájem domluvit nějaké investice před pár dny pro e15.cz v Tchaj-peji potvrdil tchajwanský ministr zahraničí Lin Chia-Lung. „S Českem sdílíme nejenom demokratické hodnoty, ale také prosperitu. V rámci expanze našeho dodavatelského řetězce do světa pracujeme i na ekosystému v rámci Česka,“ shrnul ministr. Tchaj-wan už v Česku začal financovat tři polovodičová centra. Dvě z nich se zaměřují na výzkum a vývoj pokročilých čipů, třetí zkoumá dodavatelské řetězce. Běží i další programy. „Naši studenti teď v létě poletí na Tchaj-wan, kde budou sbírat zkušenosti přímo v TSMC,“ řekl e15 Radek Holý, prorektor ČVUT a ředitel jednoho ze zmiňovaných tchajwanských center.

 

Společný výzkum, pak i byznys

„Česko má prostor s Tchaj-wanem vytvořit zejména propojené výzkumné a vývojové centrum,“ doplnil Young. To potvrdila i analýza výzkumného institutu ITRI, který byl na začátku tchajwanského polovodičového úspěchu a který navrhl první tamní komerční integrovaný obvod. Do Česka průběžně létají zástupci tchajwanských firem, před měsícem například šlo o Adata, C-Tech, Taicon, Tripod, iDesyn, LMT, Marketech, Itrans, ThinkCloud a o další. Tchajwanci také v prosinci založili v Praze založili podpůrnou organizaci Taiwan Trade and Investment Service Center. „Věříme, že Česko může být centrem tchajwanských aktivit pro evropskou expanzi, kterou musíme řešit kvůli bezpečnosti,“ popsal Allen Cheng, ředitel TeaLa, dodavatele TSMC. Aktivity tedy běží a vláda je podporuje, například připraveností dát pobídku více než 10 miliard pro fabriku Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm (řeší se notifikace v Bruselu). Otázkou je, co budoucnost. „Budou volby, ale mohu vás ujistit, že fokus na polovodiče zůstane. Je kolem toho národní konsenzus, klíčoví lidé v různých stranách to podporují. Cokoliv bude vyjednáno, přetrvá do budoucnosti,“ uvedl premiérův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na nedávné mezinárodní konferenci o čipech pořádané CzechInvestem.

 

Zdroj: 
e15-premium.cz