Datum zveřejnění: 
20. 6. 2025
Jeden ze tří nejsledovanějších žebříčků kvality vysokoškolského vzdělávání – QS World University Rankings – oznámil nejnovější výsledky. Ty ukazují, že české vysoké školství ztrácí konkurenceschopnost nejen vůči světovým, ale i regionálním školám.

Letošního hodnocení se zúčastnilo rekordních téměř 8 a půl tisíce institucí ze 106 zemí světa. Do žebříčku pak bylo vybráno 1501 institucí, včetně 16 českých vysokých škol. Mezi hodnotící kritéria patří mimo jiné akademická reputace, poměr počtu studujících k vyučujícím, udržitelnost, aktivita instituce v navazování mezinárodních výzkumných partnerství či její atraktivita pro mezinárodní akademické prostředí nebo podíl mezinárodních studentů. Z českých institucí si letos v žebříčku polepšily jen dvě – Vysoké učení technické v Brně a České vysoké učení technické v Praze, sedm škol si oproti loňskému roku dokonce pohoršilo. Portál Vědavýzkum.cz pro srovnání připomíná, že například regionální konkurenti jako Maďarsko, Polsko a Rumunsko zaznamenali zlepšení u více než 30 procent svých univerzit.

Například polská Jagiellonian University si polepšila o devět míst a je na 303. místě, varšavská technika si polepšila o 40 míst, slovinská univerzita v Lublani dokonce o 61 míst. Naopak nejstarší česká Univerzita Karlova oproti loňskému žebříčku spadla o 19 míst a je na 265. příčce. „Univerzity v Česku neztrácejí pozice proto, že by podávaly slabé výkony, ale proto, že zbytek světa zrychluje. Přestože vidíme výrazné zlepšení u institucí, jako je VUT v Brně, naše data ukazují na širší stagnaci v oblasti reputace, výzkumného dopadu a internacionalizace. V dnešním hyperkonkurenčním prostředí globálního vzdělávání znamená setrvání na místě krok zpět,“ cituje portál komentář Bena Sowtera, viceprezidenta společnosti QS. „Česko je domovem některých z historicky nejvýznamnějších a intelektuálně nejživějších evropských institucí. Ambice vlády dosáhnout 30% podílu zahraničních studentů do roku 2030 je odvážná a chvályhodná. Naše data však naznačují, že globální konkurenti k tomuto cíli směřují rychleji. Je zde silný důvod pro posílení investic do špičkového výzkumu, mezinárodní spolupráce a posílení viditelnosti značky – a to s důrazem na to, co Česko světu unikátně nabízí,“ dodal Sowter.

Historický úspěch VUT Brno

Z českých univerzit si nejlépe vedly Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, které obsadilo v žebříčku 416. místo a Masarykova univerzita na 430. místě. Hned za nimi se umístilo Vysoké učení technické v Brně, které se posunulo z pásma 611. – 620. na 575. místo, což představuje nejlepší výsledek od roku 2013, kdy se VUT v hodnocení poprvé objevilo. „Máme velkou radost z letošního výsledku v pravděpodobně celosvětově nejrespektovanějším hodnocení univerzit. Letošní výsledky potvrzují, že naše úsilí směřující systematickému rozvoji univerzity zaměřenému na posilování kvality, excelence a konkurenceschopnosti v oblastech technologického vzdělávání i výzkumu, ale i v oblasti umění a architektury, jakož i naše aktivní zaměření na působení v mezinárodních univerzitních asociacích či v evropské univerzitní alianci, které již rok také předsedáme, přineslo konkrétní výsledky,“ okomentoval na webu univerzity výsledky rektor Ladislav Janíček. Připomněl, že v hodnocení byl oceněn posun směrem k větší otevřenosti světu, rostoucí počet zahraničních studentů a akademiků, kde VUT podle něj výrazně převyšuje český průměr. „Poprvé se v hodnocení projevila také naše práce v oblasti udržitelnosti, kde jsme díky systematickému přístupu, přijaté a implementované strategii dosáhli vynikajícího výsledku. Určitě jsou před námi i další výzvy spočívající zejména v potřebě posilovat mezinárodní viditelnost a komunikaci výsledků dosahovaných v oblasti vědy a výzkumu s cílem dosáhnout zlepšení, například v indikátorech jako je akademická reputace či citovanosti našich vědeckých publikací,“ přiblížil Janíček. Aktuální výsledky hodnocení jsou podle něj pro školu potvrzením, že se škola vydala správným směrem. „Jsem právem hrdý na naše akademické a výzkumné pracovníky a na všechny, kteří jejich práci podporují. Jsem rovněž hrdý na naše studentky a studenty, kteří svými výsledky i aktivitou, třeba v tvůrčích činnostech či různých reprezentacích vytvářejí příznivý obraz naší univerzity. Velmi jim všem za to děkuji,“ dodal rektor. Absolutním vítězem žebříčku je již 14 let po sobě americké Massachusetts Institute of Technology. Nejlepší evropskou univerzitou je Imperial College London (2. místo) před Stanford University na 3. místě. Z kontinentální Evropy je nejlepší ETH Zurich (7. místo).

Zdroj: 
radio.cz