Martin Srb, redaktor
První kvantově zabezpečená linka v Česku je dlouhá asi 25 km a spojuje datová centra Praha-Stodůlky a Praha-Chodov. V každém datovém centru je jeden přístroj švýcarské výroby.
..........
redaktorka
Kvantově zabezpečené linky se používají v několika evropských zemích. Například Německo letos oznámilo rekordní přenos kvantového klíče na vzdálenost přes 250 km. Přístroje pro kvantové šifrování se sice vyrábějí sériově, ale neznamená to, že na nich není už co vylepšovat a zkoumat. Kvantově zabezpečené linky pro výzkum i pro praxi vyvíjejí i čeští vědci na univerzitách, konkrétně s Cetinem spolupracovali odborníci ze dvou fakult ČVUT. My jsme teď v zatím ještě ne kvantovém, s Igorem Jexem z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Vítejte, dobrý den.
redaktorka
Jaké experimenty jste třeba dělali v Cetinu?
Igor Jex, ČVUT
S Cetinem jsme testovali schopnost našich sítí přenášet. Mimo jiné jsme i ve spolupráci s Cetinem a i s Telematikou dělali přenos mezi Berounem a Smíchovem, kde jsme testovali, jestli ten kvantový přenos je dostatečně stabilní, takže podél železniční tratě jsme zkoumali, jestli otřesy, které způsobují nákladní vlaky, mohou nějak poškodit nebo omezit právě tu distribuci klíče. A došli jsme k závěru, že ty systémy jsou dostatečně spolehlivé a samozřejmě každý takovýhle experiment pomáhá získávat další zkušenosti, které pak my jako vysoká škola předáváme každému, kdo o ně má zájem.
redaktorka
Takže tady na tom je krásně vidět, jak dokáže spolupracovat univerzitní prostředí s praxí, s firmami jako takovými. Jak je to podnětné pro oba dva?
Igor Jex, ČVUT
Určitě. A byl jsem potěšen, že i CETIN v momentu, kdy my jsme začali mluvit o tom, že tahle technologie by se měla i u nás zavádět, tak myslím, že to byla skutečně první soukromá firma, která hned přišla, že má zájem.
redaktorka
My jsme v reportáži slyšeli, že si stanice mezi sebou posílají fotony. Jak v přístroji vznikají, aby se chovaly, řekněme, kvantově?
Igor Jex, ČVUT
To je jedna z klíčových otázek, protože část té složitosti při kvantových výpočtech se dá přenést do té kvantové složitosti těch fotonů, které použijete. Těch zdrojů je několik, existují například tzv. nelineární krystaly, které když čerpáte silným laserovým světlem, tak začnou blikat a to blikání jsou právě tyhle teď jednotlivé páry fotonů. Pak můžete udělat fotony tím, že laserové světlo jako přiblížení dostatečně utlumíte, takže pak se dostanete na tu kvantovou úroveň každého světla, které je kolem nás. No, a ty základní, jak jste říkali v příspěvku, ty základní stavební kameny toho světla jsou ty fotony.
redaktorka
Jak je na tom podle vás vůbec Česko jako takové s kvantovými technologiemi?
Igor Jex, ČVUT
Záleží, ve které oblasti. Bylo by neférové zmiňovat jenom ČVUT. Velice silná skupina je například v Olomouci. A když například byste chtěli generátor náhodných čísel založený na kvantových jevech tak tyhle v Olomouci na Přírodovědecké fakultě vyvinuli už před 20 lety, akorát se ne úplně uplatnily na tom trhu, na tom velice dravém trhu kvantových technologií. Skupiny jsou samozřejmě i v Brně a určitě víte, kvantový počítač se má stavět v Ostravě. Kvantové materiály jsou v Plzni. Takže alespoň co se týče akademické sféry, jsme, myslím, mezinárodně srovnatelní. S těmi aplikacemi a takovým tím přenosem do té praxe je to trochu horší.
redaktorka
Jaké využití podle vás mohou tyto kvantové technologie přinést? Kde všude se mohou uplatnit?
Igor Jex, ČVUT
Tak máme komunikaci, máme senzoriku. Senzorika bude mít obrovské použití od zdravotnictví přes přesné měření, přes vyhledávání například i dutin, přes ne GPS založenou orientaci v prostoru, dále samozřejmě vývoj nových přístupů k řešení úloh, takže to je kvantová informatika, kvantové počítání, pak máme kvantové simulace. Budeme schopni líp kontrolovatelnými kvantovými systémy simulovat systémy, které nejsou tak dostatečně pod kontrolou, budeme schopni navrhovat efektivně speciální materiály nebo například léčiva.
redaktorka
Slyším, že toho je opravdu kvanta. To byl Igor Jex z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Děkuju, že jste si našel čas, na slyšenou.