Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a start-upům s vývojem čipů, nabídkou expertiz, přístupem k výrobním linkám i mentoringem.
Jedná se o klíčový krok pro český i evropský polovodičový sektor, i proto je realizace CSC současně podporována evropskou iniciativou „Čipy pro Evropu“, která si klade za cíl posílit technologické kapacity a podporovat inovace v oblasti návrhu a výroby pokročilých čipů, a přispívá tak k dosahování cílů, stanovených pro celou EU v Evropském aktu o čipech.
„Vznik Českého polovodičového centra je výsledkem systematického úsilí členů zakladatelského konsorcia, které trvalo více než půldruhého roku. Během této doby bylo třeba pečlivě profilovat zaměření centra do oblastí, v nichž má český polovodičový konkurovat nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku,“ řekl Ladislav Janíček, rektor Vysokého učení technické v Brně. Právě VUT, pro které jsou polovodiče významnou strategickou oblastí, koordinovalo přípravu Českého polovodičového centra a zároveň bude po nějakou dobu jeho sídlem.
Čipy pro Evropu
CSC má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsou dvě největší české technické univerzity – VUT a ČVUT, společnosti onsemi a Codasip, Národní polovodičový klastr (CNSC) a inovační agentura JIC. Financování centra je pro první čtyři roky jeho činnosti zajištěno z prostředků evropské iniciativy „Čipy pro Evropu“ a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Centrum zapojuje ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. Podobná kompetenční centra budou vznikat ve všech členských státech EU a sehrají klíčovou roli v podpoře malých a středních podniků v oblasti polovodičových technologií. České polovodičové centrum bude aktivně spolupracovat s dalšími evropskými kompetenčními centry, což potvrzuje i Společné prohlášení o centrech kompetencí pro polovodiče, vydané aliancí Silicon Europe.
Kompetenční centrum bude poskytovat kvalifikované služby dle požadavků iniciativy „Čipy pro Evropu“ v oblasti návrhu čipů, zejména pro začínající a malé firmy. Soukromým firmám poskytne mentoring, finanční poradenství, přístup k pilotním linkám a k celoevropské designové platformě. To podnikům umožní rychlejší a levnější vývoj nových produktů, usnadní testování i malosériovou výrobu.
Lidské zdroje
Dalším klíčovým úkolem centra je zajištění kvalifikovaných pracovníků pro polovodičový sektor. Centrum se proto zaměří na rozšíření a zkvalitnění nabídky vzdělávání v oblasti návrhu a výroby čipů, prohloubení spolupráce mezi univerzitami a soukromými společnostmi, podporu talentů a přilákání nových zájemců o studium mikroelektroniky a příbuzných oborů. V této oblasti bude centrum úzce spolupracovat právě s VUT a ČVUT, jejichž rolí je především zajišťovat vzdělávání v oblasti polovodičů a navrhování čipů za účelem zásadního posílení kapacit lidských zdrojů pro polovodičový průmysl v ČR. „Polovodiče a čipy jsou velmi důležitou a aktuální technologií. ČVUT rozvíjí své aktivity na tomto poli jak v mezinárodním měřítku, tak v tom českém, a přípravu odborníků pro polovodičový průmysl vnímáme jako jeden ze zásadních úkolů,“ sděluje rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Prorektor ČVUT Radek Holý k tomu říká: „Česko má v tomto odvětví skvělé předpoklady být významným evropským partnerem. Kvalitní výzkum a přítomnost světových lídrů v oblasti polovodičů, k nimž patří společnosti onsemi či Codasip, nám k tomu dávají nejlepší příležitosti.“ Konkrétní zaměření centra vychází z existující specializace hlavních hráčů v polovodičovém průmyslu v ČR, z jeho profilace odráží především jedinečné postavení firmy onsemi, největšího výrobce polovodičů v ČR, a firmy Codasip, předního tvůrce polovodičových návrhových aplikací. „V onsemi si uvědomujeme, že prohlubování spolupráce průmyslu se školami a výzkumnými institucemi má nejen smysl, ale je v dnešním moderním světě doslova nutností. Mladým lidem je třeba ukázat, že technologie a inovace jsou motorem dalšího rozvoje Česka, a nabídnout jim kvalitní technické vzdělání, které je tou nejlepší investicí do jejich vlastní budoucnosti,“ říká Aleš Cáb, viceprezident společnosti onsemi. S rostoucí celosvětovou poptávkou po polovodičích musí Evropská unie v tomto stěžejním odvětví zaujmout vedoucí postavení, aby si zajistila technologickou suverenitu, hospodářský růst a národní bezpečnost.
„Investicemi do výzkumu, vývoje a partnerství může Česká republika přispět ke snížení závislosti na externích dodavatelích a nastavit globální standard pro inovace. Jako přední dodavatel RISC-V (pozn. red. otevřený standard pro návrh procesorů) bude Codasip silně přispívat k úspěchu centra,“ doplnil Karel Masařík, zakladatel a ředitel pro inovace společnosti Codasip, který byl zároveň vybrán za ředitele centra.