Ondřej Pražák, redaktor
Tak jak efektivní tato technologie může být?
Martin Saska, ČVUT
Ta technologie samozřejmě je velmi efektivní v okamžiku, kdy je všechno zarušené. A já nemám nějakou složitější robotickou technologii, kde by se ten dron dokázal pohybovat sám jenom s použitím palubních senzorů. V takovém případě je toto asi jediná možnost, proto ji využívají.
Martin Saska, ČVUT
Jak jsem říkal, tak na ukrajinském bojišti to využívají ruští vojáci, tedy stroje využívající optický kabel na navijáku, ze kterého se pak odvíjí, a můžou dosáhnout až 20 km daleko. Jak spolehlivé je takové spojení fyzicky?
Martin Saska, ČVUT
Samozřejmě jsou tam problémy typu vítr, ten optický kabel se může zamotat v okamžiku, kdy se odvíjí, ale na druhou stranu je to určitě spolehlivější než technologie, kterou v Rusku disponují. Já už jsem delší dobu poukazoval na to, že vlastně ruští robotici se neúčastní našich špičkových robotických konferencí, takže opravdu to know-how tam asi není, aby dokázali létat bez toho kabelu a aby byli opravdu autonomní.
Ondřej Pražák, redaktor
Existuje i nějaká jiná možnost, jak takové stroje pomocí rušiček, třeba vnitřní elektroniky, odklonit od trasy, zmást je?
Martin Saska, ČVUT
Pouze pokud byste zasáhli přímo ten stroj nějakým elektromagnetickým dělem, případně nějakým takovým rušením, tak samozřejmě můžete i zničit tu elektroniku na palubě. Ale toto je všechno velmi nákladné, energeticky náročné a pokrýt tak celou třeba tu hranici skoro nemožné. Takže z tohohle pohledu ta technologie je účinná, ale samozřejmě ve srovnání s technologií robotickou je to několik, možná 10 let, zpátky. Takže není to úplně to nejnovější, co na světě existuje.
Ondřej Pražák, redaktor
U těch běžných dronů, které nejsou řízeny optickými kabely, nakolik se dá bezdrátová komunikace mezi dronem a jeho operátorem skutečně zabezpečit tak, aby jí rušičky neovlivnily?
Martin Saska, ČVUT
To prakticky nelze. Jakmile vysíláte na nějakých elektromagnetických vlnách, tak vždycky může být vysílač, který je silnější a který to tak totálně zahltí, to pásmo, že ten dron prostě tu komunikaci mít nebude, ale jsou řešení, které nevyžadují toho pilota. Prostě ta umělá inteligence už je daleko.
Ondřej Pražák, redaktor
Jak jsem říkal, tak podobná technologie se vyvíjí i v Česku. Tak popište nám ten český proces.
Martin Saska, ČVUT
Není jenom v Česku. Prostě ta celá robotická komunita a i ta dronová komunita již delší dobu vyvíjí systémy, které využívají pouze palubních senzorů. Takže třeba i my na ČVUT to naše řešení a ve firmách, s kterými spolupracujeme, tak nepotřebují pilota. My jsme toho pilota nahradili umělou inteligencí, která je na palubě přímo toho dronu, takže nemusíme komunikovat ani s nějakým vzdáleným počítačem, s nějakým cloudem, my všechno počítáme na palubě, využíváme ty senzory, které jsou na palubě a potom podle typu prostředí, jestli třeba venku, v lese, uvnitř budov, v jeskyních, tak použijeme různý senzor. Může to být kamera, může to být 3D lidar, může to být radar, je to různý senzor, který si přímo nese ten létající robot, ten dron, a používá jej proto, aby věděl, kde je, věděl, co má dělat, věděl, kam má doletět a případně tam i vykonal nějakou práci.
Ondřej Pražák, redaktor
Mluvíme převážně v tomto ohledu o vojenství, kde jinde ale může tato technologie najít uplatnění?
Martin Saska, ČVUT
Vlastně všude, kde chcete nasadit hodně nebo více dronů v prostředí, kde by se mohlo něco stát. Představte si, že máte města budoucnosti, kde spoustu firem slibuje, že budou desítky, stovky dronů doručovat zásilky, dron taxi, případně měřit ovzduší, sledovat dopravu. A teď přijde někdo s rušičkou a zaruší veškerou komunikaci těchto dronů nebo dokonce jim zaruší tu GPS, na kterou všichni tak spoléhají. A v takovém okamžiku máte město plné popadaných dronů a může to stát i životy. Takže my proto na ČVUT nevyvíjíme vojenské řešení, ale civilní řešení, které dokáže zabezpečit civilní provoz dronů proti teroristickýmu útoku, anebo jenom proti tomu, že si nějaké dítě koupilo rušičku, což už teď lze a hraje, si s ní.
Ondřej Pražák, redaktor
…říká Martin Saska, vedoucí skupiny Multirobotických systémů z Českého vysokého učení technického. Díky za rozhovor, hezký den.