Datum zveřejnění: 
9. 5. 2025
Od 12. do 18. května se uskuteční již 11. ročník festivalu Open House Praha. Festival zahájí od 12. května festival série doprovodných programů – debaty, přednášky, komentované prohlídky, procházky, výstavy a jiné akce. Svátek architektury pak vyvrcholí o víkendu 17. a 18. května otevřením 125 běžně nepřístupných budov a prostorů na celém území Prahy. Program najdete na webu www.openhousepraha.cz. Mottem letošního ročníku festivalu je Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti.

Na území šesté městské části festival letos otevře 13 budov. Festival letos nabídne poprvé a možná i naposled možnost navštívit Zámek Veleslavín, který je v současné době nabízen v aukci k prodeji. Zatím ovšem nenašel vlastníka. Zůstává v dočasné výpůjčce městské části Praha 6, která jej částečně oživila a zpřístupnila park i jednu z budov. Ta se stala centrem kulturně-společenských aktivit. Ostatní zámecké objekty však dále chátrají. Barokní budova zámku má přitom slavnou historii. Pravděpodobně je dílem samotného Kiliána Ignáce Dientzenhofera, pobýval tu Fridrich II., svou pracovnu tu měl Tomáš Garrigue Masaryk a léčila se tu jeho žena Charlotta.

Ve Veleslavíně stojí také budova se symetricky členěnou fasádou, která byla původně stavěna jako internát pro studenty nedaleké Vysoké školy politické Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Centrum Krystal, v němž se dnes nachází hotel, studentské koleje i sídla institucí Univerzity Karlovy, je další letošní novinkou festivalu. Milovníci poválečné architektury 2. poloviny 20. století zde mohou obdivovat zachovalý dobový interiér, který se pyšní nejen množstvím uměleckých děl, ale také například ikonickými hodinami Pragotron nebo původním orientačním systémem.

V Bubenči poprvé navštívíte klenot industriální architektury, jehož interiér je jako z Verneovky. Stará čistírna odpadních vod Bubeneč se díky svému interiéru stala dějištěm pro řadu českých i zahraničních filmových hitů jako Amerika, Šakalí léta nebo Mission Impossible.

Praha 6 nabízí pestrou ukázku školských budov od těch základních po vysoké. Během festivalového víkendu bude opět možné navštívit budovu Gymnázia Jana Keplera na Pohořelci. Ta stojí na místě, kde kdysi býval renesanční letohrádek, v němž údajně bydlel a pracoval dánský astronom Tycho Brahe a spolu s Janem Keplerem. K funkcionalistické budově gymnázia Jana Keplera z 30. let navrhla architektonická kancelář Sporadical přístavbu tělocvičny z pohledového betonu.

Další škola lákající k návštěvě je bývalá budova obchodního zastupitelství bulharského velvyslanectví, která dnes slouží jako Bulharská základní škola a gymnázium Dr. Petra Berona. V budově se zachovalo mnoho cenných původních prvků. Vstupní hale dominuje monumentální lustr od sklářského výtvarníka Milana Matěje. Dvoupatrové atrium obložené světlým dřevem doplňuje výrazná dekorativní stěna od bulharského umělce Božidara Jonova. Na schodištích najdeme bílý bulharský mramor, který byl použit také v pražském metru.

Na Evropské třídě mohou návštěvníci zavítat do budovy Státního reformního reálného gymnázia, dnes VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium, monumentální funkcionalistická budova od architekta Evžena Linharta. K vidění například, ateliéry, vybrané posluchárny, bývalá hvězdárna, budova Centra volného času a hřiště se zahradou.

Otevřena bude znovu i budova Základní školy a Mateřské školy Bílá, malý klenot československého funkcionalismu, který vynesl svému autorovi, tehdy teprve sedmadvacetiletému Janu Gillarovi, mezinárodní uznání.

Již tradičně se do festivalu zapojí i některé budovy kampusu Dejvice. Otevře se budova Masarykovy koleje, jejímž autorem je Antonín Engel, jenž stál i za urbanistickou koncepcí Vítězného náměstí a kampusu ČVUT. Budova Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze je snadno rozeznatelná díky své fasádě, kterou tvoří barevné plechové panely v kombinaci s keramikou odkazující na tzv. bruselský styl. ČVUT nabídne prohlídku i architektonicky zajímavého areálu Fakulty stavební, který byl budován v etapách od 20. let 20. století do současnosti a Atelier D byl oceněn v roce 2009 první cenou v kategorii Interiér v soutěži Grand Prix architektů.

V Dejvicích budou mít návštěvníci možnost projít si monumentální trojkřídlou historickou budova Národního archivu kousek od stanice metra Hradčanská. Během prohlídky lidé nahlédnou například do badatelny, knihovny i do bývalého bytu ředitele archivu.

Na Evropské třídě bude možné navštívit i administrativně-obchodní budovu Bořislavka Centrum, která v roce 2022 získala titul Stavba roku. Velmi oblíbenou zastávkou festivalu je i Velký strahovský stadion, kde se bude konat i prohlídka pro děti.

 
 
Zdroj: 
prazskypatriot.cz