Moderátorka
Co všechno vůbec čipy zajišťují, řekněme, v mobilním telefonu? Proč jsou tam nezbytné?
Jakovenko
Tak dnešní moderní čipy zejména umí zpracovat extrémně rychlé veliké množství informací, pomocí čipů můžeme ukládat veliké množství dat, můžeme zpracovat různé typy signálů, můžeme je zesilovat a můžeme s nimi dělat všechno možné.
Moderátorka
Jaké materiály jsou pro ně potřeba? pro.
Jakovenko
Materiálů pro tu výrobu jsou desítky až stovky, jsou tam materiály takové známé, většina čipů je postavena na bázi křemíku, používáme tam různé kovové materiály pro elektrické propojky, jako je měď nebo hliník, ale najdeme tam i různé velice třeba vzácné materiály, jako je hafnium, galium, arsenit a podobně.
Moderátorka
Kde se to těží, respektive jak dlouhá nebo jaká je vůbec ta cesta od toho vytěžení minerálu až po mobil?
Jakovenko
Tak ty stopové prvky, které jsem zmínil, ty vzácné zeminy, například hafniu, galiu marsenit, tak ty se těží různě po světě, velké naleziště jsou například v Číně, v Turecku, v Austrálii, různě po světě, takže v podstatě, kdybysme si udělali nějakou mapu, kde všude se těží materiály pro vývoj čipů, tak těch puntíků na té zeměkouli budeme mít desítky až stovky po celém světě.
Moderátorka
Česká republika v určité fázi usilovala o to, aby třeba čipy tady vyráběla, nicméně byl by to zase jenom jeden z kroků, proč se ty jednotlivé kroky toho procesu dělají vlastně na různých místech?
Jakovenko
Tak on ten celej proces je velice složitý. Já bych jenom zmínil, že Česká republika čipy vyrábí, my tady máme, on se mi v Rožnově, který každý den produkuje miliony čipů v podstatě, takže my umíme i v Čechách vyrábět, umíme to tady navrhovat, ten proces je velice vlastně dlouhý a složitý, když bysme v podstatě začali čip vyrábět, tak potřebujeme mít vlastně nějakou křemíkovou destičku, která je však z monokrystalického křemíku velice vyčištěná a potom různými sofistikovanými litografickými a depozičními procesy na to nanášíme jednotlivé vrstvy, které nějakým způsobem obráníme, kdybysme si to třeba chtěli představit nějak zjednodušeně, tak kdybysme třeba chtěli udělat síť silnic v České republice, tak bysme nejdřív nanesli vlastně vrstvu asfaltu na celou Českou republiku, potom bysme vzali mapu těch silnic, pomocí litografický techniky bysme si udělali masku, tu bysme prosvítili na ten asfalt, odstranili jsme ten asfalt z míst, kde ho nechceme mít, takže by tam zůstaly jenom ty cestičky, ty silnice, jo, a tady je potřeba si akorát uvědomit, že ten proces těch čipů tam děláme extrémně malinkaté věci, ty, pokud mluvím extrémně malinkaté, tak mluvím vlastně o rozměrech, které jsou v dnešní době menší než 10 nm a těch součástek v dnešní době na čipů může být desítky až stovky miliard, takže to extrémní množství, že kdybysme si třeba připravili, představili, kolik si jich vejde na průřez lidského vlasu, tak na průřez lidského vlasu jsme schopný dneska integrovat stovky tisíc tranzistorů, to jsou ty základní elektronický součástky na čipu.
Moderátorka
Pokud je Česká republika vyrábí, jak velkým hráčem je v tomhle tom byznysu? Teď se hodně hovoří o tom, jak Amerika chce uvalovat cla atd., tak může Česká republika v tomhle ještě něco znamenat?
Jakovenko
Tak určitě, tak asi jste možná, lidé možná zaznamenali, že Česká republika právě připravuje velkou investici v Rožnově v řádech desítek miliard dolarů korun. Takže jako určitě. Češi chápou, že vyrábět čipy je komodita v podstatě, která je velice důležitá, třeba jako automobilový průmysl, to automobilový průmysl dneska potřebuje extrémní množství čipů, v jednom autě jsou tisíce čipů, jo, takže z toho prostě si neumíme představit vlastně to auto dneska postavit.
Moderátorka
No, právě, my jsme začali nebo já jsem se ptala na mobily, vy jste řekl, auto, kde všude ještě jsou?
Jakovenko
No, v podstatě všude, jo. Já myslím, že když to takto otevřeně přeneseme, tak s čipy vstáváme, čipy používáme celý den, čipy pracujeme, používáme ve volném čase, používáme při sportu s nimi usínáme a dokonce s nimi i spíme. Mnozí z nás dneska mají chytré hodinky a různé prsteny, který vám měří různé funkce, a tam samozřejmě proto zpracování signálu jsou potřeba ty čipy.
Moderátorka
Čína minulý týden zastavila vývoz některých klíčových materiálů, kterých a ty důsledky by to mohlo mít jaké.
Jakovenko
No, tak podívejte se, jako ty dodavatelský řetěze můžou bejt velice křehké. To jsme koneckonců zaznamenali i v době covidu. Takže když někdo se rozhodne, že někde utne nějakým způsobem dodávku nějakých klíčových materiálů nebo technologií, tak samozřejmě to na zbytek světa může mít velký dopad, protože v tu chvíli to není, jo.
Moderátorka
A co tedy klíčového ta Čína má, co třeba i Česká republika potřebuje?
Jakovenko
Tak zejména to můžou být ty materiály, který jste zmínila, jo, technologie ne, ty jsou spíš jako unikátem evropským nebo americkým, ale právě Čína umí těžit prostě různé ty stopové prvky, který jsou potřeba pro výrobu těch polovodičových součástek.
Moderátorka
V Česku nic takového není nebo se o tom neuvažuje, nějaká těžba a podobně, že by se to nacházelo přímo tady?
Jakovenko
Ne, ne, v Čechách a dokonce i celá Evropa je relativně chudá na tyto materiály, takže tady máme trošku smůlu a prostě tady v tom ohledu budeme asi vždycky závislí trošku na zbytku světa.
Moderátorka
Vy jste říkal, že s čipy vstáváme i usínáme a taky jsou čím dál menší. Proč je to důležité? A vlastně, jak malé můžou být? Už jsme třeba na hranici? Nebo se to ještě může zmenšovat.
Jakovenko
Tak ono nejde jako o velikost to čipu, ale o velikost těch součástek, ty prostě už dokážeme vlastně od vynálezu integrovaného obvodu před 70 lety se stále snažíme ty tranzistory, který jsem zmínil, zmenšovat, nám přináší to, že na ten jednotlivý čip právě jsme schopný integrovat daleko více těch tranzistorů, ono to má další důsledky, jako že mají menší spotřebu, takže tím pádem prostě nám ty zařízení jako mobilní telefon vydrží prostě fungovat déle nebo mají větší výkon, jo, ale v dnešní době se vlastně už hodně blížíme na limit vlastně toho zmenšování v podstatě v těch součástky na těch nanometrových rozměrech v podstatě počítáme jednotlivé atomy.
Moderátorka
Jsou tyto technologie, tedy čipové nebo technologie, které pracují s čipy jaksi vrcholem, anebo ještě právě odborníci uvažují, kam jinam by se vlastně ta technologie nebo technologie mohly rozvíjet, když tady už se vlastně tedy narazilo, řekněme, na nějaké hranice.
Jakovenko
Tak my jsme narazili na hranici možná těch rozměrů nebo ještě si umíme představit to trošku zmenšovat, ale pořád je tam plno různých jiných věcí, jakým způsobem ten čip navrhneme a zkonstruujeme, takže tam samozřejmě ještě si myslím, že ty technologie se dají používat, možná v dnešní době si to neumíme představit, před 30 lety jsme si taky neuměli představit, co všechno dneska budeme mít, jo. To nebyly ani výmysly v těch nejlepších SCI, fi filmech a dneska to máme všichni po kapsách, takže jako těžko říct, to odvětví se vlastně rozvíjí tak rychle, jo, že opravdu každých prostě pět a za 10 let prostě může mít úplně nové technologie, které budou postavené na úplně nových principech.
Moderátorka
Když mi spadne mobil na zem, co z toho je čip, jak poznám, tohle je čip, jak to vypadá.
Jakovenko
Ty čipy jsou vlastně jakoby ukryty vevnitř v útrobách těch zařízení a čip poznáte v podstatě tak, že je to taková malinkatá krabička, většinou plastová, černá a může mít prostatě. Na krajích nebo na spodku jsou různé, je v podstatě desítky až tisíce různých vývodů, jo, a vlastně to know how je ukryté vevnitř v těch čipech, jo, že ten čip vlastně nevypadá nějak zvláštně, člověk by řekl, no, co to je v podstatě, ale vlastně to, co je vevnitř, tak to je, to jsou ty technologie a to, co v podstatě dělá čip čipem.
Moderátorka
Ekonom pan Zahradník tady před, v minulém vstupu v minulé hodině mluvil o tom, že právě Česká republika má vlastně tyhle technologie, je vlastně, jaksi má spoustu talentů a lidí, kteří jaksi umí, tak vidíte tu budoucnost České republiky v tomto směru, jaksi ten rozvoj pozitivně.
Jakovenko
Určitě je to jedna z příležitostí prostě pro Českou republiku nějakým způsobem přispívat do klíčových technologií. Když jste zmínila ty talenty, tak máme tady vynikající vysoké školy, například u nás na ČVUT, Jiří Jakovenko z <span color:="" #faf7f7;="" font-weight:="" "="" style="font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal;orphans: 2;widows: 2;-webkit-text-stroke-width: 0px; white-space:pre-line;text-decoration-thickness: initial;text-decoration-style: initial; text-decoration-color: initial;word-spacing:0px">ČVUT, pane profesore, díky, hezký den.
Jakovenko
Na shledanou.