Datum zveřejnění: 
14. 4. 2025
Vědec i podnikatel oba využívají nejnovější umělou inteligenci, i když každý jinak, konkrétně v této firmě k modelování toho, jak se chovají různé díly letadel, aut a dalších vozidel při zatížení.

Hynek Purš, Advanced Engineering

Modely připravujeme několik dní, díky umělé inteligenci jsme schopni přípravu těch modelů zkrátit řádově na nějaké hodiny.

Václav Vohlídal, redaktor

Odborníci z ČVUT a VŠCHT zase zkoumají lidský pach.

Radim Špetlík, FEL ČVUT

Naším úkolem je ověřit, když nám nějaká taková pachová stopa přijde, zda už jsme ji náhodou v minulosti neviděli. Což se hodí zejména pro ověřování toho, zda někdo někde byl.

Václav Vohlídal, redaktor

K tomu je ale potřeba ohromná výpočetní síla. Tito vědci měli štěstí a dostali možnost svůj výzkum zkoušet na superpočítači lumi. V budoucnu by to mělo být jednodušší i pro další experty. V Evropě by mělo vzniknout 13 velkých výpočetních středisek, tzv. AI factories.

Michal Pěchouček, ČVUT

Ty factories budou mít něco jako je 25 000 těch pokročilých grafických čipů, takže řádově se dá říct, že to je jako AI factory srovnatelná s velkou americkou AI firmou.

 

Václav Vohlídal, redaktor

Výstavba nových výpočetních center podle Evropské unie pomůže i k větší konkurenceschopnosti firem, které právě umělou inteligenci při své práci využívají. Evropská komise se chce více zapojit i do vývoje nových špičkových AI modelů. Věří, že díky tomu bude Evropa do budoucna umělou inteligenci nejen importovat, ale také vyvážet do zbytku světa. Václav Vohlídal, Česká televize.

 

 

Zdroj: 
ČT24