Do soutěže, kterou Spojené arabské emiráty hostily v pátek a v sobotu, se přihlásilo 210 týmů z celého světa. V každé z disciplín postupovaly do finále čtyři nejlepší týmy. V hlavní disciplíně, v níž se letělo na čas, skončil český tým čtvrtý. Přes čtvrtfinále i semifinále prošel díky výraznému zrychlení oproti předchozím kolům. "V závěrečném finálovém kole se pokusil dostat na přední příčky a zaletět výrazně rychlejší trajektorii. Toto už ale bylo nad síly českých létajících robotů a na medailové umístění tak nedosáhl," uvedl Suk.
Zlato v hlavní disciplíně získal tým z technické univerzity z nizozemského Delftu. Vítězové si v Abú Zabí rozdělili jeden milion dolarů (zhruba 22,1 milionu Kč), český tým si odvezl podle Suka víc než 50.000 dolarů. Do finálového kola postoupil i v disciplíně, v níž létaly čtyři drony najednou, a také ve slalomu na čas mezi vzdálenými brankami, kde podle tiskové zprávy elektrotechnické fakulty ČVUT mohou mít autonomní drony problémy s orientací, protože jejich senzory mnohdy nedokážou rozpoznat překážky ve větší vzdálenosti. "V soutěži robotických týmů a lidských pilotů dokázala zvítězit umělá inteligence, což nikdo nečekal. I to ukazuje velmi vysokou úroveň soutěže v Abú Zabí," podotkl Suk.
Drony v soutěži létají bez lidského zásahu, s využitím palubní umělé inteligence a strojového učení. Dosahují rychlosti až 150 kilometrů v hodině a musí samostatně manévrovat v těsné blízkosti překážek při až sedminásobku gravitačního přetížení. "Zkušenosti z vrcholné soutěže, jež spojila výzkum v oblasti AI a robotiky s extrémními sporty, pomohou vědcům z Prahy dále zdokonalit jejich systémy agilního létání. Autonomní multirobotické systémy nacházejí uplatnění například v inspekci kritické infrastruktury, průmyslu nebo při záchranných operacích," upozornil Suk.
Výzkum Skupiny multirobotických systémů z elektrotechnické fakulty ČVUT se podle Suka nyní soustředí na zvyšování rychlosti a spolehlivosti dronů při létání v rojích, schopnost autonomního pohybu na dlouhé vzdálenosti a miniaturizaci senzorů. Vědci při tom budou vycházet z nového robotického systému RoboFly, který tvoří malý létající robot s kamerami a s komunikací bez využití navigačního systému GPS. "Jde už o komerční produkt, který prodáváme ve spolupráci s firmou Fly4Future, a jeho hlavním cílem je nabídnout průmyslu spolehlivé rojové systémy s minimální potřebou infrastruktury," uvedl vedoucí skupiny Martin Saska. Novou technologii bude jeho skupina po návratu ze Spojených arabských emirátů testovat ve výukovém středisku fakulty v Temešváru.