Datum zveřejnění: 
11. 4. 2025
Experti upozorňují na trendy, které budou významně utvářet pracovní trh v letošním roce. Umělá inteligence představuje jednu z inovací, kterou firmy nesmějí podcenit.

Svět práce vstupuje do éry transformace, jakou jsme dosud nepoznali, upozorňují odborníci. „Firmy se musí přizpůsobit této nové dynamice, pokud si chtějí udržet konkurenceschopnost. O úspěchu rozhodne jejich míra adaptability, investice do lidí a otevřenost inovacím,“ upozorňuje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika. Digitální transformace mění svět kolem nás. Ovlivňuje firmy, veřejné instituce, vzdělávání i každodenní život. Moderní technologie, v dnešní době zejména umělá inteligence (AI) nebo kybernetická bezpečnost, pronikají téměř do všech odvětví. Už 43 procent českých firem implementovalo generativní AI nástroje a další čtvrtina jejich zavedení plánuje v příštím roce. Firmy, které se AI obávají nebo ji odmítají, se vystavují riziku ztráty konkurenceschopnosti. „AI není hrozba, ale příležitost. Místo paniky investujte do správné adopce nových technologií, protože většina lidí nezačne používat nové nástroje sama a potřebuje dlouhodobou podporu,“ uvedla Rezlerová. Současně se zapojováním sofistikovaných technologií stoupá počet kyberútoků. „V souvislosti s tím roste i poptávka po IT odbornících, kteří budou tuto problematiku schopni řešit,“ upozornila Ivana Macnarová z Fakulty informačních technologií (FIT ČVUT). Informační a komunikační technologie (ICT) na pražských vysokých školách studovaly v roce 2023 téměř tři tisíce lidí. I na celkovém počtu absolventů se ICT odborníci v Praze podíleli mírně nad celorepublikovým průměrem. Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Zájem o ně vychází z jejich kvality a specializace v oblasti současných technologických trendů.

TLAK VYVOLÁVÁ STRES

ICT odborníci byli nadstandardně odměňováni i v porovnání s celkovou průměrnou mzdou v hlavním městě. Zde pobírali měsíčně 97 202 korun. Tato branže náleží také k těm, v nichž firmy nejvíce navyšují mzdy, a to především v hlavním městě. Přesto pro zaměstnavatele podle studie společnosti ManpowerGroup je nejobtížnější obsazovat pozice právě v oblasti IT a zpracování dat. Další velkou změnou je podle odborníků trvalý posun k hybridním modelům práce. Docházka do kanceláří je stále přibližně o třetinu nižší než před pandemií a zaměstnanci očekávají flexibilitu jako standard. Přesto řada firem stále váhá s nastavením jasných pravidel pro hybridní práci. Stále více profesionálů volí práci na volné noze nebo takzvanou gig ekonomiku (zakázková ekonomika, pozn. red.), která už tvoří 12 procent globálního trhu práce a jednorázové nebo krátkodobé pracovní projekty a přivýdělky jsou pro lidi stále populárnější. Firmy, které umožní zaměstnancům větší flexibilitu a projektovou spolupráci, budou mít výhodu v získávání a udržení nejlepších lidí. Na pracovištích se ale vážným problémem stává stres, přičemž téměř polovina zaměstnanců se s ním potýká každodenně. Jen pětina zaměstnanců ale má pocit, že to jejich firmy řeší.

 
 
Zdroj: 
Speciál Dnes