Datum zveřejnění: 
7. 4. 2025
České polovodičové centrum dnes zahájilo svou činnost. Pomoc má například se zpřístupněním technologií pro navrhování čipů a součástí jeho práce je i koordinace spolupráce mezi univerzitami a firmami. Vznik centra je reakcí na celoevropskou snahu o větší nezávislost v oblasti vývoje a výroby čipů. Natáčela Veronika Tupá.

Veronika Tupá, redaktorka

České polovodičové centrum v sobě sdružuje šest členů, jsou to dvě firmy vyrábějící čipy, potom Jihomoravské inovační centrum, Národní polovodičový klastr a dvě univerzity, konkrétně pražské ČVUT a brněnské Vysoké učení technické, které veškerou spolupráci koordinuje. U vzniku centra stál taky vedoucí Ústavu mikroelektroniky Jiří Háze. Hezký den.

Veronika Tupá,redaktorka

Kde všude se lidé s čipy setkají?

Jiří Háze,vedoucí Ústavu makroelektroniky, VUT Brno

Úplně jednoduše řečeno samozřejmě všude, ale abysme si to aspoň trošku víc přiblížili, tak máte v mobilu, máte je v počítači, ale samozřejmě jsou v jakémkoliv dopravním prostředku, jsou i ve složitých celcích, jako jsou elektrárny, můžete je vidět v zemědělských strojích a tak dál a tak dál.

Veronika Tupá,redaktorka

K čemu konkrétně bude to České polovodičové centrum sloužit?

Jiří Háze,vedoucí Ústavu makroelektroniky, VUT Brno

Tak hlavním posláním toho centra je přiblížit spolupráci jednotlivých kompetenčních center napříč Evropou, tzv. pilotní linky, tzv. návrhovou platformu pro čipy a pomocí vlastně v růstu toho polovodičového systému napříč Českou republikou a Evropskou unií.

Zdroj: 
ČT1