Datum zveřejnění: 
1. 4. 2025
Navýšené obranné výdaje budou podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) znamenat více peněz do obranného výzkumu a vývoje. Řádově půjde o stovky milionů korun v příštích letech, uvedla dnes ministryně při diskusi se zástupci vysokých škol na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT). V březnu vláda rozhodla o postupném navýšení výdajů na obranu o 0,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně do roku 2030, kdy by mělo Česko na obranu dávat tři procenta HDP.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček v debatě zdůraznil důležitost akademického sektoru pro rozvoj obrany. ČVUT podle něj několik let vede strategický dialog s armádou, který se týká přelomových technologií, přičemž spolupráce propojuje akademickou sféru s armádou. "Jsem rád, že se nám v poslední době daří stavět most, který toto propojuje," řekl.

ČVUT dnes uzavřelo s ministerstvem obrany memorandum o spolupráci i v nevojenských oblastech, jako je rozvoj infrastruktury. V pondělí spolupráci v oblasti kvantových počítačů podepsala Univerzita obrany s dalšími šesti univerzitami a Akademií věd.

Rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Milan Pospíšil považuje za důležité, aby ve výzkumu existovala kontinuita a byly stanoveny priority, které přežijí délku trvání jedné vlády. Chybí podle něj i rizikový kapitál, který by překlenul mezikrok mezi laboratorním výzkumem a výrobou. Vysoké školy by podle něj měly společně například pod patronací Univerzity obrany udělat komplexní databázi projektů a následně ji "napárovat" na potřeby české armády.

Věda, výzkum a inovace hrají podle Černochové v obraně a obranného průmyslu nepostradatelnou roli. "Aby byl český obranný průmysl konkurenceschopný, musí disponovat nejen dostatečnými finančními zdroji a investicemi, ale také kvalitním výzkumem a vývojem, který mu napomůže inovovat a zlepšovat svůj potenciál," uvedla. Je podle ní potřeba zaměřovat se na nastupující technologie, které mají potenciál změnit bojiště. Příkladem může být využití dronů na Ukrajině. Čeští vojáci přitom v tomto ohledu spolupracují s ukrajinskými službami. "Máme informace z první ruky, z bojiště a můžeme ty informace přenášet do našich vizí a projektů," uvedla Černochová.

Ministerstvo podle ní podporuje propojení civilní a vojenské sféry a takzvané duální využití, tedy využití inovací z civilního výzkumu ve vojenské oblasti a naopak. Příkladem podle ní může být umělá inteligence, drony či vesmírné a komunikační technologie. Česko by podle ministryně mělo mít ambice zapojovat se do mezinárodního obranného výzkumu a vývoje, především do evropských projektů. "Abychom se dokázali podílet na významných společných evropských projektech už od samotného počátku," řekla.

Autor: 
Alžběta Součková
Zdroj: 
ČTK