A2RL je největší světovou soutěží svého druhu, jeho vítězové se rozdělí o celkovou výhru ve výši jednoho milionu amerických dolarů (23 milionů korun). Čeští robotici se do finále probojovali s dalšími 13 týmy z různých koutů světa. Už to je obrovský úspěch, protože z celé planety se přihlásilo 210 týmů. Finále soutěže Autonomous Racing League proběhne ve Spojených arabských emirátech 11. a 12. dubna 2025.
Posouvání hranic
Organizátoři se netají tím, že cílem dronového klání je posouvat hranice autonomního létání. Týmy musí naprogramovat své drony tak, aby samostatně prolétly sekvencí bran v co nejkratším čase a úspěšně se vyhnuly všem překážkám. Dosahují přitom rychlosti 150 km/h a při agilním manévrování v okolí překážek u nich dochází k přetížení až 7 G. Agilní autonomní drony se mohou uplatnit například v oblasti inspekce kritické infrastruktury, jako je distribuce energie, dohled nad klíčovými průmyslovými či strategickými objekty nebo inspekce solárních elektráren. Drony jsou schopné zaznamenat jakékoli odlišnosti v infrastruktuře a díky autonomnímu létání je celý proces výrazně efektivnější, než když drony řídí pilot. Další perspektivní oblastí pro uplatnění autonomních dronů jsou záchranné operace či autonomní transport zboží či léků.
Pilně trénují
Kamera Novinek byla u toho, když se čeští robotici na finále připravovali v Kladně. „Okruh bude ve finále hodně podobný, jak ho vidíte tady, akorát jsme tady trochu bojovali s velikostí haly, museli jsme ho trochu zmenšit, ale jinak bude téměř totožný. Víme, jaká je mapa prostření, kde přesně budou brány, kde budeme startovat,“ prozradil Robert Pěnička, vědecký pracovník FEL ČVUT, který zastává post team leadera. „Připravujeme se od října, příprava zahrnuje zejména stavbu dronů, aby byly totožné s těmi, co budeme používat ve finále, ale zejména pak je to softwarová část dronu, to je ta autonomie, umělá inteligence, co ovládá dron,“ doplnil Pěnička. Hlavní část týmu čítá devět lidí. Původně čeští robotici začínali jen ve čtyřech, celkově se ale do prací zapojilo už několik desítek lidí. „Chceme samozřejmě v Abú Dhabí bojovat o přední umístění, ale primární motivací, proč jdeme do této soutěže, je dát našim doktorandům příležitost porovnat se s absolutní světovou špičkou v oblasti agilního létání,“ prohlásil Martin Saska, vedoucí skupiny multirobotických systémů FEL ČVUT. „Závody dronů na čas, které spojují výzkum v oblasti AI a robotiky s extrémními sporty, dosud nebyly v centru naší pozornosti a zatím jsme se podobné soutěže neúčastnili, takže nás to může posunout dopředu a zdokonalit i naše systémy autonomního létání,“ doplnil Saska s tím, že doufá v umístění do pátého místa.