Datum zveřejnění: 
18. 3. 2025
Lidé mají možnost vyrazit do podzemí nedaleko Slapské přehrady. Sídlí tam unikátní univerzitní laboratoř pro výuku studentů pražské ČVUT.

MOKRSKO Jak velká to byla rána a na co všechno museli při ražbě dávat pozor? Takové a ještě další zajímavé informace se dozvědí návštěvníci štoly Josef v Mokrsku na Příbramsku přímo od pamětníků, kteří v tamním podzemí pracovali. Za vším přitom byla náhoda. „Při jedné z akcí jsme se setkali s horníky, kteří se jako návštěvníci přišli podívat na místo, kde v letech 1980 až 1991, po dobu ražby štoly, pracovali. Jejich vyprávění, tehdy nikterak plánované, všechny zaujalo,“ vysvětluje Jiří Bendl z Centra experimentální geotechniky Fakulty stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, který prohlídky v Mokrsku organizuje. Následně se zástupci ČVUT s někdejšími havíři domluvili, že exkurze, které pořádají několikrát do roka, rozšíří o jejich vyprávění.

Podzemní učebna i atrakce

Samotná štola vyražená v osmdesátých letech minulého století u obcí Mokrsko a Čelina kvůli průzkumu dvou ložisek zlata je nyní součástí Podzemní laboratoře Josef. S nápadem na její zřízení přišli pracovníci ČVUT v roce 2003. Otevřeli ji po dohodě s ministerstvem průmyslu a obchodu a resortem životního prostředí za další čtyři roky. Akademické pracoviště od té doby slouží k praktické výuce studentů, akcím, jako je například Robotika v podzemí, i exkurzím. „V poslední době vnímáme zvýšený zájem veřejnosti nejenom o naše působiště, ale také o projekty, které zde řešíme. V komentovaných prohlídkách proto hosty seznámíme nejen s tímto unikátním podzemním pracovištěm, ale i naším výzkumem,“ říká vedoucí Centra experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT Jiří Šťástka.

Návštěvníky mokrských hlubin čeká přibližně 800 metrů dlouhý okruh částí štoly kombinovaný s návštěvou velké podzemní kaverny. Nejprve ale vystoupají po schodišti na galerii ve výšce dvaceti metrů. Z ní pak nahlédnou do prostoru o objemu 10 tisíc krychlových metrů. Cestou se dozvědí o využití štoly pro výuku vysokoškolských studentů i základní informace o aktuálních výzkumných projektech. Nově je bývalí horníci seznámí s každodenní praxí, kterou v útrobách země před léty zažívali. Vysvětlí i takové detaily, jako je fungování směnného provozu či systém odvozu odtěženého materiálu.

Dopředu je dobré upozornit, že vstup do podzemních prostor v Mokrsku není pro každého. Především není prohlídka vhodná pro děti mladší osmi let. Ty starší musí doprovázet dospělý. Na cestu se návštěvníci musí vybavit pevnou obuví a vhodným oblečením, protože teplota uvnitř štoly se pohybuje okolo 8 stupňů Celsia. Před výpravou je ještě čeká zhruba čtvrthodinová teoretická příprava, seznámí se i s provozním řádem. Pod zemí s průvodci stráví hodinu a půl.

Tam, kde pod zemí dřímá zlato

Organizátoři ale představí také dávnou minulost tamního podzemí, která ovšem rezonuje až do současnosti. „Nezapomeneme ani na historii těžby zlata na Novoknínsku a zodpovíme případné otázky týkající se aktuálního výskytu zlata na Čelině a Mokrsku,“ upozorňují zástupci vědecké obce z ČVUT. Právě přítomnost vzácného kovu vyvolává u části veřejnosti obavy, že by mohlo v budoucnu v některých lokalitách dojít k obnovení těžby.

Odpůrci takové varianty se obávají především o okolní přírodu. Odpůrce novodobého dolování zastřešuje sdružení Čechy nad zlato. V místě dalšího středočeského ložiska na Hvožďansku pořádají každé jaro protestní pochod na Petráškovu horu. Letos tam vyrazí v sobotu 26. dubna. „I když se může zdát, že je nyní relativní klid, je třeba, aby si lidé uvědomovali, že riziko těžby tu stále je,“ říká místopředsedkyně sdružení Čechy nad zlato a starostka Hvožďan Markéta Balková (STAN).

Do jaké míry jsou plány prospektorů v Česku reálné, mohou v mokrské štole zájemci diskutovat přímo s odborníky a znalci dolování. Každopádně stojí za připomínku skutečnost, že revír Čelina a Mokrsko nikdy stát nevyužil k průmyslové těžbě právě kvůli zmiňovaným negativním dopadům na přírodu.

Fakta - kdy a jak vyrazit do štoly

Nejbližší termíny pro návštěvu štoly Josef jsou 20. dubna, dále 1. a 8. května a 1. června. Vzhledem k velkému zájmu je dobré prohlídku, jež trvá 75 minut, rezervovat na mailu jiri.bendl@fsv.cvut.cz. Plné vstupné je 300 korun, snížené vyjde na polovinu. Kapacita prohlídky je maximálně 25 návštěvníků. Vzhledem k tomu, že skupina vyráží do podzemí společně, nelze už navíc dodatečně přibrat pozdě příchozí. Organizátoři proto doporučují dorazit na místo s dostatečným předstihem. Více na www.stolajosef.cz.

 
Autor: 
Marek Kočovský
Zdroj: 
MF DNES - Střední Čechy