Datum zveřejnění: 
13. 3. 2025
V Kladně dnes trénují vědci z Českého vysokého učení technického své drony. Dosahují rychlosti až 150 km/h a při manévrování na ně působí přetížení až sedm g. Experti z Fakulty elektrotechnické se s nimi kvalifikovali do dubnového finále tzv. Ligy mistrů. V autonomních dronech v Abú Dhabí. Na extrémní závod se dnes drony připravují v jedné kladenské hale.

moderátor

A my tam máme naši reportérku Karolínu Burdovou. Karolíno, hezké dopoledne.

Akorát tu teď nad mou hlavou lítá jeden z autonomních dronů. Trénuje vzlet i přistání a prolétává mezi různými překážkami. Tým se připravuje právě tady v Panattoni Business Parku v Kladně, protože rozložením překážek místní hala simuluje podmínky právě finálového okruhu v Abú Dhabí, který na závodníky čeká. Díky této přípravě můžou studenti a výzkumníci pracovat na testování výkonu dronů a jejich vylepšení v reálných podmínkách.

moderátor

Karolíno, my jsme říkali, že drony jsou autonomní, znamená to tedy, že jsou naprogramované a žádný pilot je neřídí? 

Karolína Burdová, redaktorka

Přesně tak. Autonomní dron je schopný letět, aniž by ho řídil nebo jakkoliv ovládal pilot. Činí tak pomocí pokročilých algoritmů a palubní umělé inteligence, která mu umožňuje zvládat všechny druhy nepředvídaných i nepředvídatelných nouzových situací. Tým tedy musí naprogramovat své drony tak, aby letěly samostatně a splnily podmínky extrémního závodu.

moderátor

Karolíno, pověz nám o světovém závodu v Abú Dhabí něco víc.

Karolína Burdová, redaktorka

Během závodu, který se uskuteční 11. a 12. dubna, budou muset drony prolétnout sekvencí bran v co nejkratším čase a úspěšně se přitom vyhnout všem nastraženým překážkám. Jak už jsme zmínili v úvodu, dosahují přitom rychlostí klidně 150 km/h. Český tým se kvalifikoval mezi 14 nejlepších týmů z celého světa a byť nepatří mezi vyloženě favority, ve finále rozhodně nehodlá zůstat pozadu. Podle Roberta Pěničky, hlavního technického vedoucího týmu z Českého vysokého učení technického, využívají české drony algoritmy plánování trajektorií a řízení letu, které jim umožňují létat maximální rychlostí s extrémní přesností. Pokud by se českým robotikům nakonec podařilo vyhrát, rozdělí se o celkovou výhru ve výši jednoho milionu amerických dolarů.

moderátor

To je krásné. Soutěž ve Spojených arabských emirátech si klade za cíl posouvat hranice autonomního létání. K čemu můžou být vůbec autonomní drony dobré?

Karolína Burdová, redaktorka

Můžou najít využití v mnoha praktických oblastech. Skvěle se hodí třeba pro kontrolu důležité infrastruktury, jako jsou elektrárny, továrny nebo strategické objekty. Díky chytrým senzorům dokážou samy odhalit jakékoliv problémy nebo poškození, a protože létají automaticky, celý proces je rychlejší a efektivnější než při ručním řízení. Zároveň můžou autonomní drony pomáhat hledat lidi v nouzi nebo třeba doručovat léky a zásoby tam, kde je to potřeba.

... říká reportérka Karolína Burdová v našem vysílání. Děkujeme za informace, přejeme hezký den a budeme se těšit na slyšenou.

Zdroj: 
ČRo Region