Soutěž spočívá v naprogramování algoritmů tak, aby drony prolétly bez řízení pilotem branami na trati co nejrychleji a zároveň se vyhnuly všem překážkám. Soutěžní drony dosahují rychlosti až 150 kilometrů za hodinu.
V soutěži si nejlepší finalisté rozdělí jeden milion dolarů (asi 23 milionů korun), ale podle Pěničky jde zároveň o vědeckou prestiž, protože příprava na soutěž je zapojena i do výzkumu, který poslouží při praktickém uplatnění dronů. "Tam jde zejména o část plánování a řízení dronu, která se využije například při inspekcích elektrických stožárů nebo solárních panelů nebo třeba při hledání ztracených osob v lese," popsal Pěnička.
Finálový závod organizace profesionálních závodů dronů Drone Champions League se uskuteční 11. a 12. dubna v Abú Zabí a probojovalo se do něj nejlepších 14 týmů z celkově přihlášených 210 týmů z celého světa. Z ČR pouze jediný.
Přípravě se od září věnuje přibližně šest lidí. Součástí technologie je strojové učení zahrnující detekci bran, kterými dron prolétává, a zároveň snaha, aby trať abslvoval co nejrychleji.
Halu, ve které výzkumníci trénují, poskytla developerská společnost Panattoni v rámci spolupráce s ČVUT. Už dříve Panattoni podpořila studentský tým zaměřený na vývoj autonomních závodních vozů. "Výzkum, inovace a propojení akademického a soukromého sektoru jsou pro budoucnost průmyslu klíčové," uvedl za Panattoni Jan Andrejco. Halu bývalých strojíren v budoucnu nahradí nový průmyslový areál, který zde Panattoni plánuje vybudovat pro investiční skupinu RSJ.