Ondřej Švec, redaktor
Možnost vyzkoušet si a seznámit se se studiem na ČVUT měli žáci základních škol z městské části Praha 6. Na pracovištích ČVUT se totiž konal už druhý ročník projektového dne, který měl za cíl vzbudit zájem o technické vzdělávání a inspirovat budoucí generaci inženýrů a techniků.
Mariana Čapková, místostarostka Prahy 6
Já bych vyzdvihla to, že je to naprosto unikátní možnost pro žáky ze šestkových škol dostat se do prostor fakulty ČVUT, což je možnost, kterou se domnívám, že žáci z jiných částí Prahy nemají. My máme tu výhodu proto, že zde ČVUT sídlí.
Ondřej Švec, redaktor
Stovky žáků si tak mohly na vlastní kůži vyzkoušet fascinující svět technických oborů.
Vojtěch Petráček, rektor ČVUT
Sem vlastně na většinu našich fakult přijdou třídy ze základních škol. Můžou se seznámit s tím, co tady naše fakulty podnikají, může je to motivovat k tomu, aby věděly, proč je dobré studovat matematiku, fyziku, k čemu vlastně to jejich snažení může být dobré, když se potom setkají s technikou. Taky doufáme, že časem přijdou a budou našimi studenty.
Ondřej Švec, redaktor
Žáci se tak mohli například podívat do tzv. bezodrazové místnosti, která slouží pro měření v oblasti slyžitelného pásma člověka.
Vojtěch Jandák, FEL
Tady třeba se studenty měříme charakteristiky repro soustav, ale třeba i vyzařování zvuku z různých elektrosoučástek. Prostě to slouží pro studování jakéhokoliv zdroje zvuku. Ta místnost nám poskytuje ticho a volné zvukové pole, čili se tady nic neodráží. Dokážeme se tady zaměřit jenom na zdroj zvuku.
Ondřej Švec, redaktor
O dokonalé ticho se stará speciální materiál, klíny vyrobené z minerální vlny. To je materiál, kterým se například zateplují domy. Má výborné akustické vlastnosti a zároveň není příliš drahý. Na dalším stanovišti se pak žáci mohli seznámit s formulí, kterou studenti ČVUT z týmu eForce Prague Formula každý rok vyvíjí.
Daniel Měkota, eForce
Pro každou sezónu musíme vyrobit nový monokok, což je ta zásadní část celé formule, tedy ten trup. A ten si my sami od začátku laminujeme. Tomu předchází, že si musíme navrhnout formy, musíme následně na ty formy odlaminovat negativy z kompozitních materiálů, aby měly stejnou tepelnou roztažnost a následně do toho teprve laminujeme ten monokok jako takový.
Ondřej Švec, redaktor
Výkon formule je omezen na 80 kW, ale i tak představuje dostatečný výkon k tomu, aby s ní studenti dosáhli řady úspěchů. Tím největším je bezpochyby třetí místo v Německu, což je nejprestižnější soutěž minimálně v celé Evropě, takže jde o velmi cenné umístění. To vše a mnohem více mohli žáci šestkových základek vidět na pracovištích ČVUT. A kdoví, třeba se sem za pár let zase vrátí. Tentokrát už jako plnohodnotní studenti jedné z fakult. Ondřej Švec, Televize Praha.