Datum zveřejnění: 
10. 3. 2025
Na výzkum ženských a mužských hlasů v komunikačních technologiích získal vědec z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT) Jan Holub grant Severoatlantické aliance (NATO). Přínos projektu se očekává ve vývoji bezpečných komunikačních systémů v obraně. Univerzita to uvedla v tiskové zprávě. Projekt byl vybrán mezi devět nejlepších z 231 přihlášených žádostí. Mezi vybrané projekty bude rozděleno v přepočtu téměř deset milionů korun do konce listopadu letošního roku.

Výzkum Holuba ukázal, že některé komunikační technologie přenášejí ženské hlasy hůře než mužské. Zvýšené úsilí při poslechu zejména ženských hlasů pak podle ČVUTmůže třeba v náročných profesích, jako jsou piloti, dispečeři či řidiči, vést k předčasné únavě a zvýšenému riziku chyb. Výsledky projektu tak mají přispět k vývoji nových komunikačních technologií, které budou stejně kvalitně přenášet mužské i ženské hlasy, uvedla univerzita. 

Evropský ústav pro telekomunikační normy (ETSI) vydal v roce 2023 na základě výzkumu Holuba doporučení a postup, podle kterého se nyní celosvětově zjišťuje, jaká je v testované technologii závislost kvality přenesené řeči podle pohlaví mluvčího.

Cílem Holubova výzkumu je ověřit to, jak se člověk při poslechu muže či ženy musí namáhat, aby hlasy rozlišil. "Náš výzkum během posledních let prokázal, že i moderní širokopásmové hlasové kodéry vykazují zvýšené poslechové úsilí pro ženské hlasy ve srovnání s hlasy mužskými. Cílem projektu NATO je ověřit závislost poslechového úsilí na genderu mluvčího," uvedl Holub.

Holubův výzkum se nyní zaměří na testování tohoto jevu v podmínkách vojenských zabezpečených hlasových kanálů NATO. Tento výzkum se uskuteční ve dvou světových jazycích, které jsou v NATO používány pro velení, a to jak pro rodilé, tak nerodilé mluvčí a posluchače. Zároveň vědci budou zkoumat, jak různé podmínky, jako jsou třeba šumy, ovlivňují kvalitu přenosu hlasu.

Holub doufá, že výsledky tohoto výzkumu povedou k návrhu nových komunikačních systémů, které zajistí rovné podmínky pro přenos mužských i ženských hlasů.

Program NATO Chief Scientist Grants je součástí širší iniciativy NATO zaměřené na podporu inovací v klíčových oblastech vědy a technologií. Letos byly podpořeny projekty v tématech jako odstrašování a obrana, nové a převratné technologie a predikce vývoje vědy a technologií.

Zdroj: 
ČTK