Doma máte na devadesát koncových zařízení chytré domácnosti. Co všechno lze do sítě integrovat?
Obecně jde o všechny spotřebiče, které jsou napájené elektrickou energií: topení, světla, zásuvky, větráky, žaluzie, mikrovlnná trouba, rádio, televize… Dokonce existuje chytrá lednice, což už je úplný bizár. Má zabudované kamery, monitoruje potraviny a upozorní například, když dochází mléko. Ovšem potraviny musíte dávat vždy na své místo. Je to zbytečná a předražená hračka.Jakmile odejdu, aktivují se bezpečnostní čidla na oknech a dveřích, další zase detekují případný únik vody. Vypnou se taky nepotřebné zásuvky.
Chytrou lednici u vás tedy nenajdeme. Jakým způsobem spolu komunikují ostatní zařízení, jak je ovládáte?
Existují bezdrátové a drátové tipy komunikací, teď asi nebudu zabíhat do technických detailů. U mě v bytě funguje chytrá domácnost přes wifi a jiné bezdrátové technologie, nebylo tedy zapotřebí žádných stavebních zásahů. Stačí malá krabička, v podstatě malý počítač připojený k internetu a dosažitelný přes mobilní telefon. V počítači mám nainstalovaný systém Home Assistant, který vznikl před třinácti lety jako nekomerční komunitní projekt. Je zdarma a jeho největší výhodou je široká kompatibilita s výrobci různých spotřebičů.
Pojďme si popsat konkrétní situace. Když domácnost zaznamená, že se blížíte, jak se chystá na váš příchod?
Když se přiblížím k bytu, telefon se připojí k domácí wifi síti a Home Assistant tak pozná, že už jsem za rohem. Vypne bezpečnostní senzory na dveřích a oknech. Když přicházím večer, zatáhne i rolety a rozsvítí světla. Taky zapne spotřebiče, jako například rádio, televizi a další, které budu patrně používat a které se při mém odchodu z bytu automaticky vypínají. Tím myslím, že je systém odpojí od přívodu elektrické energie. Jednak z bezpečnostního hlediska, jednak kvůli úsporám. I zdánlivě vypnutá televize spotřebovává nějakou energii. Navíc automatickým „vytažením spotřebiče“ ze zásuvky po mém odchodu nejen šetřím, ale i zvyšuju bezpečnost provozu.
Používáte při vstupu do bytu klíče?
Ano, stále nejvíc věřím mechanickému klíči. Zámky na kód nebo karty bych neriskoval, musejí být připojené do sítě a nikdy nevíte, jestli je někdo nedokáže hacknout. Rizika dle mého zatím převládají.
Co by se stalo, kdyby se vám vybil telefon? Nebo ještě hůř – kdybyste ho ztratil? Je tam nějaké riziko?
Nic se nestane. Byt si odemknu vždy a pak můžu vzít jakýkoli tablet nebo počítač, přes který se přihlásím na svůj profil, a můžu svou domácnost bez omezení ovládat. Je to, jako kdybyste se přihlašovali do e-mailu, taky ho nemáte jen v mobilu. Z počítače se mohu dostat na webové rozhraní, které po mně bude chtít dvojí autentizaci, stejně jako když se přihlašuju do banky. Takže za mě je to bezpečné. A ještě dodám, že moje domácnost stále funguje i manuálně, vypínače jsem neodstranil.
Když se mluví o chytré domácnosti, zmiňují se úspory za energie. Asi největší budou ve vytápění. Jak fungují chytré termostatické hlavice?
Například na základě předpovědi počasí. Systém monitoruje, jestli se venku ochladí, nebo oteplí, a na základě toho reguluje pozvolna teplotu. Zároveň se přizpůsobuje jednotlivým částem dne a místnostem. Na spaní mám rád chlad, ráno teplo v koupelně a přes den studený byt šetří energii. Večer opět přicházím do vyhřátého. Ještě větší výzva je to ale v domech, kde jsou instalované solární panely, plynový kotel i krb. Několik tepelných zdrojů musíte nějakým způsobem zkoordinovat. Chytré zařízení nabíjí baterie ze solárních panelů, když vysvitne slunce. Ve chvíli, kdy je nízký tarif na proud, zapne přímotopy. Algoritmy během sekundy vyhodnotí situaci a přepínají mezi jednotlivými toky, to by člověk nikdy sám nezvládl. Výhodné je využít tento systém regulace například na chalupě, která díky tomu nepromrzá a před vaším příjezdem se vyhřeje.
Maximální využití chytré domácnosti přichází s používáním scénářů a automatizací. Jak může vypadat takový scénář „dobré ráno“ nebo „odcházím do práce“?
Ráno zazvoní budík, zapne se příjemná hudba nebo rádio a roztáhnou se žaluzie. V této souvislosti je taky zajímavé využívat biodynamické osvětlení, které dle denního času reguluje barvu světla. Umí ji měnit od žluté až po hodně bílou. Náš organismus na to reaguje rozdílně. Večer žluté světlo uspává. Bílé zase podněcuje k výkonům, takže není dobré si s ním svítit před spaním. Když se bavíme o scénáři Dobré ráno, může nás pozvolna probouzet žluté světlo, nemusí ani zvonit budík. Světlo v průběhu deseti minut nabírá na intenzitě… A ještě abych dopověděl scénář, který následuje po odchodu do práce. Jakmile odejdu s mobilem mimo byt, aktivují se bezpečnostní čidla na oknech a dveřích, další zase detekují případný únik vody. Vypnou se taky nepotřebné zásuvky a žaluzie se vytáhnou, aby kytky dostaly svou porci světla. Je docela zábavné z protějšího chodníku pozorovat, jak se žaluzie pohybuje a domácnost po mém odchodu ožívá! Automaticky do práce nastupuje taky vysavač, který jednou za tři dny i vytře. Je natolik chytrý, že pozná, kolikrát jsem za týden přišel domů. Nemá cenu vytírat, když jsem na dovolené. Co se děje uvnitř, mohu zkontrolovat díky kamerám, kdyby mě systém například upozornil na únik vody. Standardně je mám ale vypnuté. Chytrá domácnost je taková moje hračka, baví mě zkoušet, co všechno je možné. Akorát rodiče jsou rádi, když při jejich návštěvě všechno vypnu. Mimochodem, kolegyně mi vyprávěla, jak si koupila drahý chytrý vysavač, na návštěvu přišla kamarádka, pochválila ji, jakou má zajímavou váhu, a než kolegyně stihla zareagovat, vysavač jí rozšlápla.
Pobavilo mě taky, že když jsem na dovolené, chytrá domácnost může zapínáním světel simulovat mou přítomnost. Jaké další prvky můžeme využívat, když nejsme doma?
Vyrobil jsem si třeba na balkon chytré květináče. Mám v nich senzor, který hlídá vlhkost. Pokud zemina vyschne, čerpadlo doplní do květináčů vodu. Ale pozor, pokud podle předpovědi bude brzy pršet, nezalévá a počká na déšť. Funguje to perfektně.
Bavili jsme se o zvyšování pohodlí a bezpečnosti. Vezměme to ale ještě z opačného úhlu pohledu. Nebojíte se zneužití kamerového záznamu?
Mně osobně by asi nebyla příjemná ani hlasová asistence a pocit, že mě někdo pořád poslouchá. V domácnosti mám výrobky, které jsou komerčně vyráběné v Evropě. Jediný čínský produkt je kamera od firmy Tapo. Záznam můžu sledovat přes lokální cloud. Na druhou stranu ji mám jenom na balkoně, a pokud by někdo v Číně sledoval, co se tam děje, nebo spíš neděje, je mi to úplně jedno. Kamery v bytě zapínám, jen když tam nikdo není, nebo když potřebuju něco zkontrolovat. Hlasovou asistenci používám od Googlu a Amazonu, ale už i Home Assistant začal nabízet svůj vlastní produkt. Je to takzvaný lokální cloud, informace se nedostávají mimo domácnost. A navíc jako první začíná pracovat i s češtinou. Používám ho třeba před spaním – nemusím vylézat z postele, přesto vypnu a pozhasínám, co je potřeba.
Takže vás celou dobu poslouchá a čeká, až dostane povel?
Takhle to přesně není, systém se musí nejdříve probudit určitou frází. Může to být „o. k., Google“ nebo „čau, Saxano“, je na vás, co si nastavíte. Každopádně až po téhle frázi začne vnímat, co po něm chcete. Je ale důležité dodržet naučená slova i jejich přesný slovosled: Rozsviť světla v obýváku. Teď se ale začíná řešit i zapojení umělé inteligence. Nedávno Home Assistant představil svoji novinku, hlasový detektor propojil s AI, která si poradila i s pokynem „rozsviť tu věc s ušima v dětském pokoji“. Opravdu se rozsvítila lampička ve tvaru králíka. To je paráda, pak byste přišli domů a řekli třeba už jen: „Hele je mi zima, trošku mi přitop.“ Umělá inteligence by věděla, v jaké jste místnosti, a nastavila by teplotu o pár stupňů vyšší. Je to rozhodovací algoritmus, který se může průběžně učit. Nasazení umělé inteligence v chytré domácnosti mi přijde skvělé. Obavy z toho nemám. Jak už jsem říkal, opatrný bych byl pouze u odemykání bytu.
Zmiňovali jsme úspory, jaká je však počáteční investice?
Jako první musíte koupit takzvanou centrálu chytré domácnosti, tu malou krabičku, přes kterou zařízení komunikují. Ta se dá pořídit zhruba za dva tisíce. Ale stejně dobře můžete využít i vyřazený notebook, software není vůbec výpočetně náročný. Navíc pokud si nainstalujete Home Assistant, je i zadarmo. A pak už je na vás, jaké spotřebiče si k němu připojíte. Chytré zásuvky se dají pořídit i za dvě stovky. Termostatická hlavice stojí pětistovku a dá se nainstalovat i na staré topení. Chytré žaluzie nebo vysavač jsou samozřejmě dražší. Nemusí to ale dopadnout tak, že budete mít doma devadesát chytrých zařízení jako já, možná si pro začátek vystačíte s pěti. Komunita uživatelů každopádně exponenciálně roste. Tři uživatelé softwaru Home Assistant jsou dokonce i na Antarktidě.