Datum zveřejnění: 
28. 2. 2025
Výzkumné a inovativní pracoviště ČVUT letos vstoupilo do druhého desetiletí své existence. Pracuje i na úsporných řešeních pro města. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) nedaleko Buštěhradu je vysokoškolským ústavem ČVUT, který sdružuje odborníky čtyř fakult – stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství. Zaměřuje se na vývoj a výzkum v oblastech stavebnictví, budov, městských inovací, energetiky i životního prostředí. Je to místo, kde vznikají nové technologie a různá řešení přispívající k tolik žádanému udržitelnému rozvoji.

entrum bylo slavnostně otevřeno v průmyslové zóně Kladno-východ v roce 2014. V současnosti má 192 zaměstnanců podílejících se na 85 různých projektech. V příští dekádě plánuje v závislosti na dostupnost potřebných dotací obnovu laboratoří a další rozšíření.

MÍSTO VZNIKU PATENTŮ

Záměrem vzniku UCEEB bylo koncentrovat do jednoho místa experty z oblastí architektury, stavebnictví, strojírenství, informačních technologií, ale i odborníky hygieny vnitřního prostředí objektů. „Díky tomu můžeme uplatňovat komplexní přístup při našem úsilí snižovat energetickou náročnost a využívat přírodních zdrojů při výstavbě i rekonstrukcích,“ říká ředitel UCEEB Robert Jára. Centrum se může pochlubit řadou odborných publikací, přihlášených užitných vzorů i patentů nebo už realizovaných inovací. Asi jeho nejúspěšnějším projektem byl vývoj zařízení S. A. W. E. R. pro výrobu vody ze suchého pouštního vzduchu, které bylo součástí české národní expozice na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji.

Připomenout je ale možné i další výzkumy zaměřené například na energetické úspory. DŮM JAKO STAVEBNICE Například loni v létě zahájilo UCEEB spolupráci se soukromou společností na projektu s názvem CITI-CAN. Jeho cílem je vytvořit první modulární bytový dům s nulovou uhlíkovou stopou v celém životním cyklu budovy. V závěru roku se projekt posunul do klíčové fáze přípravy prototypu s optimálním řešením konstrukce, testováním použitých materiálů a souvisejícím zpracováním podkladů pro získání potřebného certifikátu. „Po svém dokončení bude nový stavební systém sloužit jako vzor pro projekty udržitelné výstavby a přispěje k nabídce ekologického a dostupného bydlení na tuzemském i evropském trhu,“ informuje centrum na svých webových stránkách. Předpokladem však je, aby konstrukce domu splňovala všechny požadavky uhlíkové neutrality. Musí proto umožnit jednoduchou demontáž a opětovné využití jednotlivých prefabrikovaných modulů. Proto vědci z UCEEB vsadili na materiál z lepeného dřeva, který díky své obnovitelnosti i nízké uhlíkové stopě ideálně odpovídá stanoveným cílům a umožňuje různé možnosti při výrobě modulů. Ty je snadné přepravovat a montovat v konkrétním vybraném místě. Prefabrikace pak zefektivňuje výrobu uvedených modulů a zvyšuje přesnost a kvalitu stavby. To jsou důležité parametry pro zajištění vysoké energetické efektivity a dlouhé životnosti budov, které samozřejmě splňují všechny požadavky na statiku, požární bezpečnosti, ale i akustiku či tepelný komfort. Na prototypu vědci vše postupně ověří a modulární bytový dům vyladí pro jeho budoucí sériovou výrobu. Mezi další zajímavé projekty, na kterém se vědci z UCEEB podílejí, patří například památkově chráněný areál bývalých ústředních jatek v Holešovicích, který od roku 1983 slouží Pražanům jako tržnice. V příštích letech ho čeká celková revitalizace a modernizace. Výzkumný tým Obnovitelné zdroje energie pro něj zpracoval studii využití tepelných čerpadel jako centrálního zdroje tepla. Její výsledky poslouží při plánování rekonstrukce jednotlivých objektů. Stejný tým zpracoval také technickou studii nasazení tepelných čerpadel pro vytápění v budově pražského obchodního centra Černý Most. Její výsledky investor využije při dalším rozhodování o ekologicky úsporných opatřeních. V minulosti vědci z Buštěhradu pracovali například také na vzniku celkové energetické koncepce Slaného a hledání cest k energetickým úsporám tohoto města.

V CENTRU VZNIKAJÍ NOVÉ TÝMY

Přednedávnem UCEEB rozšířilo své aktivity o další odborný tým INTENS (Industrial Thermal Energy Systems). Výzkumná práce centra se tím nově zaměřila na zavádění nových energeticky efektivních technologií pro průmyslovou energetiku a decentralizovanou výrobu tepla a elektřiny, s cílem snižování uhlíkové stopy. Tím se počet týmů v univerzitním centru rozrostl na 19. INTENS se specializuje na vývoj a konstrukci průmyslových tepelných energetických systémů, zejména pak vysokoteplotních tepelných čerpadel, systémů pro využití odpadního tepla, kombinované výroby tepla a elektřiny a skladování tepelné energie. „Naším posláním je zvyšovat energetickou účinnost různých tepelných procesů v průmyslových podnicích. A zároveň snížit emisní stopu a zvýšit konkurenceschopnost průmyslové výroby,“ uvedl Jan Špale, vedoucí výzkumného týmu INTENS. Je absolventem obor Energetika a procesní inženýrství na Fakultě strojní ČVUT a rok strávil na Purdue University v USA, kde se věnoval vývoji vysokoteplotních tepelných čerpadel a průmyslové energetice. Bohaté zkušenosti ve výzkumu a vývoji energetických zařízení získal také během řady zahraničních stáží, například v Itálii, Belgii a Německu. Už předtím vznikly loni v UCEEB další dva odborné týmy. První z nich se specializací na takzvané cirkulární stavebnictví, druhý na moderní energetiku.

Zdroj: 
Speciál Dnes