Datum zveřejnění: 
24. 2. 2025
Výjimečný vztah mají Pražané k informačním technologiím, jejich každodenní život se stále více stěhuje do kyberprostoru. Vyšší kvalifikace v ICT branži jim nabízí možnost nadstandardně ohodnoceného a jistého zaměstnání. V hlavním městě působí třetina republikových ICT expertů. Také to vyplývá z aktuální analýzy Využívání informačních technologií v Praze 2023, vypracované Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Každoročně přibývá v hlavním městě domácností, které jsou vybaveny počítačem, což souvisí se současným stylem života. PC a internet řadu činností urychlují a usnadňují a velké množství aktivit již bez nich nelze vůbec realizovat. Na internet je připojeno přes 90 procent Pražanů, nadpoloviční většina z nich touto cestou platí účty, nakupuje a žije sociálními sítěmi. V tomto ohledu domácnosti v hlavním městě převyšují podíl dosažený v dalších regionech. "Využívání internetu bylo ovlivněno zejména věkem, typem domácnosti a ekonomickou aktivitou, méně dosaženým vzděláním a pohlavím," uvedla Martina Kuřitková z Oddělení informačních služeb pražské krajské správy ČSÚ. 

Metropole expertů

Téměř 81 procent obyvatel Prahy ve věku nad 16 let používalo podle údajů statistiků internetové bankovnictví, před 10 lety tohle číslo bylo o polovinu nižší. Ve věkové kategorii mezi 16 a 54 lety jde dokonce takřka o 95 procent uživatelů. V rámci ČR jsou to opět nadprůměrné hodnoty. Klienti hlavně právě v metropoli se navíc učí využívat nejbezpečnějších platidel, jako jsou jednorázové virtuální karty, což například potvrzuje i studie zvaná Index finanční prosperity a zdraví. Ta se na konci uplynulého roku zabývala platebním chováním. Pražané podle ní s oblibou používají i nejnovější virtuální platební karty. "Jsou ideální pro placení na internetu. Po transakci nebo nejpozději do 60 minut se samy zruší a nikdo další už je nemůže použít," sdělila Monika Hrubá, která odpovídá za strategii finančního zdraví a zákaznické zkušenosti v České spořitelně. Nákupy přes internet častěji preferovali občané s vyšším vzděláním – zachovalo se tak 99 procent osob s vysokoškolským vzděláním, ale pouze 81,4 procent osob se základním vzděláním nebo střední školou bez maturity. Zmíněná analýza statistiků potvrzuje současný trend. Tedy že digitální transformace mění svět kolem nás. Ovlivňuje firmy, veřejné instituce, vzdělávání i každodenní život. Moderní technologie, v dnešní době zejména umělá inteligence (AI) nebo kybernetická bezpečnost, pronikají téměř do všech odvětví. Více než 28 procent velkých podniků již AI využívá.  

Hlad po expertech trvá

Současně s tím roste počet kyberútoků. "V souvislosti s tím roste i poptávka po IT odbornících, kteří budou tuto problematiku schopni řešit," upozornila Ivana Macnarová z Fakulty informačních technologií (FIT ČVUT). ICT obory na vysokých školách studovaly v roce 2023 téměř tři tisíce lidí. I na celkovém počtu absolventů se ICT odborníci v Praze podíleli mírně nad celorepublikovým průměrem. Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Zájem o ně vychází z jejich kvality a specializace v oblastech současných technologických trendů. "Neznám nikoho, kdo by po absolvování Fakulty elektrotechnické (FEL) nenašel práci, a potvrzují to i statistiky a průzkumy, které k tomu organizujeme," uvedl i Petr Páta, děkan FEL ČVUT. V metropoli působilo podle dat statistiků 66,4 tisíc ICT odborníků, což je takřka 30 procent z celé ČR. "V hlavním městě tvořili přibližně desetinu všech zaměstnaných," shrnuje analýza. K jejich mimořádnému uplatnění náleží také nadstandardní platové ocenění. ICT odborníci byli nadstandardně odměňováni i v porovnání celkové průměrné mzdy v hlavním městě. Zde pobírali měsíčně 97 202 Kč, zatímco ICT technici pouze 61 983 Kč. Průměrná hrubá mzda v metropoli ve 3. čtvrtletí uplynulého roku dosáhla pro srovnání 55 854 korun. Tato branže náleží také k těm, v nichž firmy nejvíce navyšují mzdy, a to především v Praze. Přesto pro zaměstnavatele podle studie společnosti ManpowerGroup je nejobtížnější obsazovat pozice právě v oblasti IT a zpracování dat. 

Digitální i měkké

Informační technologie ale podle odborníků ovlivňují trh práce z mnohem více ohledů. "Technologická revoluce, digitalizace, automatizace a nástup AI proměňuje podobu pracovních pozic a způsob, jakým pracujeme. Rychle roste poptávka nejen po technických a digitálních dovednostech, ale zároveň i po měkkých dovednostech, a to ve vzájemné kombinaci," uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR. Mezi měkkými dovednostmi firmy oceňují empatii, naslouchání a schopnost efektivně komunikovat. Souvislosti Využívání IT v Praze Domácnosti v hlavním městě V roce 2023 byly v 89 procentech vybaveny počítačem, převážně přenosným. Podíl domácností připojených k internetu dosáhl dokonce na 91 procent. K internetu se domácnosti připojují i pomocí jiných zařízení, než je počítač. Proto podíl domácností s připojením k internetu ještě předčil podíl domácností vybavených počítačem. Nejvyšší koncentrace ICT odborníků V Praze jich působilo 66,4 tisíc, nejvíce ze všech krajů a 29,4 procenta z celorepublikového množství. 97 202 Kč Průměrný plat ICT specialistů. Zdroj: ČSÚ 

Zdroj: 
Mladá fronta Dnes