Veronika Petruchová, moderátorka
Na snímcích ve vysokém rozlišení dokážou odhalit spadlý šindel, ale i drobné trhliny ve zdivu.
Ludmila Šimková, redaktorka
Národní památkový ústav využívá 11 dronů. Pomocí nich odhalili třeba skryté poškození střechy na zámku Červená Lhota na jihu Čech, který každý rok navštíví desítky tisíc turistů.
Pavel Macků, specialista pro letecké výzkumy, NPÚ
Nejčastěji se používají drony pro revizi a monitoring aktuálního stavu památek ve správě Národního památkového ústavu. Vyrábíme si pomocí dronu 3D mapy a 3D modely s mračnem bodů, kde pak máme možnosti třeba měřit vzdálenosti, plochy, sklony a objemy.
Ludmila Šimková, redaktorka
Kontroly za pomocí dronů jsou prý rychlejší a levnější.
Vít Krátký, Fakulta elektrotechnická, ČVUT
Využívají se jak klasické drony, které jsou běžně dostupné v obchodech, tak i speciálně upravené. Ty speciálně upravené oproti těm klasickým jsou osazeny speciálními senzory pro získávání specifických dat a rovněž jsou často vybaveny vyšší úrovní autonomie.
Ludmila Šimková, redaktorka
První dron si památkáři pořídili v roce 2019. Posledním přírůstkem je stroj za zhruba půl milionu korun, který správa Národního památkového ústavu pořídila na podzim. Tento model dronu dokáže přesně mapovat terén a snímat detaily objektů, a to i za horšího světla.
Pavel Macků, specialista pro letecké výzkumy, NPÚ
Když už létáte přímo nad památkou, tak je opět bezpečnost na prvním místě, takže je ideální mít zapnuté senzory. V interiérech to zase funguje malinko jinak, protože tam vám většina dronů nechytne GPS zaměření, takže tam lítáte na plný manuál.
Ludmila Šimková, redaktorka
Pokud máte doma dron a chtěli byste si pro sebe natočit nějakou památku, musíte si vždy ověřit, jestli k tomu nepotřebujete nějaké speciální povolení. Pro létání s bezpilotními prostředky platí přísná pravidla. V chráněných zónách a bez registrace nebo souhlasu památkářů může za let dronem hrozit pokuta v řádech milionů korun.