Datum zveřejnění: 
19. 2. 2025
Müllerova vila, významná národní kulturní památka spravovaná muzeem Prahy, se po 25 letech uzavřela na necelý rok, a to kvůli rekonstrukci střešních teras. Projekt vedený odborníky z Českého Vysokého učení technického zahrnuje také digitalizaci objektu a vytvoření virtuálního modelu, aktuálně zaměřeného na exteriér a zahradu.

Kristýna Svobodová, redaktorka

Po 25 letech se brány Müllerovy vily uzavřely. Ne, ale navždy. Ikonická stavba arch. Adolfa Loose prochází důkladnou rekonstrukcí. 

Ivo Macek, ředitel muzea

Bude to hlavně venkovní rekonstrukce. To znamená, že lidé, kteří budou chodit kolem, tak si všimnou, že kolem budovy stojí takový obrovský sarkofág, který bude chránit budovu.

Kristýna Svobodová, redaktorka

Rekonstrukce se zaměří na střešní terasu, kde už dosloužily izolační vrstvy. Opravy tady mají začít s koncem února.

Ivo Macek, ředitel muzea

Nám tam vlivem přívalových dešťů začala protýkat voda. Zjistilo se, že to je izolací, takže jsme museli zpracovat projekt na rekonstrukci, protože se jedná o havarijní stav vzhledem k tomu, že voda hlavně v letním období při přívalových deštích prosakovala skrz světlík dovnitř do budovy.

Kristýna Svobodová, redaktorka

Poslední velkou rekonstrukcí prošla Müllerova vila před čtvrt stoletím, kdy byla kompletně obnovena uvnitř i zvenku. Tentokrát se úpravy interiéru dotknou jen minimálně.

Ivo Macek, ředitel muzea

V momentě, kdy se začne terasa odstraňovat, tak dojde v nějakých místech i pro proražení dovnitř té vily. To znamená, není to jenom venkovní rekonstrukce, ale dojde i k zásahu dovnitř. My bychom chtěli využít to uzavření tak, abychom tady opravili dílčí věci, které jsou poškozené za 25 let. Abychom ještě navrátili zpátky ten lesk, který měla vila před těmi 25 lety.

Kristýna Svobodová, redaktorka

Rekonstrukce ale přinese i moderní technologie. Müllerova vila totiž dostane kompletní 3D model, který umožní její virtuální prohlídku.

Ivo Macek, ředitel muzea

Ten digitalizát chceme použít dvěma způsoby. Jeden způsob je ten, že bychom rádi vytvořili 3D model a věnovali ho fakultám architektury po celém světě, aby mohly s tou vilou pracovat. A zároveň bychom chtěli tu digitalizaci využít pro to, abychom zpřístupnili interiér Müllerovy vily pro lidi, kteří mají určitý pohybový handicap, protože vila není bezbariérová.

Kristýna Svobodová, redaktorka

Na projektu pracují odborníci z Fakulty architektury ČVUT, kteří už skenují vnější část vily a přilehlou zahradu. Virtuální model pak bude dostupný v nedalekém dokumentačním centru Norbertov. Celkové náklady na rekonstrukci se odhadují na 20 000 000 Kč. 16 000 000 přitom přispěla Praha. První návštěvníci by se do Müllerovy vily mohli opět podívat na přelomu let 2025 a 2026. 

Zdroj: 
TV Praha