Datum zveřejnění: 
14. 2. 2025
Moderní technologie, v dnešní době zejména umělá inteligence (AI) nebo kybernetická bezpečnost, pronikají téměř do všech odvětví. Takřka třetina velkých českých podniků již AI využívá. Současně roste počet kyberútoků. V souvislosti s tím roste i poptávka po IT odbornících, kteří budou tuto problematiku schopni řešit.

Možnost studia poskytuje Fakulta informačních technologií ČVUT (FIT). Ta nabízí podle svého vedení plné uplatnění po ukončení školy. Umožňuje studium deseti bakalářských a magisterských oborů zaměřených například na informační bezpečnost, umělou inteligenci, počítačové sítě, počítačovou grafiku nebo webové inženýrství. Studenti se zde naučí nejen teoretické základy, ale i praktické dovednosti. Jaké požadavky škola má a co nabízí, se adepti studia na začátku února mohli přesvědčit při dni otevřených dveří. "Své dveře otevřelo i 18 laboratoří a výzkumných skupin FIT ČVUT s těmi nejmodernějšími technologiemi a ukázkami vědeckých projektů i studentských prací," uvedla Ivana Macnarová z FIT ČVUT. Různé metody AI si návštěvníci prohlédli například v Laboratoři zpracování obrazu, robotických agentů nebo Laboratoři datových věd. Kybernetickou bezpečností se zabývají například Laboratoře RFID a monitorování síťového provozu.  

Mimořádný zájem

"Po absolventech strojařských a elektrotechnických oborů ČVUT je stále enormní poptávka. Neznám nikoho, kdo by po absolvování FEL nenašel práci, a potvrzují to i statistiky a průzkumy, které k tomu organizujeme," potvrdil Petr Páta, děkan Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT. Pro firmy atraktivita absolventů škol v této oblasti vychází z jejich kvality a specializace v oblastech technologických trendů, které budou utvářet budoucnost společnosti. A to ať už to jsou nanotechnologie, umělá inteligence a energetika, bioinformatika či vesmírné technologie. Takřka beze strachu o uplatnění na trhu práce a dobrou mzdu mohou být absolventi vysokých škol, které se zabývají IT, umělou inteligencí a dalšími sofistikovanými obory.  

Zdroj: 
MF Dnes