Datum zveřejnění: 
11. 2. 2025
Pražské České vysoké učení technické chce mít mezi svými studenty více žen. Snaží se oslovit už středoškolačky a právě jim je určena akce Staň se na den vědkyní. Vyzkoušet si práci se studeným plazmatem, programovat na kvantovém počítači nebo rozpohybovat robota, dnes přišly stovky dívek.

Lucie Hlubučková, redaktorka

Jak připravit a naprogramovat robota, který sbírá vzorky na Marsu? Jak se simulují vesmírné částice nebo jak si je ve skutečnosti prohlédnout? To je jen malý výčet toho, co si dnes středoškolačky mohly na ČVUT vyzkoušet. Nešlo ale jen o praktické poznámky, ale i o to ukázat, že technické obory rozhodně nejsou jen pro kluky.

návštěvnice

"Já si z toho odnáším, že hodiny fyziky můžou vypadat i jinak a že ty experimenty můžou být i mnohem hezčí než to, jak se mi to zdá ve škole. Ta fyzika mi přišla, že je víc pro muže, ale vidím, že i ženy tam víc můžou být."

"Vidím spoustu žen, co to dokázaly a baví je to taky, že nejsem jediná. Plánuju se hlásit právě sem na fakultu jadernou."

Lucie Hlubučková, redaktorka

Na řadu přišlo ale třeba i studené plazma. Jak se chová a reaguje, si budoucí vědkyně mohly zkusit doslova na vlastní kůži. Dívky si ale také mohly prohlédnout a vyzkoušet, jak funguje tzv. magnetický levitátor. V praxi se využívá ke stabilizaci plazmatu, a to konkrétně ve fúzním reaktoru. Plazma v něm má tisíc stupňů a nesmí se ničeho dotknout. Velkým lákadlem pro dívky byla i návštěva přímo fúzního reaktoru. Dostaly ale také řadu praktických informací o tom, jak funguje svět vědy.

"Od vědkyň jsem zjistila spoustu nových informací o studiu a o tom, jak se ženy ve vědě můžou využít."

"Jak bych se mohla uplatnit v budoucnu ve vědě, případně ve vědě se spojením s byznysem..."

Lucie Hlubučková, redaktorka

Česko je v zastoupení žen v technických oborech nejhorší ze všech zemí Evropské unie. Konkrétně jde jen o 23 %. To se ale zřejmě začíná zlepšovat.

Pavlína Koutecká, absolventka, ČVUT FEL

Já jsem vůbec překvapená, že tolik mladých slečen dorazilo na akci. Už jenom to je pro mě posun proti tomu, kde jsme byli, když já jsem byla na střední.

Jana Sobotová, Fakulta strojní ČVUT v Praze

Když jsem tady dneska sledovala, jak slečny, čtvrtý, třetí ročník střední školy, mají kvalifikované dotazy v rámci částicové fyziky, smekám.

Lucie Hlubučková, redaktorka

Například teď je v prvním ročníku bakalářského studia na ČVUT z celkového počtu asi 4 500 studentů něco málo přes 1000 žen.  

Zdroj: 
TV NOVA