Datum zveřejnění: 
11. 2. 2025
Západní státy více podporují vědkyně, aby se mohly po mateřské vrátit do práce. Uvedly to dnes některé české badatelky na akci pro středoškolačky Staň se na den vědkyní, kterou pořádá České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze. Jejím cílem je motivovat dívky a mladé ženy ke studiu a práci ve vědních oborech. Hlavní rozdíl mezi Českem a zahraničím vidí výzkumnice například ve větší ochotě poskytovat vědkyním s dětmi zkrácené úvazky a zřizovat dětské skupiny, kde mají ženy zařízené hlídání, zatímco pracují na výzkumu.

Mezi další úskalí, se kterými se ženy ve vědě mohou potýkat, je podle vědkyň například i podceňování ze stran profesorů, touha si vše takzvaně "vybojovat sama" nebo imposter syndrom, kdy člověk má pocit, že na dané místo a pozici nepatří a nezaslouží si ji.

"Pochybovat je lidské, ale nemělo by to přerůst přes hlavu. Platí, že jednou jste dole a jednou nahoře. Není možné dělat vědu s přesvědčením, že vám všechno jde. Stejně jako se nepřeceňovat je nutné se nepodceňovat. Nejlepší podle mého názoru je dělat vše, jak nejlépe člověk umí, a hlavně s pečlivostí," řekla Jana Sobotková z Ústavu materiálového inženýrství na Fakultě strojní ČVUT.

Dívky, které se dnešní akce zúčastnily, si také mohly vyzkoušet workshopy z různých vědních oborů pod vedením zkušených vědkyň. Mohly například zkoumat termojadernou fúzi či pochopit, jak funguje fotovoltaika v energetice.

"Jedním z hlavních důvodů, proč je žen ve vědě obecně málo, je přetrvávající názor ve společnosti, že se holky na matematiku a fyziku nehodí, nebo že je odrazuje jejich okolí. A právě tohle prizma chceme změnit," uvedla hlavní organizátorka akce Jaroslava Óbertová z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Valné shromáždění Organizace spojených národů v roce 2015 vyhlásilo Mezinárodní den žen a dívek ve vědě na 11. února. Má připomenout jejich zásadní úlohu v oboru a podpořit jejich zapojení do výzkumu. Akce Staň se vědkyní je právě cíleně pořádaná v tento den. Letos se jí zúčastnilo 118 středoškolaček.

Ze statistik Národního kontaktního centra - gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) vyplývá, že postavení žen v české vědě je nejhorší ze všech zemí Evropské unie. V roce 2022 podle monitorovací zprávy dosáhlo zastoupení českých žen v čele výzkumných, vysokoškolských a dalších institucí výzkumu a vývoje 13,5 procenta. V rozhodovacích, strategických a kontrolních orgánech těchto institucí bylo zastoupení žen 22,6 procenta. V poradních orgánech dosáhlo jejich zastoupení 25,7 procenta.

Zdroj: 
ČTK