Michal Pěchouček, technický ředitel Avastu, vedoucí AI Centra FEL ČVUT
My dneska ale nevíme, jak bude nebezpečné udělat ingence budoucnosti. Proto se snaží Evropská unie a jiné státy připravit regulační rámec, který bude člověka v tom budoucím světě umělé inteligence chránit.
Roman Fojta, moderátor
Další komentář přidá Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pražského ČVUT, dobré odpoledne přeju. Regulace nebo volná ruka firmám, které provozují ty největší modely? Jaká pravidla byste nastavil vy?
Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
Já si myslím, že se musí hledat rovnováha, protože nastavit tvrdá pravidla, která budou brzdit technologický vývoj enom v Evropě nebo jenom v určitých oblastech, třeba na univerzitách a ne v průmyslu nebo opačně, není dobré. Je potřeba zejména pro vědce, kteří vymýšlejí nové technologie, připravit prostředí, které je pokud možno co nejsvobodnější, protože to potom přispívá k tomu, abysme ten technologický pokrok dělali. Takže samozřejmě nechat to prostředí zcela bez regulací také není možné, protože umělá inteligence, hlavně tedy langage modely, které jsou takovým dneska synonymem pro umělou inteligenci, je úplně nová technologie a každá nová technologie přináší nové problémy nebo přináší nové poznatky a je potřeba tedy je nějakým způsobem dát dohromady. Nechci používat to slovo regulovat, ale bylo to tak v historii lidstva vždycky, s knihtiskem nebo s automobilismem atd.
Roman Fojta, moderátor
Může podle vás zároveň regulace pomoci připravit se ostatním oborům na změny, které v nich způsobí?
Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
Určitě to nebude jenom regulace. Je potřeba dělat osvětu, a to zejména univerzity jako je naše - děláme osvětu zejména v robotice. Ale pochopitelně umělá inteligence a algoritmy, které výzkumníci vyvíjejí, zasáhnou naprosto do všech oborů naší činnosti. A proto je to skvělé, že se státníci sešli v Paříži a že upozorňují, že i Evropa se připojí, protože investičně je Evropa samozřejmě velmi pozadu proti Americe.
Roman Fojta, moderátor
Dá se odhadnout, které obory lidského konání promění umělá inteligence nejvíc?
Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
V současnosti asi to, co můžeme říct už s jistotou, je, že řada firem, jako je třeba Microsoft nebo Google, atd., kteří vyvíjejí softwarové produkty, už podstatnou část, řekněme, 30, 40 % kódu, za ně dělají language modely, tedy jazykové modely. To znamená, že kód je počítačem generován automaticky a programátoři ten kód jenom doplňují. Pochopitelně obrovské množství algoritmů umělé inteligence se dnes aktivně využívá v medicíně, zejména zobrazovací metody, které v řadě případů dokážou podstatně podrobněji upozornit lékaře, protože lékař má vždy závěrečné slovo, na možné problémy právě v zobrazovacích metodách. A takhle to půjde dál, ať už je to počasí a samozřejmě nesmíme zapomenout na to, co teda máme nejméně rádi, ale je to obranný průmysl, kde vyspělost v technologiích bude jistě tím nejdůležitějším prvkem. A to je taky jeden z důvodů, proč je třeba, aby i Česká republika a všichni výzkumníci nebo všechny firmy, které umělou inteligenci používají, se maximálně snažili tak, abychom se udrželi na světové úrovni.
Roman Fojta, moderátor
Na summitu vystoupil také nedávný laureát Nobelovy ceny za vývoj umělé inteligence a výkonný ředitel Google Deepmind Demis Hasabis. Ten upozornil, že se blíží nástup tzv. obecné umělé inteligence, která by se měla vyrovnat lidským schopnostem. O co konkrétně jde a jak bude vypadat?
Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
To je skvělý dotaz a také bych na něj rád znal odpověď, protože říká se tomu anglicky General Intelligence a ta definice je samozřejmě trošičku problematická. Neumíme přesně definovat, kde končí nebo kde začíná lidská inteligence a co to vlastně je lidská inteligence, která nás odděluje od počítačů. A kde teda vznikají nápady, jak vznikají nápady, co je to vědomí. Ale je řada různých studií, které se zabývají touto otázkou a řada výzkumníků předpovídá, že počítače dosáhnou lidské inteligence v krátké době. Vezměte si třeba kalkulačku, která dovede čtyři pětimístná čísla vynásobit mnohem rychleji než jakýkoliv člověk. Čili je ta kalkulačka v tomto konkrétním oboru jistě lepší než člověk. Ve Wikipedii najdete řadu znalostí, které žádný člověk na zeměkouli nezná nazpaměť nebo nezná s tou podrobností, jak je to ve Wikipedii, takže už je řada takových směrů, kde počítače dosahují vynikajících výkonů. Přesto udělat počítač, který by dovedl například napsat báseň tak dobře jako nejlepší básníci, to jistě bude trvat dlouho, protože je tam řada problémů a teď do toho nechci zabíhat.
Roman Fojta, moderátor
Ano, ve vývoji umělé inteligence vévodí Spojené státy a Čína. Jak je na tom teď Evropa, to hodnotí Michal Pěchouček. T
Michal Pěchouček, technický ředitel Avastu, vedoucí AI Centra FEL ČVUT
V Evropě máme spoustu zajímavých, hezkých výsledků. To, že po stránce vlivu a dopadu vývoje umělé inteligence se nemůže Evropa srovnávat s Čínou, se Spojenými státy, je však pravda.
Roman Fojta, moderátor
Může Evropě summit pomoci získat nějaký větší vliv?
Michal Pěchouček, technický ředitel Avastu, vedoucí AI Centra FEL ČVUT
Já doufám, že jí to pomůže. Podle toho, co se píše na internetu, tak v roce 24 investovaly Spojené státy 100 miliard dolarů do umělé inteligence, Evropa investovala 16 miliard dolarů, kolik se investovalo v Číně, to nevíme. A je to podobná situace jako ve výrobě čipů, kde výroby čipů dnes hrajou rozhodující roli ve všech technologiích, ať už jsou to mobilní telefony nebo je to komunikace atd. Takže na těch investicích velmi záleží a vlády jsou těmi investory, kteří si můžou dovolit investice tohoto řádu, protože v Americe už se hovoří o stovkách milionů, jak všichni víme z prohlášení Trumpa. Takže jedině vlády můžou investovat tak velké prostředky. Samozřejmě v Čechách si tak velké prostředky nemůžeme dovolit, protože například market kapitalizace "nvidie" klesla před 14 dny o 16 %, což bylo trojnásobek našeho HDP, takže při velikosti našeho státu se musíme snažit o to, co ukázal třeba DeepSeek, jak ty algoritmy dělat tak, aby jsme je dělali s nějakou chytrostí, za mnohem méně peněz, ale docílili podobných výsledků jako ty firmy, které mají prakticky neomezené možnosti využívat ty nejsilnější nebo ty nejlepší výpočetní zdroje, které jsou na zeměkouli k dispozici.
Roman Fojta, moderátor
Česko se summitu účastní úplně poprvé. Zároveň podle Michala Pěchoučka oproti ostatním státům ve vývoji poměrně zaostává.
Michal Pěchouček, technický ředitel Avastu, vedoucí AI Centra FEL ČVUT
Kde jsme však zaspali, tak to je Česká republika. Bohužel s ohledem na tu tradici, kterou máme v umělé inteligenci a velmi kvalitní vědu a výzkum, Česká republika znamená dneska umělé inteligence opravdu málo.
Roman Fojta, moderátor
Zajímá mě, jestli souhlasíte s tímto názorem a případně, proč je Česko pozadu.
Jan Šedivý, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
Tak já s Michalem souhlasím. My jsme kamarádi a neustále o tom hovoříme a hledáme cesty například v pgi nebo u nás na Cirku a snažíme se vyburcovat ať už kolegy, tak třeba vládní činitele, abychom v tom směru vývoje udělali pro Česko, co můžeme. Samozřejmě je to otázka návštěvy zahraničních výzkumníků, kteří by nám pomohli, tedy myslím, jejich pobyt na našich univerzitách nebo v našem průmyslu. Je to samozřejmě i otázka síly našich podniků. Je zde řada menších firem, které velmi dobře sekundují firmám v zahraničí, ale nemáme žádné takové firmy, jako třeba ve Finsku kdysi byla Nokie, nebo jako jsou ty hlavní firmy, které všechny dobře známe ve Spojených státech, které investují obrovské peníze a mohou si dovolit vyučovat studenty. My ve škole, ať už je to ČVUT nebo na Karlově univerzitě, se maximálně snažíme a můžu říct s čistým svědomím, že jsme na poslední úrovni. Nemáme bohužel tu praktickou zkušenost s tím, jak s těmi počítači pracovat, což je pochopitelně zejména pro studenty důležité a věřím tomu, že po summitu, kterého se zúčastní i náš prezident, se ta situace trošku posune a že aspoň do toho školství začne náš stát investovat tak, abysme měli studenty, respektive inženýry na stejné úrovni jako všude jinde na světě.Ty znalosti tady jsou, ta chuť tady je. Teď to musíme jenom překonat.
Roman Fojta, moderátor
Říká Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Moc vám děkuju za rozhovor, hezký den vám přeju.