Věra Štechrová, moderátorka
Potřebuje Evropská unie, potažmo Evropa budíček? Držíme krok anebo už zaostáváme?
Michal Pěchouček, vedoucí Centra umělé inteligence FEL ČVUT
Jsem rád, že ten summit se koná, že se koná v Evropě, ve Francii, to je skvělá zpráva. Zčásti i proto, že nám může pomoct s rozvojem v Evropě s umělou inteligencí. My ten budík potřebujeme, protože za Spojenými státy a Čínou opravdu zaostáváme.
Věra Štechrová, moderátorka
Donald Trump nedávno ohlásil mnohamiliardový investiční projekt Stargate. Číňané zase start-up DeepSeek. Má Evropa něco podobného nebo chystá Evropa něco podobného?
Michal Pěchouček, vedoucí Centra umělé inteligence FEL ČVUT
Já si myslím, že DeepSeek byl krásný příklad toho, jak lze zareagovat na velká bombastická prohlášení o plánovaných investicích do AI infrastruktury, inovací a výzkumné práce. Emmanuel Macron vydal prohlášení, které je srovnatelné s projektem Stargate, který vyhlásil Donald Trump. Emmanuel Macron slíbil, že zajistí investice ve Francii do umělé inteligence v následujících letech ve velikosti přes 100 miliard dolarů, což je v přepočtu na obyvatele vlastně stejný závazek, jaký udělal Donald Trump. Takže Francie zareagovala stejně. Investiční fondy se tedy zavázaly například k tomu, že s dalšími investory budou investovat 150 miliard dolarů v následcích pěti letech na rozvoj AI infrastruktury a investice do a společností v Evropě. Takže věci se dějí. A já si myslím, že je to důsledkem toho, že je Evropa tento týden na mapě umělé inteligence. Mě ale zaujal jeden konkrétní projekt, který se bude ohlašovat na summitu v Paříži, a to je vytvoření investičního fondu, který se jmenuje Carenet AI. Je to neziskový investiční fond, který se bude zabývat podporou projektů, které budou ohleduplné vůči privátnosti a jsou zaměřeny na člověka, budou podporovat projekty například ve zdravotnictví.
Věra Štechrová, moderátorka
Když říkáte podpora projektu ohledně privátnosti, co si pod tím představit? Nějakou ochranu osobních údajů a podobně?
Michal Pěchouček, vedoucí Centra umělé inteligence FEL ČVUT
Umělá inteligence je známá tím, že její efektivita je dána primárně kvalitou informací, které použije pro trhování a privátní data uživatelů jsou jedním z těch olejů algoritmu. Nicméně v aplikacích, které jsou citlivé na osobní data, třeba jako je zdravotnictví, tam není tak jednoduché pracovat s privátními údaji, notabene když jste v prostředí, které je po stránce privátnosti regulováno. Takže proto, aby umělá inteligence mohla být velmi úspěšná ve zdravotnictví. A já si myslím, že to je ohromný prorůstový potenciál pro užití umělé inteligence, například v Evropě, proto potřebuje inovaci právě v tom ohledu, jak pracovat s privátními údaji tak, aby nebyly zveřejněny.
Věra Štechrová, moderátorka
Kromě toho, co jste teď zmínil, je ještě nějaká oblast ve vývoji umělé inteligence, kterou byste aktuálně mohl označit třeba za klíčovou, nejvýznamnější?
Michal Pěchouček, vedoucí Centra umělé inteligence FEL ČVUT
Podle mě klíčová oblast, velmi významná a z mého pohledu profesního nejvýznamnější, je studium a výzkum v oblasti zabezpečování umělé inteligence před zneužitím a před nečekanými nebo neočekávanými negativními důsledky exkluzivního rozvoje umělé inteligence. My vidíme, že tady jsou, teď počítáme stovky miliard dolarů, které se investují do infrastruktur a do rozvoje schopností umělé inteligence, ale investice do problematiky, která se týká zabezpečení této nové technologie, jsou o mnoho řádů menší. A já považuji vlastně za zodpovědné a za správné a pro lidstvo efektivní ty investice do zkoumání a vývoje technologií ochrany umělé inteligence a ochrany lidí před umělou inteligencí za zcela klíčové.
Věra Štechrová, moderátorka
Říká prof. Michal Pěchouček, vedoucí Centra umělé inteligence na Elektrotechnické fakultě ČVUT