Datum zveřejnění: 
22. 1. 2025
Češi testují nové metody pro diagnostiku neurodegenerativních onemocnění, jako jsou například Parkinsonova choroba nebo demence. Vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT) se zapojili do desáté vlny mezinárodního průzkumu SHARE – 50+ v Evropě, který zkoumá stárnutí populace starší 50 let. Česká republika jako jediná z 28 evropských zemí zahrnula do průzkumu testy řeči, čichu a spánku. Univerzita o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Na populační studii, které se účastní přes 4000 respondentů z ČR, se dále podílí také 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, ekonomický institut CERGE-EI a výzkumná agentura SC&C, která sběr dat realizuje. Respondenti absolvují testy, jako je čtení textu Karla Čapka, opakování slabik, vyprávění pohádky, rozpoznávání vůní a dotazníky kvality spánku. Data mohou odhalit vzorce, které svědčí o počínajících změnách v mozku. Změny v řeči, čichu a spánku mohou být totiž velmi citlivými signály problémů v mozku a dokážou je odhalit už v počátečních stadiích, kdy běžné metody často selhávají.

"Testy řeči, čichu a spánku jsou citlivé indikátory patologických procesů. Náš výzkum by mohl ověřit jejich praktické využití v populační diagnostice a potenciálně zlepšit kvalitu života starších lidí," uvedl Jan Rusz z katedry teorie obvodů FEL ČVUT. Tým se dlouhodobě věnuje odhalování neurodegenerativních onemocnění a získal například grant od nadace Michael J. Fox Foundation.

Respondenti s odhalenými abnormalitami budou pozváni k dalšímu vyšetření na Neurologickou kliniku 1. LF UK. Výzkum, jenž začal v říjnu 2024 a potrvá do dubna 2025, by mohl vést k časné diagnóze a intervenci, což je zásadní pro zvládnutí onemocnění a zachování kvality života, uvedla univerzita.

Mezinárodní projekt SHARE se zaměřuje na stárnutí v Evropě a jeho výsledky ovlivňují jak lékařskou, tak sociální politiku. Podrobné informace o průzkumu včetně výsledků předchozích vln SHARE – 50+ v Evropě lze najít na webových stránkách.

Zdroj: 
ČTK