Matěj Daniel, ČVUT
Máme tady náhradu ramenního kloubu, lokte, kyčelního kloubu, kolenního kloubu. Nejsou tady zdaleka všechny náhrady, protože Harry má jenom dvě ruce a dvě nohy.
Karolína Burdová, redaktorka
Harry je kostlivec, kterého na Fakultě strojní Českého vysokého učení technického ukrývá v jedné z laboratoří biomechanik Matěj Daniel. Právě na Harrym si ukazujeme klasické kloubní náhrady i senzory, které do nich chtějí vědci zabudovat a vytvořit tak chytrou endoprotézu.
Matěj Daniel, ČVUT
Místo klasické kovové náhrady, která nahrazuje jenom funkci, bychom měli náhradu, která by snímala možnost selhání náhrady a ten pacient by vlastně o tom ani nevěděl.
Karolína Burdová, redaktorka
Vědci už v laboratoři dokázali, že při vzniku infekce v kloubu se výrazně mění v jeho okolí pH, tedy kyselost. Senzory by takové změny měly zachytit včas a lékaři by tak infekci jednoduše mohli zaléčit antibiotiky.
Právě čas hraje u infekcí kloubních náhrad prim, vysvětluje ortoped David Jahoda z motolské nemocnice. My jsme potřebovali, a to byl cíl našeho výzkumu, abysme zjistili, že dochází k infekci ještě dříve, než dojde k tomu, že si toho všimne tělo pacienta.
Karolína Burdová, redaktorka
Léčba infekce kloubní náhrady pak trvá týdny, klidně i měsíce. Ve většině případů totiž musí lékaři postižený implantát nahradit novým. První prototyp chytré kloubní náhrady chtějí vědci vyrobit do konce letošního roku, jeho testování pak potrvá několik let. Karolína Burdová.