Datum zveřejnění: 
4. 1. 2025
Empatický robot? Pro humanoida zvaného iCub to už není nic nereálného zásluhou expertů na robotiku z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL). Ti spolu s kolegy z USA a Itálie nyní představili Harmonious, tedy reaktivní systém řízení pohybu robota v reálném čase. Ten dává humanoidovi nově schopnost velmi přirozeného pohybu a přiměřené reakce na podněty okolí. Tím se blíží svým lidským tvůrcům.

"Jsou to vlastnosti, které byly doposud připisovány spíše organismům než strojům. V robotice dosud převládal důraz na plánování pohybu robota, které se ale může uplatnit jen v neměnném a předvídatelném prostředí, jaké jsme schopni vytvořit například ve výrobním provozu," vysvětlil Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky FEL. Pokud ale robota odborníci nasadí v tzv. nestrukturovaném dynamickém prostředí, tedy v běžném denním ruchu, ve kterém se denně pohybují lidé, zmíněný "tovární" přístup selhává. Je proto potřeba, aby robot byl schopen chovat se jako člověk. "To znamená, aby se přizpůsoboval překážkám a měnil trajektorii pohybu podle aktuální situace," uvedl Hoffmann. A odborníci nyní uvádějí, že jejich svěřenec je první, o kterém lze prohlásit, že je vedle sluchu a zraku vybaven také schopností dotýkat se. Schopnost vnímat dotyky mu totiž umožňují hmatové senzory zabudované v jeho elektronické kůži. Díky svým smyslům si kolem těla ovládaného 53 elektromotory vytváří "ochrannou bublinu", která mu umožňuje spolehlivě kontrolovat prostor velmi podobně, jako je tomu u člověka. 

Živé stroje přicházejí

"Všechno udělají živé stroje – člověk bude dělat jen to, co miluje. Bude žít proto, aby se zdokonaloval," tvrdil Harry Domin, centrální ředitel Rossumových Univerzálních Robotů. Tedy hrdina jedné z nejslavnějších her Karla Čapka RUR. A robotici z FEL se k tomuto cíli již přibližují. Umělá inteligence iCub na základě předchozích zkuše Duel s humanoidem iCub se učí vnímat své okolí obdobně jako dítě. Na vývoji systému se podílí Matěj Hoffmann (na snímku), vedoucí skupiny humanoidní robotiky FEL ČVUT. "Naše prostředí nechceme předělat kvůli robotům, naopak chceme, aby se humanoidi do něho zapojili," uvádějí výzkumníci. iCub měří na výšku něco málo přes jeden metr a má rozměry čtyřletého dítěte. Cena robota je přibližně 250 tisíc eur, tedy v přepočtu přes 6,35 milionu korun. Humanoid byl pořízen v rámci projektu Výzkumného centra informatiky (Research Center Informatics). Ten podporuje mnoho aspektů výzkumu v oblasti umělé inteligence včetně robotiky. Foto: Radek Neugebauer, FEL ČVUT sností s vnímáním vizuálních a hmatových vjemů přivede ke správnému řešení, když na něj například letí míč nebo mu někdo brání v pohybu. Robot se učí a zdokonaluje, podobně jako malé dítě. 

Partie s humanoidem

"Ovšem i humanoid s dětskými rozměry má ve svých motorech sílu, která by potenciálně mohla svému okolí ublížit, proto jsme si při vývoji regulátoru Harmonious stanovili cíl, že si robot osvojí schopnost přiměřené a bezpečné reakce," objasnil Matěj Hoffmann. Pro zajištění plynulého a přirozeného pohybu robota vědci mimo jiné podrobně analyzovali lidské pohyby, například z pohledu toho, co se děje, když berou do ruky různé věci. "Analyzované charakteristiky lidského pohybu vědci pak přenesli do algoritmu, podle něhož se řídí pohyb robota," popsal celý proces Radovan Suk z FEL. Horní polovinu těla iCub ovládá 17 kloubů na rukách a trupu, což je v současné robotice vůbec největší dosažený počet stupňů. Algoritmus je ale obecný a je možné ho aplikovat i na ještě vyšší počet kloubů, tedy motorů a senzorů neboli smyslů. Vědci provedli mj. i experiment, při němž využili stolní hru Bubbles. iCub a jeho lidský protihráč sedí naproti sobě u stolu a hrají hru se třemi kostkami a šesti odkrytými kartami. Kostky jsou vrženy a vyhrává ten, kdo nejrychleji ukáže na správnou kartu. S novým algoritmem se humanoid chová ke svému protějšku emptatičtěji. Je to zjevné i ze záznamu experimentu na videu. Lidský figurant vědomě brání v pohybu, odstrkuje jeho ruce, a robot se poslušně podvoluje jeho manipulaci. Bez těchto lidských zásahů by měl robot ve hře jednoznačně navrch. Humanoid vybavený kamerou, dvěma tisíci hmatových receptorů a proximity senzorem, identifikujícím blízké předměty, vše analyzuje v řádu milisekund a pohyb jeho kloubů je bezprostřední. Odborníci z FEL nyní pracují na zdokonalení vnímání svého svěřence. Jde o to, aby robot dokázal plynule střídat svoje pohledy a působil tak přirozeněji.— Fakta Chytří roboti Výzkumníci z FEL ČVUT chtějí přispět k tomu, aby se humanoidní roboti ve své adaptabilitě lidem přiblížili a byli schopni se sami "kalibrovat" podle podmínek okolí. Robot iCub je navržený Italským technologickým institutem a nese výrobní číslo 47. Je prvním robotem svého druhu v České republice. Tento humanoid však není jediným, kterého robotici představili v poslední době. K jejich mezinárodně oceňované škále náležejí například kráčející roboti SPOT, Scarab či Daisy. Dále je to pásový robot Charlie, kloubový robot Husky či balancující robot SK80 a například LEGO robot hrající na klávesy. Roboti v úle – odborníci z FEL ČVUT se nedávno podíleli s kolegy ze zahraničních vědeckých center například na vzniku průlomové technologie pro výzkum chování sociálního hmyzu. Jejich autonomní roboti řízení AI (umělou inteligencí) nabídli dosud nevídaný pohled do nitra včelí kolonie. Zblízka pomocí kamer sledují dění uvnitř úlu a generují velké soubory dat. Ta obsahují snímky včelí královny a její komunikace s dělnicemi.  

Zdroj: 
Mladá fronta Dnes