Datum zveřejnění: 
30. 12. 2024
Nenahradí lékaře ani psychologa. Ale může být dobrým pomocníkem, když řešíte trable různého rázu, případně ztrácíte přehled o preventivních prohlídkách.

HALÓ, NEMÁM PARKINSONA?

Mělo by stačit pár minut telefonního hovoru, aby zbrusu nová, česká aplikace (vyvinutá na Fakultě elektrotechnické ČVUT) dokázala rozpoznat, že se u člověka rozvinula Parkinsonova choroba. Dokáže si všimnout i nepatrných změn v hlase, které nemoc často ohlašují. Zatím se nachází ve fázi testování, až bude spuštěna, může to znamenat jistou revoluci – přece jen, když se chorobu podaří zachytit v raném stadiu, dokážou lékaři nasadit cílenou léčbu, která postup nevyléčitelného onemocnění zbrzdí. A pacientovi se tak může prodloužit období plnohodnotného života.

ZACHYTIT SE DÁ I NEPATRNÁ ODCHYLKA

Zatím se ukazuje, že ke správnému vyhodnocení stačí, aby člověk volal přibližně 18 minut, což odpovídá například devíti krátkým hovorům s přáteli nebo rodinou. "Účastníci studie (pacienti s parkinsonem, díky nimž se aplikaci podařilo vyvinout, pozn. autorky) měli za úkol přečíst vybrané pasáže textu, přičemž aplikace poruchu spolehlivě rozpoznala zhruba po 120 slovech," říká doc. MUDr. Petr Dušek, Ph. D., z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Obecně je hlas lidí s Parkinsonovou nemocí monotónnější – to odlišuje jejich řeč od mluvy zdravého člověka. "Typická je zhoršená melodie řeči, hlasitost a srozumitelnost. V pozdějších stadiích nemoci jsou tyto obtíže dobře slyšitelné. Na počátku ale mohou být změny jen nepatrné – i ty však dokáže naše aplikace spolehlivě rozpoznat," přibližuje neurolog. Aplikace se zatím jeví jako velmi spolehlivá a je v mnoha ohledech unikátní. 50 TISÍC LIDÍ Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Dochází k ubývání nervových buněk. Pacienti postupně ztrácejí schopnost kontrolovat svůj pohyb, objevuje se třes i problémy s pamětí a další poruchy. V Česku tímto onemocněním trpí padesát tisíc lidí.  

Zdroj: 
Blesk pro ženy