Datum zveřejnění: 
18. 12. 2024
Loňský útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze mnohé zaskočil. Experti upozorňovali na podceněnou prevenci v ochraně měkkých cílů a lajdáctví v bezpečnostních opatřeních. Univerzity se tak zaměřily na zvýšení bezpečnosti. Deník se nyní zeptal pěti pražských univerzit , jak se situace změnila za poslední rok.

Deník oslovil pět pražských univerzit - Univerzitu Karlovu (UK), Vysokou školu ekonomickou (VŠE), Vysokou školu chemickotechnologickou (VŠCHT), Českou zemědělskou univerzitu (ČZU) a České vysoké učení technické (ČVUT). Čtyři z nich odpověděly, že na bezpečnosti svých škol průběžně pracují. "Oblasti bezpečnosti se ČVUT věnovalo již před loňskou tragickou událostí na FF UK, nebudeme je však přímo specifikovat, abychom jejich zveřejněním nesnižovali jejich účinnost," reagovala mluvčí ČVUT Kateřina Veselá. Prozradila ale, že po testovacím období univerzita spustila aplikaci, která umí informovat všechny studující a pracující o případné aktuální hrozbě a postupu jejího řešení - a to jak plošně, tak cíleně. O podobném prvku mluvili experti jako o nezbytném a zásadním. ČVUT také posílila monitorování vstupu do objektů a zprostředkovala několik školení. 

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) zavedla bezpečnostní tlačítka. I to je prvek, který policisté a bezpečnostní agentury doporučují. V případě stisknutí tlačítka operátoři okamžitě reagují podle předem připraveného zásahového plánu. Jde o telefonické ověření, ale i vyslání výjezdové jednotky nebo přivolání složek záchranného systému. "Turnikety ve vstupech jsme již měli. Realizovali jsme školení zaměstnanců i studentů, včetně nácviku situace útoku (toto školení bylo dobrovolné, pozn. red.)," upřesnil mluvčí univerzity Michal Janovský. Na ČZU probíhají revize stávajících patření i pravidelná školení personálu. "V souvislosti s blížícím se výročím útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spolupracujeme intenzivněji s Policií ČR a máme v pohotovosti naše systémy varování studentů i zaměstnanců," reagovala mluvčí Karla Mráčková. "Detailnější informace týkající se bezpečnostních opatření v současné době nemůžeme podat," dodala. 

Požární předpisy a lockdown

Velká část z bezpečnostních opatření Univerzity Karlovy se zaměřuje na posilování managementu bezpečnosti, například na vytvoření komunikačních vazeb mezi fakultami a Bezpečnostním odborem, sdílení zkušeností s řešením různých událostí mezi bezpečnostními koordinátory jednotlivých fakult či zpracování plánu krizové připravenosti. "Intenzivně se věnujeme bezpečnostním školením a nácvikům krizových situací. Naše kroky konzultujeme s Policií ČR a vycházíme i z dobré praxe ze zahraničních univerzit . Stále také optimalizujeme krizový komunikační systém KISS, který umožňuje v případě potřeby rozeslat varování. Konkrétní znění zpráv a skupiny adresátů jsou nastavené podle scénářů různých situací, které mohou nastat," uvedla za univerzitu mluvčí Lucie Přívětivá. Univerzita Karlova se zúčastnila i několika setkání s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru, která zorganizovalo ministerstvo vnitra. Šlo o bezpečnost v učebnách v případě zavedení lockdownu (během lockdownu se zamykají dveře tříd, zhasínají světla a lidé se ukrývají mimo dohled aktivního útočníka, přičemž se čeká na pokyny od policie, nebo krizového týmu, pozn. red.). "Hledali jsme cesty, jak zajistit možnost uzavřít místnosti zevnitř, a přitom dodržet požární předpisy. Společně jsme našli řešení, která budeme postupně implementovat v jednotlivých budovách univerzity," nastínila Přívětivá. V souvislosti s blížícím se výročím posílila Univerzita Karlova pro celý prosinec bezpečnostní opatření. Budova Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha se také v pátek 20. prosince uzavře, a uzavřena zůstane až do konce roku. 

Zdroj: 
denik.cz