Krizové informační systémy zavádí do svých budov více vysokých škol v Česku i v reakci na loňskou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde student 21. prosince zabil 14 lidí, 25 dalších zranil a následně zastřelil i sebe. Vysoké školy se zaměřují například i na školení zaměstnanců a studentů.
Aplikaci může celouniverzitní bezpečnostní tým využívat i ke komunikaci s krizovými štáby jednotlivých fakult a ústavů. Součástí aplikace je takzvaný MicroGuard, který je schopen podle zadání rozeslat informační SMS zprávy a navést lidi v ohrožení ke správnému řešení situace. Jednat se může například o požár, vodovodní havárii či přítomnost nežádoucí osoby v budově.
"Jsem velmi rád, že jsme opět pokročili v zajištění bezpečnosti našich studentů a pracovníků. Pokud vím, jsme první univerzitou v Česku, která umí využít takto rozsáhlý informační a přitom cílený systém a zabránit tak nežádoucí panice v krizové situaci," uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Na bezpečnostních opatřeních pracuje univerzita dlouhodobě, konkrétní příklady ale nechce uvádět, aby se nesnižovala jejich účinnost, uvedla. Nedávno podepsaly vysoké školy i další instituce, které sídlí v Kampusu Dejvice memorandum o spolupráci na posilování bezpečnosti. Má přispět například k propojení osob, které jsou v jednotlivých institucích zodpovědné za bezpečnostní opatření a přípravu na krizové situace. Vznikl i plán koordinace zvládání krizových situací.
Krizový informační systém má například Filozofická fakulta či Právnická fakulta Univerzity Karlovy. Škola jeho funkčnost ověřovala při evakuačních cvičeních. Varovný SMS systém připravuje například i Vysoká škola chemicko-technologická, uvedla v minulosti.