Datum zveřejnění: 
5. 12. 2024
Malé modulární reaktory budeme probírat ve studiu ČT24 i v nadcházejících minutách, a to s Vladimírem Wagnerem z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Ondřej Topinka, moderátor ČT

Když se odpíchneme od té hlavní zprávy, v Česku by mohly vzniknout dvě továrny na malé modulární reaktory. Jaká je to zpráva pro českou energetiku?

Vladimír Wagner, FJFI

Možná bych to zasadil do kontextu. Ono to vyplývá z toho, že česká energetika a vlastně i teplárenství potřebují nové zdroje a právě ČEZ potřebuje nahradit celou řadu zdrojů, které představovaly jeho uhelné elektrárny, které dodávaly jednak elektřinu a také teplo. Pak je třeba říct, že ČEZ má nejen potřebu ty modulární reaktory využívat případně, ale zároveň má i prostředky pro jejich vývoj, protože vlastní třeba organizaci ÚJV, kde byl ten seminář, ve kterém jste se ptali na ty záležitosti okolo toho projektu, okolo Rolls-Royce. A pak má také výrobní kapacity, protože vlastní Škodu jaderné strojírenství. Čili pro něho je důležité nejen ty reaktory případně koupit a využívat, ale je důležité se zapojit do jejich vývoje a do jejich výroby. A to mu umožňuje právě to, že by se připojil k tomu projektu Rolls Royce. Protože ten je v současné době jeden z těch, který je nejdále a je největší šance, že bude velice brzo na trhu. Což zase ČEZ potřebuje, protože potřebuje uhelné elektrárny nahradit co nejrychleji.Takže to je ten hlavní důvod, proč, řekněme, ta situace je taková, jaká je a proč ty snahy ČEZu jsou takové, jaké jste zmiňoval. No, a to, jak už jsem řekl, že chce využívat české průmyslové kapacity a řekněme, české zkušenosti, české firmy jako subdodavatele, tak vlastně i tou součástí by bylo, že by se tady dělaly jednotlivé moduly těch modulárních reaktorů a právě dva podniky, že by se u nás také postavily.

Ondřej Topinka, moderátor ČT

Když se podíváme přímo na ty modulární reaktory, jaký je rozdíl mezi malým modulárním reaktorem a tím velkým, který známe z českých jaderných elektráren?

Vladimír Wagner, FJFI

Tam jsou dvě podstatné věci a ty vyplývají právě z toho názvu malý modulární. Je třeba říct, že to, že vznikly velké reaktory a že ty průmyslové podniky, které produkují nebo vyrábějí jaderné reaktory, tak to, že přešli k těm velkým reaktorům, bylo z ekonomických důvodů. Protože cena roste pomaleji, než roste ten výkon, takže velké reaktory mají výhodu ekonomickou. Ty malé reaktory a modulární by tuhle tu výhodu kompenzovaly tím, že by se dělaly modulárně a řekněme, ve velkých sériích ty moduly, a tím pádem by kompenzovaly tu ekonomickou výhodu. Takže ty reaktory jsou menší a měly by se dělat modulárně. Čili ty kompaktní celky v továrnách, což by byly právě třeba i dva nové podniky a na to staveniště by se přivezly ty moduly a ty by se kompletovaly. Tam je třeba ještě zmínit, že ten Rolls- Royce není úplně malý reaktor. Je to reaktor, který by měl mít výkon 470 MW, a to je vlastně výkon reaktorů v Dukovanech. Takže tam už to skoro je takový střední reaktor, ale to odpovídá tomu, jaké bloky chceme nahrazovat, protože ČEZ tím chce nahrazovat své velké uhelné bloky, což bylo většinou standardně několik bloků o 200 megawattech. To jsou Tušimice a další elektrárny, které ČEZ vlastní, ty velké uhelné elektrárny, takže ty by se nahrazovaly. A tam ten výkon docela dobře odpovídá.

Ondřej Topinka, moderátor ČT

Takže to půjde nahradit touhle technologií? Právě ty zmiňované uhelné elektrárny.

Vladimír Wagner, FJFI

Ano, přesně tak. Na toto cílí. Necílí to třeba na malé teplárny, ale právě na ty větší kapacity, větší uhelné kapacity, které vyráběly jak elektřinu, tak teplo. Například Tušimice, které by měly být možná tím druhým místem pro malé modulární reaktory, potom ten, který se postaví v Temelíně jako takový prototypový a výukový a, řekněme, využívaný k tomu, aby se zkušenosti, které se tam získají, předaly dál. A pak by to mohly být třeba Dětmarovice a podobně.

Ondřej Topinka, moderátor ČT

Vy osobně věříte tomu, že by malé modulární reaktory mohly být už tak vyvinuté a bylo by jich tolik, aby alespoň částečně pokryly českou spotřebu? Případně jaký časový horizont k tomuhle vy osobně máte?

Vladimír Wagner, FJFI

Takže přesně proto ČEZ vybral Rolls-Royce. Protože tam jednak vývoj toho projektu a vlastně i to licencování a práce na něm opravdu ukazuje, že je možnost, že by do poloviny třicátých let už ve Velké Británii první prototypový blok byl, a ČEZ by byl ten druhý, který by těsně za ním následoval. Takže tím se dostáváme do třicátých let a během těch třicátých let postupně a potom čtyřicátých let by se malé modulární bloky u nás stavěly. ČEZ chce postavit okolo 10, takže můžete zhruba spočítat, jakou kapacitu by to mělo. A řekněme, že v té době bude stavět i velké bloky v Dukovanech a případně i v Temelíně. Takže dohromady by to opravdu mohlo přispět k tomu, že ty velké uhelné elektrárny by se tímhle způsobem nahradily.

Ondřej Topinka, moderátor ČT

Ještě poslední věc. Ve Spojených státech projekt první elektrárny s malým modulárním reaktorem ztroskotal. Proč?

Vladimír Wagner, FJFI

Tam je třeba říct, že malé modulární reaktory můžou být různého druhu. Ten malý modulární reaktor Rolls-Royce je malý modulární reaktor, který je sám o sobě jedna jednotka, kdežto ty modulární reaktory nebo malý modulární reaktor, o kterém mluvíte, byl koncepčně dělán tak, že by se stavěla velká elektrárna modulárně. Čili aby se řešil investiční model a nebylo to, že by to mělo nahradit, řekněme, ty středně velké nebo menší elektrárny. Takže to je trošku jiná koncepce. Ten jednotlivý modul měl 70 MW, což je menší než ten Rolls-Royce, a mělo jich být jako najednou šest nebo dvanáct.  A tam se ukázalo, že se to ekonomicky nepodařilo srazit dostatečně nízko. Ve Spojených státech je velký problém pro jadernou energetiku to, že tam je velká konkurence plynu, protože tam je velice laciný plyn, takže ekonomicky se ukázalo, že ten první projekt, který plánovali, nedáv al investorovi ekonomicky smysl. Což ale nic neříká o tom, že tenhle projekt se nebude budovat v jiných částech Spojených států s jiným investorem. Oni na tom pracují, ale tenhle jejich první prototypový, který chtěli stavět v konkrétním místě, myslím, že to bylo v Ohiu, tak ten se bohužel zastavil nebo pozastavil, zrušil se konkrétní projekt.

Ondřej Topinka, moderátor ČT

Říká Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Moc vám děkuju za váš čas, za váš komentář, hezký den. 

Zdroj: 
ČT24