Datum zveřejnění: 
18. 11. 2024
Pražský hrad bude mít po 30 letech nové venkovní osvětlení úspornější a zdravější. Vědci z ČVUT proto nad Hradem měřili světelné znečištění v různých fázích nasvícení hradu.

redaktorka

Tak teď proč jste nastavoval stopky? Potřebuje zachytit delší expoziční čas, než který je přednastaven ve fotoaparátu?

Patrik Kučera, ČVUT

To z důvodu, aby se nám zachytil jas pozadí, který máme momentálně na obloze. 

redaktorka

Patrik Kučera, vědec z ČVUT, na Smetanově nábřeží rozložil stativ a svůj fotoaparát. Teď jste teda zmáčkl spoušť.

Patrik Kučera, ČVUT

Provedeme sekvenci snímků a po 15 minutách bude následovat to, že Hrad se z jedné části zhasne, bude svítit pouze katedrála, následně po dalších 15 minutách Hrad úplně zhasne a po dalších 15 minutách se nám zapne pouze spodní část. Tedy jenom Paláce Pražského hradu.

redaktorka

A i to budete fotit?

Patrik Kučera, ČVUT

Ano. Přesně. My budeme provádět čtyři za sebou jdoucí měření a potom tyto měření mezi sebou budeme porovnávat a budeme i zjišťovat, jak velký vliv má třeba osvětlení katedrály na širší i blízké okolí. Po Praze máme více měřících týmů, takže já teď zkoordinuju ostatní týmy, jak jsou na tom s měřením, jestli se nestal nějaký zádrhel.

redaktorka

Kde je všude najdeme?

Patrik Kučera, ČVUT

Najdeme je třeba na střeše Národního zemědělského muzea, na vyhlídkové terase nebo například také na Výtoňském mostě či přímo v areálu Pražského hradu, kde se ty změny také projeví, nebo na Hradčanském náměstí. Tak ahoj, jak jste na tom? Máte hotovou sekvenci? Super, tak jo, tak my teď půjdeme přepínat. Já zavolám do velína, půjde přepnout, tak vydržte, zatím zavoláme na velín. Dobrý den. Tak hlásím, že máme my i ostatní týmy hotovo a můžeme zhasnout i katedrálu. Teď jsme zhasli a potom ještě za čtvrt hodinky budeme rozsvěcet jenom spodek paláce.

Milenka Majerová, ČVUT

K měření vědci používají tzv. jasový analyzátor. Vypadá vlastně úplně stejně jako klasický fotoaparát, ale má v sobě speciální filtr, který napodobuje, jak lidské oko vnímá světlo různých barev. Díky němu analyzátor měří světlo podobně, jako ho vidíme my.  Vidíme, že zdi palácové a hradební už dneska nemají úplně rovnoměrnou barvu, že jsou tam místa, kde je teplejší tón bílé, anebo studenější. Dokonce támhle kousek až úplně do zelena. Není to kvůli tomu, že by si to Hrad přál. Je to kvůli tomu, že osvětlení, které Pražský hrad má, je 30 let staré ještě z doby Václava Havla, kdy jsme ho tehdy dostali v devadesátých letech darem od Francie. 30 let ve světelné technice je asi jako kdyby to bylo z doby středověku. "Nové osvětlení by podle vědců mělo být modernější a hlavně nepřispívat ke světelnému smogu nad Pražským hradem už jen třeba kvůli okolním stromům. Světlo v noci je vlastně cizorodý prvek a celá příroda vnímá vlastně velký, výrazný rozdíl mezi denním světlem a noční tmou a když se tenhle rozdíl zmenšuje nebo když není, tak je organismus zmatený.

redaktorka

První výsledky jasové analýzy by měla zpráva Pražského hradu dostat do konce letošního roku. Nového osvětlení se ale Hrad dočká nejdříve za několik let. Karolína Burdová, Český rozhlas.  

Zdroj: 
ČRo Plus