Dominanta Prahy ve dne i v noci, dnes za téměř ideálních podmínek. Zatímco turisté jezdí tento výhled obdivovat, odborníci z ČVUT teď mapují jeho nedokonalosti.
Patrik Kučera, ČVUT
Teďka právě přepínám jednotlivé expoziční časy. Vznikne sekvence snímků sloučená do jednoho. A právě z tohoto snímku budeme odečítat jednoltivé hodnoty jasu.
Lenka Maierová, ČVUT
Tady máme linii Hradu a nadnímáme světelný smlouvy.
redaktorka
Měří ho nejen odsud, ale taky třeba z Rudolfina, Výtoňského mostu nebo střechy Zemědělského muzea.
Lenka Maierová, ČVUT
Ze všech stran Hradu, abychom mohli zmapovat, jak to dneska vypadá a na základě toho potom navrhnout lepší nebo nové osvětlení.
redaktorka
Veškerá světla se ovládají centrálně z Velína přímo na Pražském hradě.
Lenka Maierová, ČVUT
Ty staré technologie už jsou tak staré, že se ani nedají koupit náhradní díly. Takže když se podíváte dneska na Hrad, tak si všimnete, že to nemá jednotnou barevnost, že tam jsou místa, kteráj sou tmavá kde, která jsou příliš světlá.
redaktorka
A jinde stojí v cestě i stromy. Do nového osvětlení musí architekti zahrnout taky návrhy památkářů. Zachována tak zůstanou například tato historická svítidla na fasádách nazývaná Plečnikova oka. Většina světel pochází z počátku devadesátých let. Pražský hrad je chce vyměnit za nové, citlivější k památce přírodě a taky rozpočtu Hradu.
Petr Vyhnánek, Správa Pražského hradu
Stávající náklady na osvětlení Hradu se pohybují zhruba kolem 3 000 Kč denně. A my očekáváme, že těmi novými technologiemi bychom se mohli dostat zhruba na polovinu.
Lenka Maierová, ČVUT
Támhle ty svítidla tak, jak jsou umístěná, jsou předimenzovaná pro prostor náměstí a když se potom pohybujete tady, tak vás můžou oslňovat. Tohle budeme řešit.
redaktorka
Celkem má slavnostní osvětlení 324 kusů světel. Do konce příštího roku chce správa Hradu vybrat projektanta, který i na základě těchto měření nové osvětlení navrhne. Natálie Lušková, Česká televize.