Klára Radilová, moderátorka
Jak přesné informace teď vlastně má Mezinárodní agentura pro atomovou energii o íránském jaderném programu?
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
To je těžká otázka. Má informace nějaké, ale asi ne úplně detailní a ne v tom rozsahu, jak bychom si ideálně přáli, i když se snaží ty informace mít co nejlepší. Takže je to takové, že trošku nevíme v některých věcech, v některých věcech víme, ale může tam být nějaké místo, které třeba Írán nechce ukázat a kde ta kontrola neprobíhá a ta transparentnost a hlavně ta důvěra tam není.
Klára Radilová, moderátorka
Jaká slepá místa tedy můžou být? Jaké otázky vy si kladete?
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
To je těžké říct. Vztah kontroly jaderných materiálů vychází nejen z nějakých technických pravidel, které stran toho jsou, které vychází z mezinárodních dohod, ale také je to jistým způsobem o důvěře. A momentálně ten stav politické situace v Íránu v kontextu izraelsko-palestinského konfliktu a íránského zapojení je nejistý a vnitřní stav Íránské Islámské republiky může vytvářet snahy tohoto státu pravidla nedodržovat. Tudíž tam může docházet k tomu, že některé aktivity, které by měly deklarovat, tak deklarují, ale také už to, že deklarují, že mají více obohaceného materiálu, než měly dříve, tak je samozřejmě vztyčeným prstem pro mezinárodní společenství.
Klára Radilová, moderátorka
Írán má jedinou vlastní jadernou elektrárnu Búšehr. Jak podrobné informace o ní dává k dispozici?
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
Tam bych řekl, že co je z veřejně dostupných zdrojů k dispozici, tam ty informace jsou podle mě v pořádku. Tam to není nějak extrémně citlivé. Mnohem složitější situace pak přichází k těm obohacovacím závodům, ale takže tam, kde jaderný program spíše probíhá, než v té samotné jaderné elektrárně Buscheru.
Klára Radilová, moderátorka
Můžeme si ještě blíž rozebrat, jakou roli hraje agentura právě v kontrole jaderných programů jednotlivých zemí? Může agentura něco nařizovat, zakazovat, vstupovat do samotných zařízení? Do jaké míry?
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
Je to mezinárodní agentura, která pro atomovou energii byla zřízená jako hlavní kontrolní orgán, který má zajišťovat pořádek ve světě ve smyslu kontroly. A ty země, které přistoupily k dohodě o nešíření jaderných zbraní, tak ty ukazují ke kontrole přesně typ energií, chodí k nim na inspekce kontroly jaderný materiál, a to jak pomocí inspektorů, tak i pomocí dálkových kontrol v podobě třeba kamer nebo i jiných technologií. A ta její role je v tom, že pokud zjistí pochybení, tak to hlásí OSN, a to má nějakým způsobem reagovat. Ta agentura sama o sobě žádné sankce nebo nějaké jiné opatření udělovat nemůže. Ta je hlavně zjednodušeně řečeno tím kontrolním orgánem, který chodí kontrolovat, jestli to v pořádku a pokud to není takto, nahlásí jiným orgánům. OSN.
Klára Radilová, moderátorka
Jak se Írán oficiálně navenek staví k vývoji jaderných zbraní? V minulosti používání jaderných zbraní úplně odmítal.
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
Ratifikoval tu dohodu, ale v posledních letech se tak nějak tváerná a fyzikálně inženýrská ČVUTří vnitropoliticky, že to asi nebude tak žhavé s tím dodržováním. Musíme si vzpomenout na rok 2018, kdy prezident Donald Trump vypověděl tu dohodu, kterou měl západní svět s Íránem o tom jaderném programu, kdy to mělo vést k tomu, že sankce nebudou tak intenzivní. A Írán se nechtěl vzdát svých ambicí na výrobu jaderné zbraně. Od toho bylo odstoupeno v roce 2018 Spojenými státy a ta dohoda padla. A politická vůle v Íránu nevyrábět jadernou zbraň samozřejmě výrazně poklesla a vedlo to také ke změnám v íránském režimu, rozdělení moci a toho, jakým způsobem se na to kouká íránský prezident. A nyní tam je nový prezident, který pochopil, je více pro nedělat jadernou zbraň, ale ten současný konflikt s Izraelem tomu vůbec nepomáhá. A naopak situace se vnitřně přiostostuje a tlak k tomu udělat jadernou zbraň samozřejmě roste.
Klára Radilová, moderátorka
Tak jedna věc je motivace, ale má podle vás Írán technologie, know-how k tomu, aby vyvinul vlastní jaderné zbraně?
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
Já bych řekl, že ano.
Klára Radilová, moderátorka
A věděli bychom o tom něco? Jak dobře se dá případně něco takového utajit? Jsou nějaké indicie? Co tomu může naznačovat?
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
To, že dlouhodobě zvyšují množství vysoce obohaceného uranu ve svých zásobách, co deklarovali i mezinárodní agentuře pro atomovou energii, tak poukazuje na to, že tam roste připravenost k tomu udělat jadernou zbraň. Jestli to povede k tomu, nebo jestli to bude jenom v uvozovkách ležet další desítky let ve skladu, to úplně říct nemohu. Ale tenhle indikátor množství jaderného materiálu je samozřejmě významný. A pro diváky v podstatě to, čím více máte v zásobě středně nebo výše obohaceného uranu, tak vám to zkracuje tu dobu, abyste na těch obohacovacích závodech, které máte, ten uran upravili tak, aby byl k dispozici v té kvalitě, kterou potřebujete pro vývoj jaderné zbraně. A pokud dřív měl Írán pouze nízkoobohacený uran, tudíž to trvalo dlouho nebo by to trvalo dlouho, než by dosáhl takové jakosti, kterou potřebujete k obohacení pro jadernou zbraň. Ale teď s tím vyšším obohacením, tak to samozřejmě snižuje dobu mezi rozhodnutím a tím, že tu jadernou zbraň reálně bude mít. To je velmi silný indikátor.
Klára Radilová, moderátorka
Jak je na tom s vývojem vhodného nosiče, tedy rakety, která by nesla jadernou hlavici?
Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT
To je dobrá otázka, to úplně nevím, jakým způsobem je na tom s nosičemi raket, ale tak, jak sleduju jako laik ten raketový výzkum v Íránu, tak samozřejmě se postupně zlepšují. A raketový program tam samozřejmě postupuje, takže možná, že mají raketu. Tohle je otázka spíš na kolegy, kteří se věnují Íránu z bezpečnostního hlediska a mají větší přehled o raketách a jejich nosnostech.
Klára Radilová, moderátorka
Já vám děkuju za vaše odpovědi. Ondřej Novák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze. Na shledanou.