Datum zveřejnění: 
29. 10. 2024
SVĚT MLUVÍ O OBJEVU ČESKÝCH VĚDCŮ Za snůškou včelky nalétají až 100 km denně, ale co jejich matky, které většinu života prožijí v úlu? Vědci zjistili, že královna na plástvích urazí vzdálenost t 1,5 km za měsíc a denně, i na podzim, naklade 187 vajíček.

Mezinárodní vědecký tým vedený experty z Fakulty elektrotechnické ( FEL ) ČVUT v Praze vyvinul přelomovou robotickou technologii RoboRoyale pro výzkum sociálního chování hmyzu. Dvě mobilní kamerové hlavy jsou schopné sledovat a pomocí umělé inteligence vyhodnocovat chování včel přímo v úlu. "Když královna přechází na druhou stranu plástve, roboti spolupracují a společně zajišťují její nepřetržité sledování. Když systém vyhodnotí, že se chystá odpočívat, první kamera i nadále pozoruje včely, které královnu ošetřují, zatímco druhá provádí prohlídku plástve, aby spočítala dělnice a pořídila snímky plástve," vysvětluje mluvčí FEL ČVUT Radovan Suk.

Nově vyvinutý systém ohromil svět, vědecký článek o něm se dostal na titulní stranu vědeckého časopisu Science Robotics! Kamery využívají infračervené spektrum, jež je pro včely neviditelné a neovlivňuje tudíž jejich chování. 

Co nevíte o včelích královnách? * Žije nejdéle z celého úlu, udává se tři až pět let. Trvale o ni pečuje družina 10 až 15 dělnic, které mají za úkol její krmení, zahřívání a čištění. * Čerstvě vylíhnuté se říká panuška a z úlu vylétá na tzv. snubní let. Oplodnit ji může až 15 trubců, kteří následně hynou, protože jejich pohlavní orgány zůstávají v zadečku samičky. Po návratu začíná klást vajíčka, z oplozených se líhnou dělnice, z neoplozených trubci, což dokáže sama ovlivnit. * Stará matka vylétá z úlu s částí dělnic, nastává rojení a zakládá nové včelstvo. Nová matka až do smrti či dalšího rojení zdědí úl a zbytek dělnic. * Včelstvo, cca 60 000 dělnic, ovládá vylučovanými feromony. * Matka měří 20 až 25 mm a její váha se pohybuje mezi 180 a 260 mg. Dělnice má na délku 12 až 15 mm a váží okolo 100 mg.

Překvapivá zjištění

Vědci představili i nová zjištění o chování včel. Královna podle jejich výzkumu urazila za měsíc vzdálenost 1,5 kilometru při pohybu po dvou plástvích o rozměrech jen 42 x 33 cm! Systém vytipoval i oblíbená místa jejího odpočinku, který si dopřávala až hodinu a půl v kuse. "I v doznívající včelí sezoně, v  říjnu, klade královna v průměru 187 vajíček každý den," uvádí Radovan Suk. V plné době květu rostlin jich může být až 2000, což hmotnostně odpovídá téměř dvojnásobku její váhy. 

100 milionů snímků měsíčně
Během měsíční studie systém B zpracoval přes 100 milionů snímků. Záznamy ve vysokém rozlišení následně analyzuje pomocí metod počítačového vidění. "Takové množství snímků je prakticky nemožné a analyzovat ručně," tvrdí Suk.

Autor: 
Matouš Voldřich
Zdroj: 
Blesk