Datum zveřejnění: 
25. 10. 2024
Díky spojení umělé inteligence (AI) a geoprostorových dat vznikly v Česku inovace, které mají přímé využití v zemědělství, lesnictví, krizovém řízení, veřejném zdraví, územním plánování nebo ochraně životního prostředí. Objevů v geoprostorové umělé inteligenci (GeoAI) se podařilo dosáhnout díky projektům evropského výzkumného projektu PoliRuralPlus a národního výzkumného projektu ALIANCE.

Na projektech se podílí Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze (FIT ČVUT) a sdružení Plan4all (P4A), které technologii tento týden představily na tiskové konferenci. Inovace v GeoAI podle nich otevírají nové možnosti v analýze velkých objemů geoprostorových dat a zpracování pokročilých prostorových analýz. To umožňuje například zpřesnit předpovědi počasí, zvýšit kvalitu a spolehlivost satelitních snímků a propojit pokročilé jazykové modely s geografickými informačními systémy (GIS). GeoAI se tak stává klíčovým nástrojem pro analýzu dat generovaných naší planetou. 

Přesnější meteorologické předpovědi

Integrace pomocí AI globálních modelů s daty z lokálních meteorologických stanic vedla podle odborníků k výraznému zvýšení přesnosti meteorologických předpovědí, což pozitivně může ovlivnit zemědělství, krizové řízení a další sektory veřejných služeb. Konkrétně např. pokroky ve zpracování dat z družice Sentinel 2 umožnily odstranit oblačnost a zvýšit spolehlivost těchto satelitních snímků, což přispívá k efektivnějšímu monitoringu životního prostředí, sledování změn využití půdy a řízení reakce na přírodní katastrofy. Toto odvětví podle univerzity představuje moderní způsob hospodaření, které přináší zemědělcům ekonomický profit a zároveň reaguje na nové požadavky společnosti a technické možnosti digitální doby. Spojení velkých jazykových modelů s GIS umožňuje detailnější analýzu prostorových dat, klíčovou pro plánování infrastruktury, zlepšení městských služeb a rozhodování ve veřejné správě. Projekt PoliRuralPlus bude pokračovat ve vývoji a rozšiřování aplikací GeoAI v praxi pro efektivní plánování, strategické rozhodování a podporu udržitelného rozvoje. Přínosem bude i propojení s dalšími evropskými projekty v programech Horizon Europe a Erasmus, uvedli experti. Hlavním přínosem projektu ALIANCE je tzv. Data Integration Platform, která zajišťuje efektivní správu dat a využívá pokročilé AI technologie pro rekonstrukci chybějících dat satelitních snímků, což zabezpečuje farmářům přesné informace i za nepříznivých podmínek. 

Zdroj: 
novinky.cz