Jaroslav Zoula, redaktor ČT
Jsou to vlastně také takoví roboti, jen biologičtí. Pracují podle naprogramovaných vzorců. Včely umí efektivně reagovat na změny ve svém okolí, od počasí přes roční dobu a podobně, ale s předvídáním to mají horší. A právě s tím vědci se svým projektem chtějí pomoct. V této fázi výzkumu hlavně analýzou chování královny. Dvojice automatických kamer z ní, respektive značky na jejich zádech, nespustí čočku. Práce vědců z ČVUT je právě nacházení vzorců v obrovském objemu obrazových dat.
Tomáš Krajník, Centrum umělé inteligence, FEL ČVUT v Praze
Dokážeme monitorovat dlouhodobým způsobem, kolik vajíček královna nakladla a kam je nakladla.
Jaroslav Zoula, redaktor ČT
V budoucnu chtějí do dění v úlu i zasahovat miniroboti, ovlivňovat královnu, aby třeba vajíček kladla méně, a tím předešla situaci, že by včely kvůli špatnému počasí musely živit starší larvy jejich mladšími sourozenci. Nová zjištění o životě královen ale mají už teď.
Tomáš Krajník, Centrum umělé inteligence, FEL ČVUT v Praze
Chodí odpočívat na konkrétní místo v úlu. Ačkoliv by neměla vědět, kde se v tom úlu nachází, tak zjevně má nějakou preferenci o tom, kde odpočívá.
Jaroslav Zoula, redaktor ČT
Obecně se tak učí, jak zdánlivě nahodilé dění v úlu systematizovat a převádět na využitelná data. Nejenom pro včelaře. Jaroslav Zoula, Česká televize.