Datum zveřejnění: 
13. 10. 2024
České vysoké učení technické představilo nový typ vzdušného robotického lovce, díky vystřelovací síti dokáže zneškodnit jiné drony.

Oproti svému předchůdci je rychlejší, přesnější a díky umělé inteligenci lépe předvídá, kam se sledovaný objekt bude pohybovat.

Adriana Mandíková, redaktorka ČT

Cizí dron právě narušil hlídaný prostor. Stane se cílem tzv. robotického lovce.Ten je během několika sekund připraven vyrazit do akce ve vzduchu. Připomíná velkého pavouka, který chce polapit cizí dron a odnést ho na určené místo. Kdyby totiž útočící stroj zničil, mohly by trosky ohrozit lidi na zemi.Všechno zvládne robotický lovec úplně sám, bez pomoci pilota. Jen díky umělé inteligenci.

Martin Saska, FEL ČVUT

Dokáže přesně identifikovat pozici cíle, což je pro nás nějaký létající dron. Dokáže odhadnout, kudy se bude pohybovat a naplánovat svoji trajektorii tak, aby se co nejrychleji a co nejefektivněji dostal do místa odchytu.

Adriana Mandíková, redaktorka ČT

Robotický lovec váží 15 kg a díky osmi motorům dokáže ve vzduchu letět až stokilometrovou rychlostí.

Martin Saska, FEL ČVUT

Tento robot je vyvinutý pro ochranu letišť, věznic, kritické infrastruktury, jako jsou jaderné elektrárny, ale i soukromých objektů, kde si lidé chtějí chránit své soukromí.

Adriana Mandíková, redaktorka ČT

Vědci z ČVUT pracují i na tom, aby mohlo několik robotických lovců pracovat společně najednou, díky tomu by mohli zastavit i větší dronový útok.  

Zdroj: 
ČT 24