Datum zveřejnění: 
12. 10. 2024
Obranný dron, který dokáže zajišťovat ochranu před drony, jež jejich majitelé vedení různými nekalými úmysly vypouštějí například nad letiště, jaderné elektrárny či třeba objekty podobného významu jako sídlo hlavy státu, musí být větší, silnější, rychlejší obratnější a chytřejší než dron útočící.

To je myšlenka, z níž se zrodil létající robotický lovec, který s pomocí umělé inteligence dokáže chránit místa, jež by útoky vcelku běžně prodávaných dronů (a tedy snadno dostupných komukoli) mohly ohrožovat. Vetřelce letícího k cíli jednoduše zadrží: za letu ho odchytí. Ať už nese šmírující kameru, nebo třeba i malou nálož, případně třeba zásilku drog směřující do věznice, zneškodní ho co nejbezpečnějším způsobem. A z Prahy se v blízké budoucnosti rozlétne do služby po celém světě. 

Narušitele zastaví síť. Rychle a bezpečně

Souboj dronů, jaký může přispívat k ochraně majetku, ale třeba i k záchraně lidských životů, už se také nad hlavami Pražanů odehrál. Schopnosti robotického systému Eagle. One, na jehož vývoji se podílí tým Fakulty elektrotechnické ČVUT spolupracující se společností Eagle. one a Fly4Future, jeho tvůrci předvedli přímo v akci: na Císařském ostrově. Radovan Suk za fakultu připomíná, že zařízení se může uplatnit nejen v rámci zabezpečení objektů, ale i při ochraně důležitých osob. "Narušitele vzdušného prostoru v blízkosti objektů kritické infrastruktury či takzvaných měkkých cílů lapá ve vzduchu do sítě, která se před zásahem vysune z podvěsu," přiblížil Suk princip působení vzdušného lovce. Že už jste o něčem podobném slyšeli? Ano, takové produkty na trhu jsou. Český robot se odlišuje tím, že dokáže chytat i rychle letící cíle pohybující se po obtížně predikovatelných trajektoriích, vysvětluje rozdíl. Je to nejen díky tomu, že polapit narušitele do sítě pomáhá umělá inteligence, schopná vystihnout pohyb – a samostatně, bez zásahu člověka, bleskově naplánovat vlastní trajektorii umožňující jeho zachycení. Robot také dokáže bezkonkurenčně manévrovat. Dostává na samotné hranice současné robotiky, shrnuje jeho možnosti vedoucí Skupiny multirobotických systémů katedry kybernetiky Martin Saska. "Museli jsme významně vylepšit jeho senzorické vnímání prostoru pomocí lidaru a kamer a také zapracovat na jeho schopnosti akcelerace," řekl o zařízení, jež dokáže vyvinout rychlost až 100 kilometrů za hodinu. 

Robotická smečka dravců.Vlastně hejno

Obzvlášť hrdí jsou na katedře kybernetiky na jimi vyvíjený řídicí systém Eagle. One, pracující metodou strojového učení vycházejícího z vyhodnocení dat ze simulace tisíců hodin reálného letu. Výsledkem jsou algoritmy umožňující nejen řídit let robota tak, aby směřoval k co nejrychlejšímu odchycení narušitele, ale také schopnost automaticky rozpoznávat míru nebezpečnosti různých typů tohoto cíle, vysvětluje docent Saska. Rozvoj schopností robotického systému tím ale nekončí: výzkumníci nyní pracují třeba na tom, jak několik robotů proměnit ve spolupracující "smečku šelem" útočí na kořist společně. Nebo na koordinaci jejich činnosti takovým způsobem, aby jednotlivá zařízení vzájemně spolupracovala při odchytu více cílů. Už při jejich nynějších schopnostech se kupci ozývají z celého světa – a zájem o robotické lovce dronů z Prahy je takový, že dnešní objednávky firma může uspokojit dodávkami až v příštím roce. Není divu: uplatnění má robot široké, protože míst, které je třeba chránit před nebezpečnými drony, se najde spousta. Ladislav Urbánek, jenž má ve společnosti Eagle. one na starost prodej v rámci Evropy, připomněl, že nejvýraznější je zájmem ze strany letišť, pro jejichž provoz přítomnost cizího dronu znamená zásadní ohrožení. "Zájem projevují také věznice a hraniční přechody, kde jsou drony často používány pro pašování zakázaných látek, předmětů nebo zbraní. Je potřeba zmínit také provozovatele kritické infrastruktury a továren, ve kterých i malý dron nesoucí trhavinu může způsobit obrovské škody," poznamenal Urbánek. A obranné složky? Ty označil za "samostatnou kapitolu". Tečka. Jsou prostě témata, o nichž se zeširoka nemluví. 

Zdroj: 
Pražský deník