Lukáš Kubát, redaktor
Elektrárny, letiště, ale i třeba soukromé objekty by mohl ochránit speciální robotický lovec dronů. Je plně autonomní.
Martin Saska, vedoucí skupiny multirobotických systémů, FEL ČVUT Praha
Náš létající robot je vybaven senzory, které dokáží zachytit cizí dron, a umělá inteligence jej navede na takovou trajektorii, která ten dron odchytí.
Lukáš Kubát, redaktor
Díky osmi motorům může letět až stokilometrovou rychlostí. Největší přednost je ale uvnitř: palubní počítač s umělou inteligencí.
Martin Saska, vedoucí skupiny multirobotických systémů, FEL ČVUT Praha
To jsou algoritmy, které byly vyvíjeny právě přímo pro tady ten produkt. A pomocí umělé inteligence létající robot dokáže být chytřejší než cíl a odchytit ho.
Lukáš Kubát, redaktor
Součástí dronu je velká odchytová síť, přesná GPS a laserová detekce polohy cíle. Počítač pak dokáže odhadnout jeho pohyb a pomocí kamery pozná, jestli se skutečně jedná o dron nebo třeba ptáka. Létající robot má chytat drony do hmotnosti 5 kg, tedy ty, které se běžně prodávají v obchodech. Martin Saska, vedoucí skupiny multirobotických systémů, FEL ČVUT Praha
Tady to je opravdu koncipované na menší drony, které nesou kameru, ale i tento malý dron lze zneužít třeba pro útok na prezidenta. Náš cíl je být připraveni pro ochranu obyvatelstva.
Lukáš Kubát, redaktor
A třeba i na letištích nebo v okolích elektráren.
Denisa Hejtmánková, mluvčí Letiště Václava Havla
Evidujeme téměř jeden dron denně, který se pohybuje v ochranném pásmu letiště.
Petr Šuleř, vedoucí komunikace jaderných elektráren ČEZ
Vzdušný prostor jaderných elektráren chrání komplex opatření, dohled armády až po vlastní sledovací systémy zahrnující i třeba laserové senzory.
Lukáš Kubát, redaktor
Podle vývojářů je o lovce dronů velký zájem, a to i ve světě. Lukáš Kubát, televize Nova.