Radiační terapie (RT) je základním kamenem moderní léčby rakoviny. Konvenčně jsou pacienti léčeni v ležící poloze, zatímco paprsek je veden kolem těla, což umožňuje jeho nasměrování na cíl z jakéhokoli úhlu. Naopak projekt UPLIFT se zaměřuje na léčbu pacientů ve vzpřímené poloze (upRT), což umožňuje pacientům rotovat před pevným paprskem. Tento přístup by mohl nabídnout klinické výhody a zároveň ušetřit prostor a snížit náklady - dva klíčové faktory pro zpřístupnění pokročilých léčebných metod po celém světě. V současné době 80 % pacientů s rakovinou žije v zemích, které mají přístup pouze k 5 % globální kapacity radiační terapie. " Vzpřímená poloha pacienta může pomoci překlenout tuto mezeru a zpřístupnit moderní péči o rakovinu více pacientům po celém světě. Navíc by léčba ve vzpřímené poloze mohla zlepšit pohodlí pacienta a poskytnout anatomické a fyziologické výhody, jako je omezení pohybu těla při dýchání,"vysvětluje hlavní výhody Dr. Petra Trnková, vedoucí výzkumné skupiny lékařské fyziky na FJFI. O nový projekt je značný zájem, ale zůstávají nezodpovězené důležité vědecké otázky a zatím neexistují mezinárodní pravidla pracovních postupů pro upRT. Navíc současná praxe radiační terapie je navržená pro léčbu pacientů v ležící poloze. V rámci projektu UPLIFT se FJFI ČVUT zaměřuje na klíčové otázky, jako jsou vývoj metod pro kontrolu přesnosti léčby, ověření správné polohy a vytvoření klinických doporučení na zajištění kvality. To posune obor hlavně v oblasti vytvoření klinických postupů pro léčbu pacienta. Do projektu je přímo zapojeno 15 vědeckých institucí a průmyslových partnerů: GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung (vedoucí konsorciálního projektu), Německé centrum pro výzkum rakoviny DKFZ a Helmholtzovo centrum Drážďany-Rossendorf v Německu, České vysoké učení technické v Praze, Sheffield Hallam University, Leo Cancer Care a Loughborough University ve Velké Británii, Centre Léon Bérard a TheraPanacea ve Francii, ASG Superconductors a Centro Nazionale di Adroterapia Oncologica v Itálii, Jagellonská univerzita v Polsku, Cosylab ve Slovinsku, RaySearch Laboratories ve Švédsku a Paul Scherrer Institute ve Švýcarsku. Programy Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) jsou jednou z největších možností financování na úrovni EU, které podporují mladé talenty v rámci konsorciálního projektu a zároveň posouvají výzkum.
Léčba rakoviny dostupnější pro celý svět – FJFI ČVUT se zapojila do mezinárodního projektu radiační terapie UPLIFT financovaného EU
Datum zveřejnění:
8. 10. 2024
S financováním ve výši 4 milionů eur v rámci evropského programu "MSCA Doctoral Networks"a dodatečným financováním ve výši 600 tisíc eur prostřednictvím Švýcarského státního sekretariátu pro vzdělávání, výzkum a inovace (SERI) se spouští evropský výzkumný projekt "UPright radiotherapy, Learning, Innovation, and Training"(UPLIFT), jehož cílem je vyvinout inovativní řešení pro radiační terapii s pacientem ve vzpřímené poloze - to je změna, která by mohla významně zlepšit globální přístup k pokročilým léčbám rakoviny. Na projektu spojuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) síly se 14 předními vědeckými institucemi a průmyslovými partnery z celé Evropy.
Zdroj:
technickytydenik.cz