Datum zveřejnění: 
30. 9. 2024
Výsledky dlouhodobé spolupráce společně představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně partneři Národního centra Průmyslu 4.0: Ricaip Testbed Praha, Kuka, Siemens, Česká spořitelna, Smart Informatics, T-Mobile, Deprag, DEL a evropské inovační společenství EIT Manufacturing. S mottem "Lepší díky chytrým inovacím" se zaměří na komplexní podporu firem, které chtějí prostřednictvím chytrých technologií, správných partnerství a strategického přístupu vyniknout nad konkurencí.

Na ploše více než tři sta metrů čtverečních se návštěvníkům představí řešení pro efektivní, udržitelnou a inovativní výrobu reflektující aktuální témata jako energetický management, flexibilní modulární výroba nebo datová analytika. Návštěvníci budou mít možnost na jednom místě konzultovat nejen technologická řešení, ale také finanční otázky včetně dotačních možností či přechod na udržitelný byznysmodel. Ricaip Testbed Praha, experimentální a vývojová laboratoř Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze, připravil technologický koncept stánku postavený na třech samostatných robotických buňkách, propojených pomocí systému sběru dat a jejich následné analýzy. Energetické i datové toky bude možné sledovat v reálném čase díky kompaktnímu zařízení modulárního systému pro internet věcí na bázi 5G sítě, který integruje data o spotřebě energie napříč celou expozicí. Přenos probíhá přes 5G SA privátní kampusovou síť od T-Mobilu, včetně průběžného monitoringu kvality 5G signálu. V buňce demonstrující modelem řízenou výrobu budou dva roboty Kuka provádět tzv. retrofitting vysloužilých bateriových modulů na zmenšené modelové baterii z elektromobilu. U skutečných baterií, což je projekt, na kterém spolupracují CIIRC ČVUT a společnost DEL, mohou tyto moduly nadále sloužit například jako záložní zdroje energie pro domácnosti. Buňka je vybavena dvěma kolaborativními roboty v modulárním uspořádání s rozhraním pro napojení dalších systémů, 5G komunikací, měřením energie a kamerovými systémy pro automatizované robotické operace. Systém tvoří nezávislé pracovní buňky specializované na různé úlohy, jako je robotické šroubování, na které se specializuje společnost Deprag, nebo manipulace, kde přepravu dílů zajišťuje flotila mobilních robotů Kuka. 

Virtuální prostředí pro trénink modelů

Průmyslové metaverzum se představí v buňce určené pro autonomní manipulaci za pomoci strojového vidění a učení. Ta je virtuálně zprovozněna v prostředí Tecnomatix Process Simulate od Siemensu, které je integrováno s Nvidia Omniverse. Toto prostředí díky randomizaci a pokročilým simulačním funkcím umožňuje trénovat modely umělé inteligence pro rozpoznávání předmětů a manipulaci s nimi. Celá buňka bude rovněž dostupná ve virtuální realitě. Po úspěchu na MSV v roce 2023 nesmí chybět robotický výčep ani letos. Představí se jeho druhá generace, kterou Ricaip Testbed Praha vyvíjí pro nasazení v komerčním provozu. Revoluční řešení pro vzdálenou technickou podporu v průmyslu a integrovaném záchranném systému, která zvyšují bezpečnost a efektivitu zásahů v kritických situacích, představí společnost Smart Informatics. Řešení využívající 5G sítě a AI pro stabilní a zabezpečený přenos videa v reálném čase vzniklo ve spolupráci s T-Mobilem. Díky kombinaci 5G konektivity a satelitního připojení přes Starlink zajišťuje nepřetržitou komunikaci i v náročných podmínkách. Ve stánku se můžete těšit i na živé ukázky přenosu z dronu nebo robopsa. 

Propojení informačních a výrobních technologií

Expozice společnosti Siemens se zaměří na výhody, které přináší propojení informačních (IT) a výrobních (OT) technologií. Propojení IT a OT umožňuje hladký tok dat od senzorů až po cloud, což zjednodušuje výrobu a zvyšuje její flexibilitu, bezpečnost i udržitelnost. Úspěšná transformace společnosti však dnes není jen o technologických řešeních. Trendy v udržitelnosti (ESG) kladou nové požadavky na všechny hospodářské subjekty. Představují také ale příležitosti pro inovace, nové produkty a tím i obchodní růst a expanze na nové trhy. V zóně České spořitelny se dozvíte, jak toto téma vnímají banky a co považují za důležité u svých firemních zákazníků nejen v kontextu povinného reportingu a dekarbonizace. Zástupci České spořitelny mají pro návštěvníky připravené modelové příklady zdravého financování transformačních projektů formou úvěru, leasingu a dotací. Nejen finanční, ale také expertní podporu evropského rozsahu mohou zájemci získat i díky konsorciu EIT Manufacturing. 

Zdroj: 
Hospodářské noviny