EU předloni schválila zákon o čipech, jehož cílem je s podporou přes 43 miliard eur (více než bilionu korun) zdvojnásobit podíl EU na světovém trhu s polovodiči na 20 procent do roku 2030. Národní polovodičová strategie ČR, která je v meziresortním připomínkovém řízení, usiluje podle Lávičky o vybudování domácího výzkumného a výrobního zázemí. Univerzity budou sdílet kapacity, koordinovat výzkum, vývoj a posilovat vzdělávání, které zajistí odborníky pro polovodičový průmysl, jichž je v tomto rychle se rozvíjejícím oboru podle prorektora ČVUT Radka Holého nedostatek. Školy budou vytvářet nové programy, předměty a moduly pro své studenty.
Doménou ČVUT a VUT je navrhování čipů, tedy mikroelektronika a polovodičové technologie, ZČU dominuje v aplikacích výkonové elektroniky. "ČR je silná v produkci výkonové elektroniky, přičemž téměř 90 procent kapacit výzkumu a vývoje financovaného z veřejných zdrojů je v této oblasti u nás na ZČU," řekl Lávička. Věnuje se mu výzkumné centrum RICE při fakultě elektrotechnické ve spolupráci s podniky. Partnerství s ČVUT a VUT je dalším krokem k posílení pozice na evropské úrovni, dodal.
"ČR zaujímá v oblasti polovodičů šesté místo v Evropě a patří mezi klíčové hráče hlavně v navrhování čipů. Je respektovaným dodavatelem v řadě aplikací, dominantně například v elektronové mikroskopii, v níž je světovým lídrem, ale i v automobilovém průmyslu či výkonové elektronice," řekl rektor VUT Ladislav Janíček. Aliance je otevřená pro další akademická a výzkumná pracoviště v ČR.
"Očekáváme, že se v Plzni staneme jedničkou v oblasti výkonové elektroniky v Evropě," uvedl Zdeněk Peroutka, děkan Fakulty elektrotechnické ZČU, která úzce spolupracuje s německými, francouzskými a švýcarskými univerzitami. "K tomu, abychom tuto velikou ambici naplnili, plánujeme v Plzni dobudovat za tři až pět miliard nové technologické zázemí univerzity. Předpokládáme vznik nových pracovních míst a budeme posilovat naše týmy kolegy za zahraničí," uvedl. Podle Lávičky dělá ZČU vše pro to, aby plzeňská aglomerace přitáhla významnou zahraniční firmu. Peroutka řekl, že investoři zájem mají a teď je nutné dohodnut podporu se státem, krajem a městem, protože jde o vysoké investice. "Jde také o pozemky a přípravu infrastruktury. Věřím tomu, že investice do špičkové technologie a lákání partnera, který do České republiky přivede skutečně high technologii a nejvyšší úroveň inženýringu, se nám vyplatí," dodal.