Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Jaké dokumenty tedy potřebuje, když má verdikt, že se dům musí zbourat?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Pokud dojde k té události, že je potřeba ten dům odstranit, tak je potřeba postupovat podle nového zákona, nového stavebního zákona, který platí od letoška. To znamená vypracovat projektovou dokumentaci, kde se určí, kdy začne demolice stavby, dokdy bude zhruba dokončená. Dokumentace by měla také obsahovat, jaké materiály, jaké odpady vzniknou a jakým způsobem s nimi bude nakládáno.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Člověk má i povinnost nahlásit nebezpečný materiál, který se v domě nebo v sutinách nachází. Jak ho pozná a o jaký materiál se především jedná?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Řekla jste to správně. Opravdu je potřeba zjistit, jestli tam nejsou nějaké nebezpečné látky. Převážně se jedná o azbest, ale samozřejmě, pokud by šlo o nějakou hospodářskou budovu nebo průmyslovou budovu, tak tam můžeme mít třeba i nějaké těžké oleje nebo ropné látky a podobně. Ale hlavně u těch rodinných domů, tam se bude jednat o nějaké části stavby, které budou obsahovat azbest. V tomto případě je opravdu třeba vždycky zpracovat projektovou dokumentaci a určit, jakým způsobem s tím odpadem nebo s tím azbestem bude nakládáno. A je potřeba stanovit, jak při té demolici bude přistupováno k tomu azbestu, jakým speciálním způsobem. Takže pozvat si ideálně firmu, která azbest odstraňuje a to, jak vlastně zjistíme, jestli v domě ten azbest je, tak buďto umíme z projektové dokumentace a pokud si tím nejsme jistí, tak existují firmy, který dělají tzv. stavebně technické průzkumy. Ty by měly určit, jestli azbest, popřípadě nějaký jiný odpad s nebezpečnou látkou, v té stavbě je či není.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Pokud člověk sám uklízí sutiny, alespoň třeba v začátku, jak má sám nakládat s tím, když nějakým způsobem přesunuje třeba části azbestu?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Určitě nejlepší by bylo nepřesunovat, ale největší problém je, pokud je ten konstrukční prvek poničený. To znamená, dokud je vcelku a neuvolňují se z něj vlákna, která jsou nebezpečná, tak stačí ochranné pomůcky, respirátory, rukavice, dají se koupit i speciální kombinézy, které určitě doporučuju si při tom vzít.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
My jsme viděli některé ty apokalyptické obrázky, když skutečně dům ta voda doslova smetla. V jakém případě je podstatné nebo nezbytné povolat si demoliční firmu?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Já si myslím, že v těchto případech je určitě lepší, když se na to podívá odborník, a někoho oslovit. Přiznám se, že sama bych se do toho nepouštěla, ani se svými zkušenostmi, které s demolicí staveb už mám. Nepouštěla bych se do toho třídění a do toho odklízení. Takže určitě se domluvit s nějakou specializovanou firmou. Máme tady spoustu odborníků, i z řad projektantů, kteří s demolicemi staveb mají své zkušenosti. Určitě se na ně obrátit a poradit se.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Kdy může zůstat část domu? Třeba když je něco rozbořeno. Základy by člověk chtěl ponechat taky. Jak rychle se o tom rozhodne, na čem to závisí?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Já bych se tady v tom případě určitě radila se statikem. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků už poskytla informace o tom, jakým způsobem se má poskytovat, takže určitě domluvit se se statikem ve chvíli, kdy statik rozhodne, že nějaká část domu se musí zdemolovat nebo odstranit, ale něco může zůstat. Dokáže určitě i poradit, které části mohou zůstat a pak už je na projektantovi, který by měl na základě stanoviska statika dokázat říct, jak postupovat. samozřejmě, že to bude případ od případu. Určitě to bude možné v případě, že půjde třeba o novostavbu, kde byla nová okna nebo nějaký dřevěný krov, dřevěné vazníky. Předpokládám, že pokud nešlo o absolutní demolici té stavby, ale jenom částečnou, tak i když se bude muset stavba nějakým způsobem odstrojit a třeba stavět znovu, tak nějaké prvky bude možné využít.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Obzvlášť u těch nových domů, které třeba taky jsou teď poničené, samozřejmě jsou tam přívody elektřiny, jsou tam přípojky vody, potom taky odpady, tak tohle lze nechat a využít, nebo to taky musí někdo předtím zkontrolovat?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Vzhledem k tomu, že voda zasáhla spíše spodní část stavby, tak bych se spíš obávala těch přípojek a přívodů. A určitě bych zase konzultovala s třeba s tím, kdo má na starosti městskou kanalizaci a podobně, jak vlastně tady v tom případě postupovat.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Možná ještě další věc. Obecně, které materiály má význam nechat vysušit a zrecyklovat?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Máme tady dvě úrovně. Jedna věc je znovupoužití. Je to trošičku komplikovanější z hlediska legislativy, ale určitě ty možnosti jsou, a to, jak jsem právě zmiňovala. Okna, pokud jsou třeba nová, domy pět, deset let maximálně staré, tak do té nové stavby můžeme použít popřípadě třeba ty dřevěné vazníky. To se bavíme potom o znovuvyužití. Co se týká recyklace, tak tam je velice důležité třídění. Tady bych třídila ty odpady, které jsou nebo ty materiály, které jsou zasaženy povodní. Tam bych si ani netroufala říct, jestli je možné něco zachránit. Ale z té části budovy, která povodněmi zasažena nebyla, ale z nějakého důvodu se bude muset odstranit, tak určitě ty možnosti jsou tak z hlediska recyklovatelnosti, tak určitě betony, cihly, klasické sutě i směs, pokud nebude obsahovat žádné další látky, jako jsou dřevo, tepelné izolace. Určitě jsou i další možnosti, jak recyklovat. Pokud by se třeba rozhodlo, že okno už se znovu nepoužije jako celý prvek, tak zase existují místa, tuším, že 16 míst po České republice, kde je možné se domluvit a kde odeberou celé plastové okno, rozeberou ho na místě a předají ho k recyklaci.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Ještě jedna věc, ale pro ty lidi určitě velmi zásadní. Máte odhad, nakolik může demolice vyjít?
Tereza Pavlů, Fakulta stavební ČVUT
Standardně se demolice běžného rodinného domku pohybuje mezi 300-400 000 Kč. Samozřejmě záleží hodně na stavbě, z jakých materiálů je postavena ,a i na lokalitě, kde tu stavbu máme. Ale obecně to je 300, 400 000. Ale jak jsem se bavila s kolegy, kteří demolice řeší, tady ty částky budou mírně vyšší, protože přece jenom bude potřeba odpad více třídit právě na ten zasažený a na ten nezasažený.
Kateřina Trnková, redaktorka ČT
Paní docentko, děkuji za vaše odpovědi a za to, že jste byla naším hostem ve studiu šest. Díky moc.